Tradycyjne polskie dania – nie tylko schabowy i rosół

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Bigos, kluski śląskie, kotlet schabowy, żurek czy gołąbki – to jedne z wielu tradycyjnych dań polskiej kuchni. Znamy je wszyscy, ale czy wiemy, jaka jest ich historia, kiedy pojawiły się na polskich stołach oraz z jakich regionów pochodzą? Przedstawiamy najpopularniejsze tradycyjne polskie dania!

Polska kuchnia to zarówno dania mięsne, mączne, warzywne, jak i zupy. Na ich kształt oraz smak miały wpływ sąsiadujące z nami kraje, a także narody zamieszkujące Polskę w przeszłości. Dlatego w polskich daniach można dostrzec zarówno wpływy wschodnie, rusińskie, żydowskie, jak i niemieckie, francuskie, a nawet włoskie.

Kotlety w polskiej kuchni

Dania mięsne cały czas cieszą się dużą popularnością w polskiej kuchni, a największym faworytem jest niezmiennie kotlet schabowy. Przygotowuje się go ze schabu i najczęściej podaje w towarzystwie ziemniaków i zasmażanej kapusty. Do tradycyjnych polskich dań z mięsa należy też kotlet mielony, który największą popularnością cieszył się w okresie PRL-u. Co ciekawe, zarówno kotlety mielone, jak i schabowe były znane w Polsce już w XIX wieku!Tradycyjne polskie dania – kapusta na polskim stole

Kolejnym popularnym w Polsce daniem jest bigos – tradycyjnie składający się z kapusty i mięsa, najczęściej kiełbasy wieprzowej. Historia dania sięga XVI wieku, chociaż początkowo bigosem określano potrawę przyrządzaną z resztek innych dań. Później bigos przygotowywano z dodatkiem cytryny, octu, a nawet…raków. Bigos, który znamy dzisiaj, swój kształt uzyskał dopiero w XIX wieku.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Z kapusty i mięsa przyrządza się również znane w polskiej kuchni gołąbki. Cieszą się one też dużą popularnością w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej m.in. na Ukrainie czy w Czechach. W Polsce tradycyjnie przygotowuje się je z białej kapusty głowiastej, mięsa wieprzowego i ryżu, chociaż w niektórych regionach spotkać można np. gołąbki z kaszą gryczaną.

Popularnym dodatkiem do dań w Polsce jest też kapusta kiszona. Co ciekawe, ma ona nawet swoje święto, a odbywa się ono co roku w miejscowości Charsznica w województwie małopolskim.

Kapusta kiszona w słoiku.
Kapusta kiszona ma swoje święto w Małopolsce/fot. colnihko/shutterstock.com

Tradycyjne polskie potrawy – dania mączne

Na polskich stołach od setek lat królują również dania mączne – w przeszłości spożywane głównie przez biedniejsze rodziny. Najbardziej charakterystyczne danie mączne to oczywiście pierogi ruskie (nazywane też galicyjskimi), które w Polsce pojawiły się prawdopodobnie w XVIII wieku. Głównym składnikiem farszu w pierogach są ziemniaki i ser twarogowy. Warto wiedzieć, że w przeszłości zamiast sera często używano smalcu, który był tańszy i bardziej dostępny.

Kluski z mąki ziemniaczanej (kluski śląskie) to kolejne polskie danie, które cieszy się ogromną popularnością, szczególnie na Górnym i Dolnym Śląsku. Potrawa najlepiej smakuje z dodatkiem mięsa w sosie własnym.

Tradycyjne dania polskie – zupy

W kuchni polskiej niezwykle popularne są również zupy, zazwyczaj podawane jako przystawka (pierwsze danie). W polskich domach najczęściej jada się rosół i zupę pomidorową.

Rosół w misce na drewnianej desce.
Rosół to jedna z najpopularniejszych polskich zup/fot. Arkadiusz Fajer/Adobe Free Stock

Kolejną tradycyjną polską zupą, przyrządzaną głównie w okresie świąt wielkanocnych, jest żurek. Przygotowuje się go na bazie zakwasu żytniego i zazwyczaj podaje z dodatkiem kiełbasy i jajka. Żurek jest staropolską zupą, znaną w naszym kraju od setek lat, której nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „sauer”, oznaczającego ukiszony lub kwaśny.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *