Rokitnik – superowoc o wielkiej mocy [AUDIO]

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czy cytryna ma najwięcej witaminy C? Okazuje się, że nie! Istnieje roślina, która śmiało może z nią konkurować. Rokitnik – poza wysoką zawartością witaminy C – jest bogaty również w inne wartościowe składniki odżywcze. Chroni skórę przed wysuszeniem, wspomaga pracę serca, działa przeciwmiażdżycowo, a nawet zapobiega nowotworom. Na co jeszcze pomaga rokitnik? W jakiej formie go spożywać? Jak wygląda rokitnik i gdzie rośnie? Przeczytaj w Ann!

Co to jest rokitnik?

Rokitnik jest rośliną występującą w Europie oraz w Azji, a jego lecznicze właściwości odkryto już tysiące lat temu. W Polsce można go spotkać przede wszystkim na wybrzeżu Bałtyku, jednak warto wiedzieć, że jest on objęty ochroną gatunkową. Oznacza to, że samodzielnie nie można go zrywać. Można natomiast zasadzić krzew rokitnika we własnym ogródku lub na działce. Rokitnik zwyczajny to krzew z małymi pomarańczowymi owocami przypominającymi kształtem jarzębinę.

Co kryje w sobie niepozorny owoc?

Dojrzały krzew rokitnika, zbliżenie na owoce.
W Polsce rokitnik rosnący na dziko można spotkać m.in na wybrzeżu Bałytku/fot. Shutterstock

Rokitnik bogaty w witaminy

Rokitnik charakteryzuje się głównie wysoką zawartością witaminy C. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, w 100 g świeżego produktu znajduje się aż do 900 mg prozdrowotnej witaminy. Ma ona działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Witamina C jest silnym antyoksydantem, w związku z czym chroni nasz organizm przed miażdżycą i chorobami serca. Ułatwia przyswajanie żelaza i wzmacnia naczynia krwionośne.

W rokitniku znajdziemy także spore ilości witaminy E, która wspomaga proces gojenia się ran oraz opóźnia starzenie się skóry. Z tego powodu jest również nazywana „witaminą młodości.” Kolejną witaminą, o której warto wspomnieć, jest witamina A. Ona również ma pozytywny wpływ na stan naszej skóry, ale także paznokci i włosów. Co więcej, odpowiada także za prawidłowe działanie siatkówki naszego oka.

Na co pomaga rokitnik?

Roślina jest bogata także w związku zwane polifenolami, które – podobnie jak witamina C – są silnymi antyoksydantami. Oznacza to, że chronią nasz organizm przed nowotworami, działają przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo. Dodatkowo obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL, a podwyższają poziom „dobrego”. Zapobiegają również otyłości i obniżają ciśnienie tętnicze.



Na co jeszcze pomaga rokitnik? Nie dość, że poprawia kondycję skóry, działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, to dodatkowo zapobiega jej łuszczeniu i wysuszeniu. Olej z rokitnika chroni również skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co więcej, roślina zmniejsza symptomy choroby zwanej zespołem suchego oka. Objawia się ono nie tylko suchością narządu wzroku, ale też świądem i zmęczeniem oczu. Rokitnik wpływa też pozytywnie na układ pokarmowy, m.in. łagodzi zgagę.

Jak spożywać?

Z rokitnika otrzymuje się olej, zawierający wartościowe kwasy omega-3 i omega-6. Olej jest wykorzystywany najczęściej do produkcji kosmetyków oraz suplementów diety. To właśnie olej ma działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Jak wygląda? Olej jest gęsty i charakteryzuje się ciemnopomarańczowym kolorem. Dodawany jest także do kropli i emulsji do oczu.

Owoce rośliny można również spożywać na surowo, a także wykorzystać do przygotowania dżemu czy soku. Rokitnik jest także świetnym dodatkiem do jogurtu, ciasta czy sałatki. Należy jednak zwrócić uwagę, że rokitnik ma bardzo charakterystyczny smak – jest cierpki i gorzki.

Dwie szklanki herbaty z dodatkiem rokitnika i cytrusów.
Sok z rokitnika idealnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty/fot. Shutterstock

Przeciwwskazania do spożywania rokitnika

Rokitnik jest uważany za bezpieczny do spożycia, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do spożywania go w nadmiernej ilości. Na rokitnik powinny uważać osoby zmagające się z:

  • ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki
  • zapaleniem pęcherzyka żółciowego
  • wrzodami żołądka i dwunastnicy
  • encefalopatią, czyli uszkodzeniem mózgu
  • marskością wątroby.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, powinny przed wprowadzaniem rokitnika do diety, skonsultować się z lekarzem.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *