Temperament – czym jest i czy mamy na niego wpływ?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Lubisz dominować i działać? Czy może jesteś osobą spokojną, która obawia się o przyszłość? Twoje cechy mogą zależeć od temperamentu! Jest on szczególnie widoczny w sytuacjach konfliktowych i stresowych. Czym dokładnie jest temperament i jakie są rodzaje temperamentu? Jaki jest wpływ temperamentu na nasze decyzje? Przeczytaj w Ann!

Cztery rodzaje temperamentu

Historia temperamentów sięga czasów starożytności, kiedy to Hipokrates wyróżnił cztery płyny znajdujące się naszym organizmie. Kilkaset lat później teorię starożytnego medyka rozwinął rzymski lekarz Galen, który powiązał płyny z temperamentami. W taki sposób doszło do określenia czterech temperamentów:

  • sangwinik (z łaciny sanguis – krew)
  • choleryk (z gr. chole – żółć)
  • melancholik (z gr. melas chole — czarna żółć)
  • flegmatyk (z gr. phlegma – flegma).
Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Cechy temperamentu a niezmienne zachowanie

Temperament to zespół cech, który określa nasze zachowania i reakcje na różne okoliczności. Determinują go m.in. strategie podejmowania decyzji, wrażliwość czy poziom energii. Temperament ujawnia się szczególnie w trudnych sytuacjach, niekiedy konfliktowych, a także pod wpływem stresu. Warto wiedzieć, że przychodzimy na świat z określonym temperamentem, czyli już we wczesnym dzieciństwie wykazujemy pewne cechy, które są niezmienne. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nad nimi pracować, jeśli przeszkadzają nam na co dzień. Jakie to cechy i z jakimi temperamentami są powiązane?Rodzaje temperamentu – temperament sangwinika

Sangwinik to osoba, która ma pozytywne podejście do życia i do świata. Jest energiczny, towarzyski, otwarty, komunikatywny, lubi przebywać pośród ludzi i być w centrum uwagi. Nie ma problemów z nawiązywaniem znajomości, łatwo wchodzi w relacje z innymi, chociaż może sprawiać wrażenie osoby dominującej. Warto dodać, że sangwinik wykazuje szybkość w podejmowaniu decyzji, które czasami mogą być ryzykowne.

Temperament choleryka

Choleryk – jak sama nazwa wskazuje – jest osobą łatwo wpadającą w złość. Do cech osobowości choleryka zaliczamy impulsywność. Choleryk chętnie widzi siebie w roli przywódcy, lubi działać, dominować, a także przejmować kontrolę nad sytuacją. To osoba pewna siebie, ambitna, która często podejmuje trudne wyzwania. Nie lubi jednak krytyki i pragnie, aby wszyscy wokół się z nią zgadzali. Dlatego też w relacjach z innymi ludźmi choleryk może być bardzo wymagający.

Mężczyzna w okularach siedzi przy biurku i intensywnie pracuje.
Choleryk jest osobą ambitną i podejmującą trudne wyzwania/fot. Just Life/shutterstock.com

Wrażliwy melancholik

Zasadnicze cechy określające melancholika to wrażliwość i pesymizm. Melancholik obawia się o przyszłość i ma skłonność do wpadania w stany depresyjne. Jest niepewny siebie i bardzo wrażliwy na krytykę. Z drugiej strony jest dobrym słuchaczem i ma empatyczną osobowość.

Starsza kobieta siedzi na kanapie i patrzy refleksyjnie za okno.
Temperament to względnie stały zespół cech/fot. fizkes/shutterstock.com

Ten rodzaj temperamentu cechuje też duża skłonność do refleksji i trudność w podejmowaniu decyzji. Melancholicy to osoby o predyspozycjach artystycznych, które często reagują zbyt emocjonalnie. Trudno odnaleźć się im w relacjach z innymi ludźmi i często mają bardzo małe grono przyjaciół.

Spokojny temperament flegmatyka

Flegmatycy to osoby, które cechuje wysoka samokontrola i rozwaga, w związku z czym trudno wyprowadzić je z równowagi. Są godne zaufania, empatyczne, ale z drugiej strony długo budują relację z innymi ludźmi. Flegmatyk rzadko podejmuje działania z własnej inicjatywy, często przygląda się z boku, zanim podejmie jakąkolwiek decyzję.

A Ty? Jaki masz temperament? Pamiętaj, że nie definiuje on całkowicie naszej osobowości i jeśli chcesz pracować nad zmianą pewnych cech, to warto skonsultować się z psychologiem czy z psychoterapeutą.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych informacji w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *