Taniec na rurze – sport i sztuka w jednym

Wielu z nas kojarzy pole dance wyłącznie jako formę erotycznego tańca. Prawda jest taka, że to pełnoprawna, dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa. Stanowi nie tylko doskonały sposób na ujędrnienie całego ciała, ale również na poprawę samopoczucia i pewności siebie. Jakie korzyści płyną z uprawiania tego sportu? Jak zacząć swoją przygodę z tańcem na rurze? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat pole dance – dyscypliny, która może stać się pasjonującym hobby, a nawet drogą do kariery zawodowej.

Pole Dance: Sport i sztuka, a nie tylko taniec na rurze w klubach nocnych

Pole Dance to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa, łącząca w sobie elementy tańca, gimnastyki artystycznej i treningu siłowego. To piękne połączenie tańca i akrobatyki, gdzie rura jest narzędziem do wykonywania niesamowitych ewolucji, układów choreograficznych i wyrażania artystycznej ekspresji.

Choć dzisiaj pole dance zdobywa coraz większą popularność. Staje się modny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niestety wciąż jeszcze mylnie odbierany jako taniec zarezerwowany tylko dla klubów nocnych. Ten stereotyp wynika z faktu, że pole dance swoje korzenie ma w egzotycznym tańcu na rurze. W rzeczywistości, jednak, pole dance jest o wiele szerszym pojęciem nawiązującym do kilku odmian tej dyscypliny, takich jak pole sport czy pole exotic.

Pole sport skupia się na siłowych i akrobatycznych aspektach tańca na rurze. Podczas gdy pole exotic skupia się na gracji, zmysłowej ekspresji i lekkości ruchów. Czym jest jednak pole dance jako forma treningu? To przede wszystkim forma ruchu, która pomaga poprawić siłę, wytrzymałość, elastyczność i samoocenę.

Dlaczego pole dance jest tak często utożsamiany z erotycznym tańcem klubowym? Otóż, historycznie rzecz biorąc, taniec na rurze jest związany z nocnym życiem. Trzeba jednak zauważyć, iż biegiem czasu pole dance zmienia się i zyskuje status dyscypliny sportowej i tanecznej.

Mimo że pole dance nie stracił swojego zmysłowego charakteru, dzisiaj jest przede wszystkim uważany za sport, który łączy w sobie różne techniki:

 • ruchowe
 • siłowe i gibkości
 • techniki oddechowe
 • oraz elementy różnych stylów tańca.

Wszystko to sprawia, że pole dance jest uniwersalny i przystępny dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej.

Pierwsze kroki w pole dance – od czego zacząć?

Trening pole dance to wyzwanie, które zdecydowanie warto podjąć. Czy trzeba być w doskonałej formie, żeby zacząć trenować pole dance? Wbrew pozorom, aby zacząć naukę tańca na rurze nie musimy posiadać doświadczenia w tańcu czy też siły w górnej partii ciała. To przede wszystkim chęć, determinacja i gotowość na korzyści jakie przynosi ten sport. Pierwsze treningi pole dance skoncentrują się na:

 • budowie siły ciała ludzkiego
 • nauki solidnego uchwytu
 • podstawowych figur
 • obrotów
 • dopracowanie różnych technik.

Pod okiem doświadczonego instruktora, każdy nowicjusz nauczy się kontrolować swoje ciało. Rozwinie swoją siłę i wytrzymałość. Treningi pole dance wymagają od nas nie tylko wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim koncentracji i zaufania do własnego ciała. Ważne jest, aby podejść do nich z pokorą i cierpliwością. Nie wszystko wyjdzie nam za pierwszym razem.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Nauka pole dance zaczyna się przeważnie od zapoznania podstawowych figur. To one budują siłę i zwinność niezbędną do wykonywania bardziej skomplikowanych trików. Jaki strój wybrać na zajęcia? Najlepiej wygodny, przylegający do ciała.

Pamiętajmy jednak, że pole dance to nie tylko ćwiczenia. To przede wszystkim forma ekspresji, sposób na pokonanie własnych ograniczeń czy uprzedzeń. Tak więc, jeżeli szukasz nowego, ekscytującego wyzwania, pole dance może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Zacznij trenować pole dance już dziś i dołącz do grona tych, którzy pokochali ten sport.

Trening pole dance kształtuje sylwetkę i podnosi pewność siebie

Wbrew pozorom, trening pole dance to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim inwestycja w kondycję i dobrą formę. To jednak z bardziej efektywnych i efektownych form aktywności. Polecana szczególnie osobom, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną lub znudzonym typowymi ćwiczeniami.

Jest to trening całego ciała, który nie tylko angażuje praktycznie wszystkie partie mięśni, ale także zwiększa elastyczność ciała i poprawia koordynację. Jakie jeszcze korzyści niesie nauka i trenig tańca na rurze? Jeśli chodzi o korzyści wynikające z regularnej praktyki pole dance to dodatkowo zyskujesz:

 • wyrzeźbione mięśnie brzucha
 • wzmocnione mięsnie pleców
 • mocne mięśnie nóg

Taniec na rurze to również intensywny trening siłowy. Doskonale wpływa na rozwój mięśni posturalnych, odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Przyspiesza również przemianę materii, pomagając zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki regularnym treningom, mięśnie stają się nie tylko silniejsze, ale również bardziej elastyczne. Ciało zyskuje smukłą, ładnie wyrzeźbioną sylwetkę.

pole dance
Fot. Shuterstock

Trening pole dance, wpływa także na zdrowie naszego umysłu. Pozytywne emocje płynące z treningu pole dance wynikają nie tylko z zadowolenia z postępów, ale i z pełnej swobody wyrażania siebie. To także doskonały sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia.

Pole dance to przede wszystkim droga do zyskania pewności siebie. Mamy tu na myśli nie tylko pewność siebie na tzw. „parkiecie”, gdzie rozwijamy swoje umiejętności, ale przede wszystkim pewność siebie w codziennym życiu. Ta forma treningu uczy nas akceptacji siebie, daje nam poczucie, że jesteśmy piękne, silne i niezależne.

Czy taniec na rurze jest dla Ciebie?

Pole dance to piękna i uwodzicielska gra siły, balansu i gibkości. To także dyscyplina sportu, która oprócz swoich licznych zalet, ma również pewne ograniczenia. Czy trening na rurze jest dla każdego?

Podczas treningu z pole dance, najbardziej narażone są plecy, stawy barkowe, biodrowe i kolana. Te partie muszą więc być w dobrej kondycji przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jeśli borykasz się z przewlekłymi problemami z kręgosłupem, ruchomość twoich stawów jest ograniczona lub doświadczyłeś poważnej kontuzji w przeszłości, trening pole dance może okazać się zbyt intensywny.

Podobnie jest w przypadku osób z chorobami serca i układu krążenia. Intensywny wysiłek, jaki wiąże się z nauką pole dance, może zaszkodzić. Dlatego zawsze zanim zaczniemy aktywność fizyczną jaką jest taniec na rurze, należy skonsultować się z lekarzem.

Pole dance to również duże obciążenie dla skóry. Częste otarcia i siniaki to norma, szczególnie na początku. Jeśli twój typ skóry jest bardzo delikatny, łatwo podrażnia się lub masz skłonność do alergii, może to być dodatkowym utrudnieniem.

Pole dance nie jest też zalecany dla osób z nieuregulowanymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, szczególnie takimi, które mogą prowadzić do szybkiego osłabienia organizmu.

Niestety pole dance nie jest dla każdego. Jeżeli jednak jesteś w dobrej kondycji pod względem zdrowotnym, nie boisz się nowych wyzwań i jesteś gotów na niezapomnianą przygodę z własnym ciałem, to pole dance jest dla Ciebie. Ale pamiętaj, zawsze skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej!

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *