Spokojna głowa z Ann: „Egocentryk? Pępek świata. Egoista? Potrzebuje korzyści” [WEBINAR]

O zdrowym i niezdrowym egoizmie, ale także o egocentryzmie, rozmawialiśmy w Klubie Dyskusyjnym Ann na żywo z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Szlasą – Więczaszek oraz psycholożką i psychoterapeutką Aleksandrą Antczak.

Zobacz całą rozmowę: Egocentryk? Pępek świata. Egoista?

Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia: Czy każdy z nas jest egoistą?

Aleksandra Antczak: Myślę, że tak. Spójrzmy na dzieci. One są egocentryczne. Teoria Piageta mówi, że egocentryzm jest normalny. Każdy z nas ma zalążek egoizmu.

Joanna Szlasa Więczaszek: Egocentryzm i egoizm są naturalnymi etapami w naszym rozwoju. I już od tych wczesnych lat, niemowlęcych, dzieci nie są w stanie rozróżnić swoich poglądów od poglądów osób dorosłych, wszystko widzą przez swój pryzmat. I tak jest do siódmego roku życia, a później z tego egoizmu czy egocentryzmu wyrastają. Na to jakimi jesteśmy osobami wpływ mają geny i środowisko, czyli wychowanie.

Egoista – ignorowane sygnały

Egoista idzie w świat. I jest problem.

Aleksandra Antczak: Pytanie dla kogo to jest problem. Egoista, egocentryk może nie mieć z tym problemu, ale otoczenie już tak.

Co myślą o sobie egoista i egocentryk?

Aleksandra Antczak: Egocentryk będzie myślał, że jest pępkiem świata, że cały świat się obrócił przeciwko niemu, egoista będzie potrzebował korzyści, bez względu na potrzeby innych.

Joanna Szlasa Więczaszek: U osób, które są egoistami czy egocentrykami zauważenie tego, że to jest problem jest dość trudne, dlatego, że takie osoby patrzą na swoje życie przez zupełnie inny pryzmat. Raczej szukają winy w otoczeniu, niż w samych sobie.

Egoizm sam w sobie nie jest zaburzeniem psychicznym, ale może objawiać się w postaci zaburzeń osobowości, np. zaburzeń narcystycznych. I osoby z takim zaburzeniem rzadko podejmują terapię, bo nie zauważają problemu.

Otoczenie może wysyłać różne sygnały, do egoistów i egocentryków również, natomiast one mogą być ignorowane i zupełnie inaczej interpretowane.

Ego i centryzm

A jaka jest różnica między egoistą i egocentrykiem?

Aleksandra Antczak: To jest bardzo ważne. Egocentryk to jest osoba, która będzie myślała przez swój własny pryzmat, ale ona będzie dość mocno odrealniona, będzie przekonana o własnej wyższości, może innych traktować gorzej. Mamy ego i centryzm – ja jestem pępkiem świata, egoista natomiast będzie bardziej osadzony w realnym świecie, ale będzie poświęcał innych, żeby odnosić własne korzyści. 

Zobacz całą rozmowę: Egocentryk? Pępek świata. Egoista?

O ekspertkach:

Joanna Szlasa Więczaszek – psycholożka, psychoterapeutka CBT, w trakcie certyfikacji w szkole psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, na Instagramie prowadzi edukacyjne konto moja.relacja poświęcone przede wszystkim psychologii związków.

arch. prywatne

Aleksandra Antczak – psycholożka, psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji, autorka instagramowego kanału psychoterapeutka_odpowiada poświęconego psychologii.

arch. prywatne

Rozmawiała Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów znajdziecie za darmo w aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *