Suplementy mogą nam pomóc. Trzeba tylko umieć z nich korzystać

Suplementy diety to temat bardzo często poruszany na rynku fitnessowym. Na ich temat można przeczytać bardzo dużo informacji – niektórzy uważają, że są one niezdrowe, a inni wręcz przeciwnie – są zdania, że są one bardzo wartościowe przy próbie zbilansowania diety. Na temat suplementacji porozmawialiśmy z certyfikowanym trenerem personalnym, Dawidem Plutą, który rozwiał kilka mitów dotyczących tych preparatów.

Jak wybrać odpowiednie suplementy?

Podstawowym zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie normalnej diety oraz wsparcie fizjologicznych funkcji organizmu. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety muszą być odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb i celów danej osoby.

Wielu osobom przy wyborze suplementów wydaje się, że wystarczy wybrać produkt, który dostarczy nam odpowiednią ilość danej witaminy. Niestety, to nie do końca prawda. Wiele suplementów ma w swoim składzie słabo przyswajalne formy witamin. Przed doborem odpowiedniej suplementacji warto zatem poszerzyć swoją wiedzę na temat witamin lub skontaktować się z osobą kompetentną, która doradzi nam, jakie suplementy warto dla siebie wybrać – tłumaczy Dawid Pluta w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym.

Jakie suplementy są zatem najczęściej polecane początkującym, jak i tym nieco bardziej doświadczonym sportowcom? – Sportowcom przede wszystkim polecam podstawowe produkty, które w swoim składzie zawierają witaminę B12, witaminę D oraz kwasy omega 3. Generalnie przy doborze suplementów zawsze patrzę na ich skład i zawartość substancji czynnej. Zalecam też swoim podopiecznym, aby starali się kupować tego rodzaju preparaty w aptece. Nie jestem zwolennikiem kupowania suplementów przez internet. Później można się przez to niemiło rozczarować, a o swoje zdrowie trzeba dbać – mówi nam trener personalny, który na co dzień pracuje w klubie Fitness Platinium.

Wiele osób na początku swojej przygody z siłownią ma spory entuzjazm i chce jak najszybciej zbudować swoją sylwetkę. Niektóre osoby niedługo po tym jak kupią karnet na siłownię, już rozglądają się za suplementacją. Czy jest to dobry pomysł i jakie suplementy są zalecane osobom początkującym?

Suplementy a siłownia. „Na początku skupmy się na samych treningach”

Jestem zdania, że swoje pierwsze tygodnie na siłowni, osoby początkujące powinny spędzić na ciężkiej pracy. Mówię tutaj o pracy nad kondycją i przyswajaniu swojego organizmu do aktywnego trybu życia. Dopiero później, po jakimś czasie, można rozglądać się za suplementacją. Początkujący swoją przygodę z tego typu preparatami powinni zacząć od zakupu białka, które będą mogli przygotowywać sobie w prosty sposób przed i po treningu. Pomoże im to zarówno w czasie redukcji, jak i podczas budowania swojej masy mięśniowej. Można zastanowić się też nad wprowadzeniem kreatyny, ale to już jest temat na dłuższą rozmowę i tego typu preparaty rekomenduję swoim podopiecznym dopiero po przynajmniej roku współpracy – tłumaczy Dawid Pluta.

Z danych zebranych przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że Polacy zbyt często sięgają po suplementy diety. A konsekwencje nadużywania tych preparatów są bardzo groźne dla naszego zdrowia. Jakie produkty są najczęściej zbyt często stosowane przez sportowych amatorów?

Przede wszystkim są to produkty wspomagające odchudzanie, które przyspieszają termogenezę i preparaty błonnikowe. Dużo osób decyduje się np. na zażywanie chromu, który w opinii tych osób ma zmniejszyć łaknienie na słodkości. Pamiętajmy, że suplementy mają nam pomagać, a nie szkodzić, dlatego też mądrość w ich stosowaniu jest bardzo ważna. Nieodpowiedzialne stosowanie suplementów może doprowadzić do wielu chorób, a chyba nie taki jest cel osób, które decydują się na rozpoczęcie suplementacji – uważa nasz rozmówca.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *