Tańce latynoamerykańskie: to nie tylko dobra zabawa!

Taniec to wyjątkowa aktywność fizyczna, dającą wiele korzyści. Tańce latynoamerykańskie to jedne z najpopularniejszych obecnie form tańca, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlaczego jednak ludzie tańczą? Jakie korzyści płyną z tańca? I czy są jakiekolwiek przeciwwskazania przed rozpoczęciem nauki tańca?

Taniec jest jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia, który rodzaj tańca wybierzesz – taniec towarzyski, latynoamerykański, nowoczesny czy może klasyczny – każdy styl niesie szereg korzyści fizycznych i psychicznych.

Czym jest taniec?

Słynny angielski tancerz Walter Laird uważał, że taniec jest jedną z najbardziej naturalnych form ludzkiej aktywności, niosącą ze sobą wiele korzyści – jak choćby ta, że jest to najlepszy i najprostszy sposób zawierania znajomości i nawiązywania kontaktów towarzyskich. Dla każdego, kto kocha taniec, jest on czymś wyjątkowym. Jedni twierdzą, że jest to możliwość ucieczki od codzienności, inni zaś mówią, że jest sposobem wyrażania emocji.

Taniec to przede wszystkim ruch. Ale chodzi nie tylko o poruszanie się w rytm muzyki. Najważniejsze jest poczuć ten nastrój, oddać się całkowicie muzyce. Podczas tańca pracuje każda część mego ciała: od czubka głowy do pięt. Gdy tańczę, pogrążam się w swego rodzaju trans – jestem tylko ja, muzyka i parkiet – mówi Larysa Bakancha, tancerka i choreografka.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Tańce latynoamerykańskie – sport czy hobby?

Taniec towarzyski to z pewnością pełna emocji forma aktywności. Przez jednych uważany jest za sport, a inni zaś traktują go jako hobby czy pasję. Jedno jest pewne – wymaga on ogromnej pracy i zaangażowania. – Ogólnie rzecz biorąc, taniec towarzyski zalicza się do sportu. Chociaż od dawna dyskutuje się o tym, czy jest to sport, czy jednak sztuka. Według mnie tańce latynoamerykańskie należą do sportu. Mam na to bardzo logiczną odpowiedź. Tańce latino mają pewne zasady, dokładnie określa się co można, a czego nie da się tańczyć w określonej kategorii. Wszystko to jest ściśle kontrolowane. Jeśli para nie przestrzega określonych zasad na parkiecie – zostaje usunięta z zawodów. Kolejnym argumentem jest to, że w tańcu towarzyskim nie ma wyraźnej fabuły, lecz istnieje klarowność ruchów pod rytmiczną muzykę – wyjaśnia tancerka.

Tańce latynoamerykańskie uznaje się za najbardziej elektryzujące i energiczne tańce wykonywane w parze. Ta grupa tańców jest reprezentowana na turniejach tańców towarzyskich obok tańców standardowych. – Do tańców latynoamerykańskich zalicza się: samba, rumba, cha-cha, paso doble, a także jive. Tańce latynoamerykańskie są szybkie, dynamiczne, o wyrazistej muzyce. Bardziej od innych różni się rumba. Rumba to taniec miłości. Dobrze zatańczona rumba to miniprzedstawienie teatralne, można w nim prześledzić historię pary. O tym tańcu nie decyduje jedynie technika, której można się nauczyć, ale zaangażowanie w taniec, zmysłowość – zaznacza choreografka.

Jak zacząć swoją przygodę na parkiecie?

W ostatnich latach moda na tańce trwa w najlepsze. Wszystko zaczęło się od programów telewizyjnych w stylu „Taniec z gwiazdami”. I chociaż coraz więcej osób odkrywa w sobie poczucie rytmu i potrzebę ruchu, to jednak nadal wiele boją się zacząć swoją przygodę na parkiecie. Powodów są wiele, ale najpopularniejszy z nich – skrępowania. Polacy, a przede wszystkim Polki, krępują się, że źle czują rytm czy nie poruszają się odpowiednio dobrze. Choreografka doradza co robić w takim przypadku: Nie ma co się krępować, po prostu przyjdź do hali i spróbuj! Już po pierwszej lekcji zrozumiesz, czy odpowiada Ci ten styl, czy może zdecydujesz się jednak na inny. Najważniejsze, żeby się nie bać, nie myśleć, co powiedzą inni. Pamiętajmy, że taniec to ruch, a ruch – zdrowie. A więc jak najbardziej polecam spróbować siebie w tańcu, bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

Tańce latynoamerykańskie tylko dla osób młodych?

Taniec łączy ludzi. Na parkiecie można zobaczyć dzieci, osób młodych, jak również osoby starsze. Chociaż uważa się, że tańce latynoamerykańskie w większości swojej są tańczone poprzez młodzież, to jednak nie jest to jedyna grupa wiekowa. Na turniejach występują dzieci w wieku od 4 lat!  – Tańce towarzyskie, w tym latynoamerykańskie, pasują dla każdego, bez względu na wiek. Wiek odgrywa ważną rolę tylko wtedy, gdy mówimy o intensywności treningu i ćwiczeń. W jednej sali mogą tańczyć dzieci i młodzież, studenci i przedsiębiorcy. Taniec nie dzieli, lecz łączy ludzi. Na parkiecie każdy może znaleźć coś dla siebie. Ktoś przychodzi i znajduje nowych przyjaciół, a czasem nawet ukochaną osobę. Ktoś tańczy, by poprawić swoją sylwetkę. Dla innych taniec – zwycięstwo nad sobą – mówi Larysa.

Tańce: czy to dobry sposób na odchudzanie się?

Uważa się, że taniec to doskonały sposób na odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy tańczymy, wykorzystujemy mięśnie całego ciała, przyspieszamy nasz metabolizm, a oprócz tego świetnie się bawimy. – Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie? Oczywiście, że tak! Takich przykładów są setki.  Z własnego doświadczenia powiem, że tańczę od dzieciństwa i nigdy nie miałam problemów z nadwagą. Jeśli chodzi o tańce latynoamerykańskie, najbardziej pracują brzuch i mięśnie nóg. Wielu artystów, którzy brali udział w tanecznych programach telewizyjnych, byli pod wrażeniem poprawy swojej kondycji fizycznej. Jedna godzina zajęć tanecznych spala ponad 250 kcal. I proszę zauważyć, to jest minimum! – mówi Larysa Bakancha.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Taniec a zdrowie

Obok odchudzania tańczenie powoduje obniżenie ciśnienia krwi, usprawnia krążenie, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Osoby, które regularnie tańczą, mają lepsze poczucie rytmu. Również zajęcia taneczne pozytywnie oddziałują na zwiększenie możliwości ruchowych naszego ciała. Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ tańcu na mózg i zdrowie psychiczne. Ostatnie badania wykazały, że osoby tańczące mają lepsze poczucie równowagi – a u osób starszych, dla których olbrzymim zagrożeniem są upadki, jest to bardzo istotne. – Tańce odgrywają ważną rolę w rozwoju fizycznym. Przede wszystkim tańce latynoamerykańskie wpływają na uzyskanie prostej sylwetki. Tańczenie odchudza i modeluje sylwetkę, a także poprawia wydolność serca i płuc. Tańce rozwijają wytrzymałość i siłę. Tańcząc, osoba pogrąża się w rytmie muzyki i emocjach, które odczuwa na parkiecie, co pomaga zapomnieć o wszystkich problemach, które nas otaczają. Również taniec poprawia samoocenę. Dla osób starszych tańce są korzystne także ze względu na to, że pomagają łagodzić objawy choroby Parkinsona – podkreśla choreograf. Warto też dodać, że prawie nie istnieje żadnych przeciwwskazań.Są ludzie, którym nie zaleca się szybkich ruchów, więc w takim przypadku należy po prostu wybrać styl, który najbardziej będzie tej osobie odpowiadał. W dzisiejszych czasach jest wiele stylów i kierunków w choreografii. Najważniejsze jest ustalenie, co jest Twoim priorytetem i ogólnie, dlaczego tańczysz.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Wirtualny Klub Medyczny Ann.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *