Trening interwałowy to sposób na opóźnienie starzenia. Dlaczego?

Trening interwałowy jest skutecznym sposobem na opóźnienie starzenia się. Tak wynika z badań Mayo Clinic. Co ciekawe, wygląda na to, że najlepiej pod tym względem działa na osoby starsze.

Jeszcze doktor Wojciech Oczko, nadworny lekarz Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy twierdził, że ruch możę zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

Od XVI wieku metody leczenia znacznie się poprawiły, ale nie udało się wynaleźć środka profilaktycznego, jak również leku zastępującego ruch. Z jego braku ludzie nadal chorują.

Aby utrzymać w zdrowiu ducha i ciało, doktor Oczko zalecał współczesnym szermierkę, jazdę konną, zapasy, piłkę, a także tańce. Wiemy, że korzystnie działają także inne aktywności, bardziej dostosowane do obecnych realiów. Są nimi m.in. jazda na rowerze, tai chi, marsz, a nawet mniej oczywiste – chodzenie pieszo czy też sprzątanie.

Nie tylko siła mięśni

Najnowsze badania dowodzą , że ćwiczenia fizyczne poprawiają odporność, utrzymują w sprawności mózg. Oprócz tego zapobiegają bezsenności, przedłużają życie i poprawiają jego jakość. A przybywa twardych dowodów na to, że ruch opóźnia starzenie się.

Związek wysiłku mięśni z lepszym zdrowiem znany jest od wieków. Jednak jego dokładny mechanizm na poziomie komórkowym zaczęliśmy poznawać stosunkowo niedawno.

Zespół doktora Matthew M. Robinsona z Mayo Clinic w Rochester (USA) wykazał, że intensywny trening interwałowy (krótkie okresy intensywnego wysiłku, przeplatane wysiłkiem umiarkowanym) może skorygować związane z wiekiem zmiany w mitochondriach – czyli tej części komórki, która wytwarza energię. Inaczej mówiąc, wiadomo już, dlaczego ćwiczenia dodają energii.

Opublikowana na łamach pism „Cell Metabolism” praca dotyczyła ćwiczeń aerobowych – takich jak chodzenie i jazda na rowerze. W badaniach brało udział 72 ochotników – 36 kobiet oraz 36 mężczyzn. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe – „młodych”( do 18. do 30. roku życia) oraz „starszych” (65 do 80 lat). Badanym przydzielano jeden z trzech programów ćwiczeń: trening interwałowy na rowerze, podnoszenie ciężarów lub ich połączenie.

Seniorzy – trening na rowerze

U osób trenujących z ciężarkami poprawiła się masa mięśniowa, jednak interwałowa jazda na rowerze dała coś więcej. Jak wykazało porównanie próbek mięśni pobranych z uda tych ochotników z próbkami osób prowadzących siedzący tryb życia, pod wpływem ćwiczeń aerobowych komórki wytworzyły więcej białek dla swoich mitochondriów oraz dla odpowiedzialnych za powstawanie białek rybosomów.

W przypadku mitochondriów parametry opisujące ich sprawność poprawiły się pod wpływem treningu. W młodszej grupie – o 49 proc., ale w starszej – aż o 69 proc.! Skutkiem tego komórki dużo wolniej się starzały. Wzrosła także wrażliwość na insulinę, co oznacza zmniejszenie ryzyka cukrzycy.

Oczywiście, w sytuacji, jeśli osoby starsze mają zaburzenia równowagi, lepiej nie jeździć na rowerze, a wybrać – w porozumieniu z lekarzem – inny rodzaj ćwiczeń. 

Trening interwałowy nie zwiększał jednak siły u osób starszych. Dlatego, choć autorzy zalecają przede wszystkim taką formę wysiłku, warto także potrenować siłowo, jeśli to tylko możliwe.

W oparciu o całą posiadaną przez nas wiedzę, nic nie jest w stanie zastąpić tych programów ćwiczeń, gdy chodzi o opóźnienie procesu starzenia – powiedział cytowany przez „EurekAlert” dr Sreekumaran Nair, niejako powtarzając aforyzm doktora Oczki.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Fot. realstock1 / Adobe Free Stock

Autor: Paweł Wernicki, zdrowie.pap.pl

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *