Łatwe siniaczenie to stosunkowo częsta przypadłość, która może mieć różne przyczyny. Siniaki bez powodu nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. U zdecydowanej większości osób, siniaki są zupełnie niegroźnym zjawiskiem. Bywa jednak, że samoistne siniaczenie spowodowane jest chorobą. Zanim jednak za przyczynę łatwego siniaczenia uznamy skłonność genetyczną lub wiek, warto upewnić się, że nie stoją za nią poważniejsze schorzenia. Sprawdź, kiedy warto udać się z tym problemem do lekarza.
Skąd biorą się siniaki?
Na początku zastanówmy się, czym w ogóle są i w jaki sposób powstają siniaki. Siniaki, zwane fachowo podbiegnięciami krwawymi, powstają w miejscu wydostania się krwi poza naczynie krwionośne. Innymi słowy, aby na skórze pojawił się siniak, konieczne jest uszkodzenie naczynia krwionośnego i lokalne rozlanie się krwi.
U zdecydowanej większości osób, siniaki są zupełnie niegroźnym zjawiskiem. Najczęściej powstają na skutek urazu – uderzenia o twardą powierzchnię, które powoduje uszkodzenie tkanek miękkich i pobliskich naczyń krwionośnych. Siniaki ulegają samoistnemu wchłonięciu, które może trwać nawet kilkanaście dni – w zależności od wielkości siniaka.
Niektóre osoby mogą mieć tendencję do samoistnego siniaczenia. Stosunkowo niewielkie urazy powodują u nich rozległe zasinienia, a część samoistnych siniaków powstaje bez uchwytnej przyczyny.
Czy w takim przypadku warto szukać przyczyn siniaczenia oraz jakie należy wykonać w tym celu badania? Dzieci są szczególną populacją, u której siniaczenie bez powodu powinno zawsze zostać skonsultowane z lekarzem. Podstawowym badaniem w przypadku występowania siniaków bez powodu jest morfologia krwi.
Siniaki bez powodu – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn łatwego siniaczenia. Tendencja do samoistnego powstawania siniaków może wynikać z kruchości naczyń lub uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, która u części osób jest uwarunkowana genetycznie. Ściana naczyń krwionośnych może ulegać osłabieniu wraz z wiekiem, kiedy tkanki stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenie. Zanim jednak za przyczynę łatwego siniaczenia uznamy skłonność genetyczną lub wiek, warto upewnić się, że nie stoją za nią poważniejsze schorzenia.
Siniaki bez powodu mogą wynikać z zaburzeń krzepnięcia krwi. Jest to złożony proces, za który odpowiadają płytki krwi oraz liczne białka i cząsteczki chemiczne. Łatwe siniaczenie może świadczyć o niedoborze płytek krwi lub innych substancji, które uczestniczą w procesie krzepnięcia. Mogą one wystąpić w przebiegu skaz krwotocznych. Jedną z najbardziej znanych chorób z tej grupy jest hemofilia, związana z genetycznym niedoborem jednego z czynników krzepnięcia.
Proces krzepnięcia krwi wynika ze współpracy wielu układów i narządów. Szpik kostny, śledziona i wątroba, a także układ hormonalny wpływają na jego sprawność. Łatwe siniaczenie może oznaczać, że krzepnięcie krwi nie przebiega prawidłowo – krew zbyt łatwo wydostaje się poza naczynia krwionośne. Taka sytuacja może wynikać ze schorzeń szpiku kostnego, choroby wątroby oraz wielu innych narządów. Aby określić przyczynę łatwego siniaczenia, konieczne są dodatkowe badania.
Łatwe siniaczenie u dziecka
Dzieci są szczególną populacją, u której siniaczenie bez powodu powinno zawsze zostać skonsultowane z lekarzem. W wielu przypadkach przyczyna takiej sytuacji jest niegroźna, jednak należy wykluczyć również poważne schorzenia, które mogą objawiać się w ten sposób.
U dzieci łatwe siniaczenie może wynikać z obniżenia liczby płytek krwi. Jej najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa, która może przejściowo zmniejszyć ilość produkowanych płytek. Jeśli jednak ich liczba nie wraca do normy, bądź występują inne niepokojące objawy, należy wykluczyć poważniejsze schorzenia hematologiczne (m.in. białaczki). W takim przypadku rozstrzygającym badaniem jest biopsja szpiku kostnego.
Rodzice małych dzieci powinni być dodatkowo wyczuleni na szczególny objaw przypominający siniaki. Mowa o wybroczynach podskórnych, czyli drobnych, czerwonych plamkach, które nie bledną po uciśnięciu. Wybroczyny pojawiające się w przebiegu infekcji, u dziecka gorączkującego lub osłabionego, mogą świadczyć o rozwoju sepsy. W przypadku takich objawów należy natychmiastowo udać się do szpitala!
Siniaki bez powodu – jakie zrobić badania?
Powstawanie siniaków bez powodu powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem. Konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz badanie fizykalne, które może ujawnić objawy charakterystyczne dla chorób układu krzepnięcia. Ponadto, zwykle wykonuje się dodatkowe badania laboratoryjne, które pomogą ustalić przyczynę łatwego siniaczenia.
Podstawowym badaniem w przypadku występowania siniaków bez powodu jest morfologia krwi. Pozwoli ona ustalić m.in. liczbę płytek krwi. Ich niedobór jest jednym z najczęstszych zaburzeń dotyczących układu krzepnięcia. Ponadto, morfologia krwi może zawierać sygnały o poważniejszych schorzeniach układu krwiotwórczego.
Jeżeli wyniki morfologii krwi są nieprawidłowe, konieczne bywa pogłębienie diagnostyki w kierunku chorób szpiku kostnego. Wówczas bardzo przydatnym badaniem jest biopsja szpiku kostnego. Pozwala ona na pobranie fragmentu szpiku za pomocą specjalnej igły. Szpik kostny może dzięki temu zostać oceniony pod mikroskopem. Takie badanie jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym i pozwala potwierdzić lub wykluczyć diagnozę większości schorzeń hematologicznych.
W przypadku łatwego siniaczenia, konieczne jest również zbadanie funkcji układu krzepnięcia. Analizując skład krwi oraz czas krzepnięcia krwi po pobraniu, możemy wnioskować na temat prawdopodobnych przyczyn siniaków. Zakres diagnostyki układu krzepnięcia może być szeroki lub zawężony do pojedynczych badań. O potrzebie wykonania konkretnych badań powinien zadecydować nasz lekarz prowadzący.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.