Stwardnienie rozsiane – poznaj pierwsze objawy choroby

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Płeć, wiek, genetyka, a nawet niektóre infekcje – oto czynniki, które przyczyniają się do rozwoju stwardnienia rozsianego. Warto jednak wiedzieć, że choroba może dotknąć każdego. Czym jest stwardnienie rozsiane i jak się objawia? Jakie są przyczyny choroby? Na czym polega leczenie stwardnienia rozsianego? Przeczytaj w Ann!

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, na którego rozwój mają wpływ czynniki środowiskowe (np. palenie papierosów) czy genetyczne. Niektóre infekcje, a także niedobór witaminy D, również mogą przyczynić się do wystąpienia choroby. Na stwardnienie rozsiane bardziej narażone są kobiety, a schorzenie najczęściej diagnozuje się u młodych dorosłych, czyli osób między 20. a 40. rokiem życia.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia osłonki mielinowej, która otacza komórki nerwowe, konsekwencją czego są zakłócenia w przewodzeniu impulsów nerwowych. Wiąże się to szeregiem różnorodnych objawów. Jakich?

Wczesne objawy stwardnienia rozsianego

Należy zaznaczyć, że objawy choroby nie u każdego będą wyglądać tak samo. Zależą one m.in. od obszaru uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Można jednak wyróżnić kilka pierwszych symptomów, które mogą być oznaką stwardnienia rozsianego.

Jednym z wczesnych objawów są zaburzenia czucia powierzchniowego. Polegają one na zmniejszeniu czucia bólu, temperatury czy dotyku. Objawy stwardnienia rozsianego obejmują również przewlekłe zmęczenie, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, a także drętwienie lub mrowienie w różnych częściach ciała.Kolejne symptomy choroby

Innym objawem choroby są zaburzenia widzenia, które obejmują podwójne widzenia, utratę ostrości wzroku czy ból gałki ocznej. W przebiegu choroby mogą pojawić się też trudności z poruszaniem się. Czasami chorzy na stwardnienie rozsiane nie są nawet w stanie poruszać się samodzielnie oraz wykonywać codziennych czynności. Warto jednak podkreślić, że niedowłady kończyn nie u każdego doprowadzają do niepełnosprawności.

Mężczyzna siedzi na zielonej kanapie i trzyma się za głowę.
Zaburzenia równowagi czy zaburzenia widzenia to jedne z objawów stwardnienia rozsianego/for. fizkes/shutterstock.com

Zaburzenia poznawcze i zaburzenia mowy

W przebiegu choroby może także dojść do zaburzeń poznawczych, które polegają na problemach z pamięcią, koncentracją czy myśleniem. U niektórych chorych na stwardnienie rozsiane występują też trudności z wyrażaniem się lub zrozumieniem mowy. Czasami mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu i brak kontroli nad pęcherzem.

Objawy stwardnienia rozsianego są bardzo różnorodne, lecz warto pamiętać, że mogą mieć one charakter przemijający. Oznacza to, że symptomy schorzenia nasilają się i ustępują na różnych etapach choroby.

Stwardnienie rozsiane – rozpoznanie i leczenie

Jeśli zauważyliśmy u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, powinniśmy udać się do lekarza. Tylko specjalista może zdiagnozować chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Polega ono m.in. na farmakoterapii, czyli przyjmowaniu leków, które zmniejszają nasilenie objawów. Ważna jest także rehabilitacja, a niekiedy również wsparcie psychologiczne.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *