Skakanka – proste urządzenie, wielki efekt

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Skakanka – wielu z nas kojarzy ją tylko z zabaw z dzieciństwa, jednak to świetny gadżet treningowy! Z pomocą skakanki wykonamy wiele ćwiczeń, angażujących niemal wszystkie mięśnie, i spalimy mnóstwo kalorii. Dlaczego jeszcze warto wykonać trening ze skakanką i jak poprawnie skakać? Jakie są rodzaje skakanek? Jak wybrać odpowiednią? Przeczytaj w Ann!

Skakanka – zalety aktywności fizycznej

Ćwiczenia z wykorzystaniem skakanki to świetna zabawa, która może też przynieść nam wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • poprawa wydolności tlenowej – podczas ćwiczeń ze skakanką wzmacniamy serce i płuca, a tym samym poprawiamy wydolność organizmu
  • spalanie tkanki tłuszczowej i utrata kalorii – skakanie to także efekty sposób spalania kalorii, co jest szczególnie ważne dla osób, którym zależy na utracie wagi
  • wzmocnienie mięśni – skakanka angażuje wiele mięśni, m.in. mięśnie nóg, brzucha, ramion pleców
  • poprawa koordynacji ruchowej, równowagi i mobilności – dzięki ćwiczeniom na skakance łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności
  • wzmocnienie kości – skakanie może przyczynić się do zwiększenia gęstości kości, a tym samym do zapobiegania osteoporozie
  • poprawa samopoczucia i redukcja stresu – podczas treningu zwiększa się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Mężczyzna i kobieta skaczą na skakankach w sali treningowej.
Skakanie na skakance jest świetną zabawą, ale też dużym wydatkiem energetycznym/fot. Sklo Studio/shutterstock.com.

Skakanka – rodzaje

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów skakanek, które różnią się m.in. materiałem i przeznaczeniem:

  • skakanka z tworzywa PCV (sztucznego) –  lekka i szybka, doskonała dla osób początkujących
  • skakanka sznurkowa – lekka i szybka, dobra zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych
  • skakanka z rzemienia – ciężka, odpowiednia dla osób zaawansowanych
  • skakanka metalowa – najcięższa, przeznaczona głównie dla sportowców.



Jak dobrać długość skakanki?

Wybierając skakankę, należy wziąć też pod uwagę jej długość. Ma to wpływ zarówno na wygodę podczas treningu, jak i na jego efektywność. Uchwyty skakanki powinny sięgać naszych pach. Jeśli skakanka jest za krótka, wtedy trudno będzie nam wykonać trening. Za długo skakanka natomiast może nam się plątać.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Jak skakać na skakance?

Przed rozpoczęciem treningu, należy wziąć pod uwagę podłoże, na którym będziemy skakać. Nie może być ono twarde, jednak powinno zapewnić nam odpowiednią amortyzację. Ważna jest także wystarczająca ilość przestrzeni do skakania.

Mężczyzna wykonuje trening na skakance na zewnątrz.
Jeśli pogoda na to pozwala, trening na skakance można też wykonać na zewnątrz/fot. Photo Smoothies/shutterstock.com

Podczas skakania łokcie powinniśmy trzymać jak najbliżej tułowia, a kolana mieć lekko zgięte. Cały czas należy utrzymywać prawidłową postawę – proste plecy i napięty brzuch.

Trening z użyciem skakanki

Sam trening na skakance warto zacząć od krótkich sesji skakania np. 5-minutowych, przeplatanych łagodnymi ćwiczeniami. Stopniowo możemy zwiększać czas oraz intensywność ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze skakankę, na początku wykonujmy ćwiczenia obunóż. Z czasem możemy modyfikować ćwiczenia i wprowadzić skakanie na jednej nodze lub skoki naprzemienne.

Pamiętajmy też o zachowaniu stałego rytmu podczas skakania. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy ćwiczyć na skakance regularnie – najlepiej 3-4 razy w tygodniu.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *