Wypadające włosy, trudności w pozbyciu się łupieżu lub ciągle przetłuszczająca się skóry głowy. To między innymi kilka problemów, z którymi można zgłosić się do specjalisty trychologa. Często takie objawy są wynikami różnych chorób skóry głowy lub zmian, które dzieją się w naszym organizmie. Z czym jeszcze można się zgłosić do tego specjalisty? Jak wygląda pierwsza wizyta? Na te pytania opowiada Bartosz Kiec, specjalista trychologii.
Specjalista trycholog
Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Na początek pytanie, które wydaje się być banalne, ale na pewno nie dla wszystkich. Kim jest trycholog i czym się zajmuje?
Bartosz Kiec, specjalista trycholog: Trycholog jest specjalistą zajmującym się problemami ze skórą głowy, czyli ze wszystkimi chorobami typu łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Oczywiście też wszystkimi problemami związanymi z wypadającymi włosami, z łysieniem i gorszą jakością włosów.
Czy są jeszcze jakieś objawy, które mogą sugerować konieczność zgłoszenia się do trychologa a nie do dermatologa?
Bardzo dużo osób w ostatnim czasie zmaga się na przykład z wrażliwością skóry, jej zaczerwienieniem, czy ze świądem. To są też takie rzeczy, które technologicznie bardzo dobrze współpracują i z tym bez problemu jesteśmy sobie w stanie poradzić. Nawet pod względem zmiany pielęgnacji, przekazania jakichś wskazówek jak tą głowę należy pielęgnować. Często właśnie nie mamy takich informacji, nie mamy odpowiedniej wiedzy i trycholog powinien przekazać, udzielić takich wskazówek co należy zrobić.
Posłuchaj też: Łuszczyca skóry głowy – objawy i leczenie [PODCAST]
Pierwsza wizyta w gabinecie u trychologa
Wiele osób, które nie korzystały z pomocy trychologa na pewno jest ciekawa jak wizyta u takiego specjalisty wygląda.
Wiele gabinetów pracuje w różny sposób, jednak pierwsza wizyta powinna zawierać kilka etapów. Przede wszystkim jest to bardzo obszerny wywiad trychologiczny. Przychodzą do nas pacjenci, którzy faktycznie przychodzą do gabinetu z konkretnym problemem i chcą rozwiązać ten problem. My jako trycholodzy musimy dowiedzieć się, jak wygląda ten problem, jakie mamy symptomy pacjent zauważa. Oczywiście w wywiadzie pytamy o wiele różnych czynników, które mogą na takie wypadanie włosów wpływać typu: czy ktoś w rodzinie ma jakieś predyspozycje, czy to do zmian skórnych, czy to do wypadania włosów, czy ktoś przyjmuje jakieś leki, jak wygląda dieta, jak wygląda suplementacja u kobiet. Często też zadajemy pytania związane chociażby z cyklem miesiączkowym, ponieważ wiele wahań w hormonach może powodować również wypadanie włosów.
Kolejnym etapem jest przede wszystkim analiza badań. Te badania najczęściej są dość obszerne i oczywiście trichoskopia, czyli badanie skóry głowy pod mikroskopem. Oglądamy, jak wygląda głowa, co się dzieje, jakie mamy symptomy, sprawdzamy co ta głowa jest nam w stanie pokazać.
Po takiej wizycie wydajemy zalecenia. Planujemy, co należy do badać, ewentualnie pogłębiamy diagnostykę laboratoryjną, jeśli pojawi się coś co nas zaniepokoi. Układamy plan terapii domowej i fizjoterapii w gabinecie.
Zobacz też: Przepis na zdrowie Ann: Dlaczego włosy wypadają nadmiernie? [ROZMOWA WIDEO]
Edukacja pacjentów
Poza tym, że trycholog zajmuje się tymi problemami dotyczącymi skóry głowy i włosami, to czy jeszcze w jakiś sposób trycholog edukuje swoich pacjentów?
Jak najbardziej. Akurat ja w swojej pracy bardzo często staram się też wytłumaczyć z czego dany problem może wynikać, bo to, że włosy nam wypadają, to jest tak na dobrą sprawę efekt innych zaburzeń. Włosy są bardzo czułą strukturą w skórze. Potrzebują wielu różnych składników odżywczych i my bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak taki proces wypadania włosów wygląda.
Świadomość jakie czynniki mogą wpływać na to, że te włosy wypadają, jak ta skóra funkcjonuje to są takie rzeczy, które też na wizycie warto jest przekazać. Plus oczywiście wszystkie wskazówki związane z tą częścią pielęgnacyjną. Tutaj popełniamy bardzo dużo błędów, a one odbijają się na kondycji naszej skóry w różny sposób.
Tłumaczymy czym na przykład różni się odżywka od maski, bo to nie jest jedno i to samo, a panie bardzo często wymiennie stosują te preparaty. Wyjaśniamy jak należy stosować wcierkę do skóry głowy, jak należy przeprowadzić masaż, żeby tą wcierkę lub serum na skórę zaaplikować. To są takie rzeczy, o których na pierwszej wizycie rozmawiamy.
Domowa pielęgnacja skóry głowy i włosów
Powiedzmy sobie jeszcze, jak wygląda prawidłowa, domowa pielęgnacja skóry głowy i włosów.
Jeżeli chodzi o pielęgnację domową, to może zacznę od takich błędów, które my najczęściej popełniamy, bo to będzie bardzo dobrą bazą, żeby faktycznie o tej pielęgnacji powiedzieć.
Z moich własnych obserwacji, ale też to się potwierdza w środowisku naszym trychologicznym, ta pielęgnacja jest za szybka. Myjemy głowę przez 10, 20 sekund, nie zdążymy nawet tego szamponu dobrze spienić na skórze głowy bądź porządnie go spłukać. Prawidłowa pielęgnacja głowy powinna składać się właśnie z dwuetapowego mycia po to, żeby emulgacja zanieczyszczeń z naszej skóry zaszła w prawidłowy sposób. Zanieczyszczenia po prostu często kleją się do tych naszych włosów, więc myjemy głowę dwukrotnie. Staramy się wcześniej szampon lekko rozprowadzić na wilgotnych dłoniach i co ważnie nie nakładamy szamponu bezpośrednio na skórę głowy. Szampon powinien być rozprowadzony na dłoniach, lekko ogrzany, lekko zapieczony i wtedy on też będzie łatwiej nam się aplikował na skórze, myjemy głowę masując skórę głowy.
Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?
O specjaliście:
Bartosz Kiec – biotechnolog medyczny, absolwent studiów „Trychologia w kosmetologii” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku Trychologia Kosmetologiczna i Kosmetologia Bioestetyczna. W dotychczasowej pracy zawodowej zajmował stanowisko specjalisty ds. izolacji przeciwciał w jednym z berlińskich laboratoriów. Członek międzynarodowego stowarzyszenia trychologii klinicznej i estetycznej ICATA. Wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Inne ciekawe materiały w Ann: