Trauma po chorobie nowotworowej. Jak sobie z nią poradzić? [ZAPOWIEDŹ LIVE]

O radzeniu sobie z traumami spowodowanymi doświadczeniami związanymi z chorobą i leczeniem nowotworowym, porozmawiamy w Klubie Dyskusyjnym Ann 7 czerwca o godzinie 18 z autorkami kampanii „Jak wygrać z rakiem”: Kamilą „Cvijece” Makowską, która przeżyła dwa nowotwory i chorowała na depresję oraz psychoonkolog i psychoterapeutą Adrianną Sobol.

Trauma po chorobie nowotworowej

Poznanie diagnozy, badania, bolesne, często przedłużające się leczenie, czy nawrót nowotworu – to doświadczenia, które mogą wywoływać traumę. Według oficjalnych danych nawet u 1/4 chorych, pół roku po zakończenia leczenia onkologicznego stwierdza się PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, któremu często towarzyszy depresja. Strach i lęk mogą pojawiać się i znikać.

W trakcie spotkania zapytamy gościnie Klubu Dyskusyjnego Ann m.in. o to:

  • Jakie objawy mogą wskazywać, że osoba po chorobie nowotworowej cierpi na PTSD?
  • Jak pomóc osobie zmagającej się z traumą po chorobie nowotworowej?
  • Który etap leczenia nowotworowego może pozostawić największe ślady w psychice?
  • W jaki sposób chory, ale także jego bliscy, mogą zadbać o zdrowie psychiczne w czasie leczenia nowotworowego i po jego zakończeniu?
  • Jak rozmawiać z chorym na raka?
  • Czego nie mówić choremu na raka?

O ekspertkach:

Kamila „Cvijece” Makowska – jedenaście lat temu przeżyła transplantację serca, potem dwa nowotwory i głęboką depresję. Dziś edukuje i motywuje. Jest pomysłodawczynią kampanii „Życie po Przeszczepie i „Jak wygrać z rakiem”.

Adrianna Sobol – psychoonkolog, psychoterapeuta, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorka książki „Oswoić raka”. Współautorka kampanii „Jak wygrać z rakiem”.

Rozmowę poprowadzi Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia

Przeczytaj, posłuchaj w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *