17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Jest on poświęcony zwiększeniu świadomości na temat problemów związanych z przedwczesnymi porodami i zdrowiem dzieci urodzonych zbyt wcześnie. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od kilku lat odbywa się specjalne spotkanie dla rodziców wcześniaków oraz ich pociech. Tu mogą podzielić się swoimi doświadczeniami oraz odbyć konsultacje specjalistyczne.
W Polsce, każdego roku na świat przychodzi około 20 tysięcy wcześniaków. I to tylko część ogólnoświatowych statystyk! Co dziesiąte dziecko rodzi się przed terminem, rocznie ok. 15 mln dzieci.
Co dziesiąte dziecko rodzi się przed terminem
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 306 155 dzieci, a w tym 22 510 dzieci urodziło się przedwcześnie (ciąże rozwiązane przed upływem 37. tygodnia ciąży). To oznacza, że w 2022 roku 7,35% wszystkich urodzeń to urodzenia przedwczesne.
W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu, od stycznia do października 2023 roku, urodziło się 1 809 noworodków, z których 12% stanowią wcześniaki, w tym:
- skrajnie przedwcześnie (poniżej 28 tygodnia ciąży) – 21 noworodków (1,2% wszystkich urodzeń), 10% porodów przedwczesnych;
- bardzo przedwcześnie (w 28-32 tygodniu ciąży) – 30 noworodków (1,65%), 13% porodów przedwczesnych;
- umiarkowanie przedwcześnie (w 33-36 tygodniu) – 166 noworodków (9,2%), 77% porodów przedwczesnych,
Wcześniaki są narażone na różnorodne powikłania
Noworodki urodzone przedwcześnie stanowią grupę szczególnie narażoną na różnorodne krótko- i długoterminowe powikłania, których nasilenie zależy od licznych czynników. M.in. tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych.
Prof. Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, zauważa, że dzięki postępowi w opiece perinatalnej i intensywnej terapii noworodkowej, szanse na przeżycie i kompleksowe leczenie wcześniaków stale rosną.
– Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa. Wyjątek stanowi dysplazja oskrzelowo-płucnej, której odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży. A przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat – dodaje prof. Królak-Olejnik.
Światowy Dzień Wcześniaka to okazja do uczczenia maluchów
Światowy Dzień Wcześniaka, obchodzony na całym świecie 17 listopada. To okazja do uczczenia maluchów, którzy rozpoczęli swoją życiową podróż przedwcześnie. Święto to wiąże się z charakterystycznym fioletowym oświetleniem i symboliką skarpetek na sznurku, które odzwierciedlają delikatność i wyjątkowość tych dzieci.
Światowy Dzień Wcześniaka: obchody we Wrocławiu
W Polsce Światowy Dzień Wcześniaka obchodzi się od 2011 roku. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu aktywnie włącza się w tę inicjatywę od 2016 roku. Spotkanie organizowane jest z myślą o rodzicach, których dzieci były hospitalizowane ze względu na przedwczesne urodzenie. I stanowi okazję do cennych spotkań, wymiany doświadczeń oraz konsultacji z ekspertami medycznymi.
Obchody Światowego Dnia Wcześniaka odbędą się w sobotę, 18 listopada 2023, w godzinach 10.00-14.00. Spotkanie to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń między rodzicami, ale również doskonała szansa na skorzystanie z porad lekarzy specjalistów. Obejmują one konsultacje lekarskie neonatologiczne, neurologiczne, porady pielęgniarek i położnych. A także spotkania z doradcami laktacyjnymi, fizjoterapeutami i muzykoterapeutami. Więcej informacji na stronie organizatora.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Opracowała: Svitlana Slyvchenko na podstawie materiałów prasowych USK we Wrocławiu.