Reumatyzm: Które województwa w Polsce sprzyjają chorobie?

Pojęcie reumatyzmu większości osób kojarzy się głównie z bólem kości i stawów, który pojawia się w danym okresie czasu, zazwyczaj z powodu wrażliwości na gwałtowne zmiany warunków pogodowych. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że to bardzo uproszczona definicja tego pojęcia. Choroby reumatyczne co prawda bardzo często przebiegają w sposób powolny i łagodny, jednak nie brakuje przypadków, w których reumatyzm gwałtowniej „atakuje”. Przede wszystkim w całym procesie przebiegania choroby, niezwykle istotne jest odpowiednio szybkie rozpoczęcie leczenia i regularna profilaktyka.

Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do śmierci

Kierownik Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych we Wrocławiu profesor dr hab. Piotr Wiland w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym zwrócił uwagę na fakt, że duży wpływ na to, jak pacjenci szybko decydują się podjąć leczenie ma stopień zaawansowania choroby.

Niektóre choroby są bardziej uciążliwe i wtedy pacjenci szybciej decydują się na rozpoczęcie leczenia, a niektóre nieco mniej rzutują na nasze codzienne życie. Pacjent wtedy nie przejmuje się tak szybko diagnozą lekarską. Warto jednak szybko zdecydować się na rozpoczęcie leczenia. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym mamy większe szanse na to, że w wyniku choroby nie powstaną trwałe zmiany. Takie jak chociażby zanik mięśni czy zmiany w strukturze stawów. Pamiętajmy też, że rozpoczęcie leczenia poprawi znacznie jakość życia chorego. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić m.in. do przewlekłego procesu zapalnego w stawach, co znacznie przyspieszy miażdżycę. Nieleczony przewlekły stan zapalny powoduje, że taki pacjent szybciej umiera z powodu chociażby zawału serca. Warto zatem pamiętać o szybkim podjęciu leczenia i odpowiedniej profilaktyce – przestrzega profesor Wiland.

No dobrze, wiemy już jak powinniśmy zareagować po usłyszeniu diagnozy lekarskiej, jednak jakie osoby są szczególnie narażone na zachorowanie na chorobę reumatyczną? Zdaniem profesora Wilanda, tego rodzaju schorzenie „może dotknąć tak naprawdę każdego”.

Niektóre osoby są bardziej narażone na reumatyzm, inne nieco mniej. Czasami infekcja pojawia się u danej osoby z przyczyn genetycznych, a czasem z innych powodów, które często trudno do końca zidentyfikować. W zależności od wieku poszczególni pacjenci są narażeni na bóle reumatyczne z różnych powodów. Jak wiemy choroba stawów częściej dotyczy osób starszych, podobnie jak osteoporoza. Ta bardzo często pojawia się u kobiet, których aktywność hormonalna się zmienia. Choroba reumatyczna może dotknąć tak naprawdę każdego – podkreśla kierownik Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych we Wrocławiu w rozmowie z nami.

Pogoda a na pogłębienie się reumatyzmu

Nie ma osoby, która nie uważałaby, że pogoda ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Ale czy faktycznie choroby reumatyczne nasilają się podczas gwałtownych zmian pogody? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę ds. biometeorologii z IMGW, doktora Jakuba Szmyda.

Choroby reumatyczne szczególnie pogłębiają się w okresie jesiennym, kiedy to nad naszym krajem często przechodzą chłodne fronty atmosferyczne. Po okresie, kiedy w kraju głównie jest cieplejsze powietrze i następuje gwałtowne załamanie oraz przejście chłodnego frontu, bóle stawów i mięśni ulegają nasileniu. Badania wskazują także, że bóle reumatyczne często nasilają się również podczas gwałtownej zmiany ciśnienia atmosferycznego. Te wszystkie czynniki wpływają na nasilanie się dolegliwości reumatycznych. Warto mieć to na uwadze, bo często ludzie o tym po prostu zapominają – uważa dr Szmyd.

Reumatyzm: Które województwa w Polsce sprzyjają chorobie?

W jakich rejonach w Polsce szczególnie zatem jesteśmy narażeni na pogłębienie się chorób reumatycznych? Według dr Szmyda, aby uniknąć możliwości pogłębienia się bólów reumatycznych, powinniśmy omijać tereny nadmorskie oraz miejsca znajdujące się w pobliżu jezior. To właśnie tam będziecie szczególnie narażeni na pogłębienie się dolegliwości.

Generalnie wszystkie tereny, w których jest najwięcej wilgoci w atmosferze w naszym kraju sprzyjają rozwojowi reumatyzmu. Szczególnie narażeni na pogłębienie bólu jesteśmy też wtedy, kiedy zmieniamy swoje miejsce położenia. Załóżmy, że jesteśmy mieszkańcami środkowej Polski, a decydujemy się na wyjazd nad morze, gdzie jak wiadomo powietrze jest bardziej wilgotne. W takim przypadku wchodzimy w środowisko wilgotniejsze i taka zmiana może nasilać nasze bóle reumatyczne. Uważam, że kotliny górskie czy tereny znajdujące się bliżej jezior lub nad morzem są miejscami, gdzie szczególnie możemy pogłębić bóle reumatyczne – zaznaczył doktor.

W dalszej fazie rozmowy dr Jakub Szmyd przypomniał, że duży procent osób, który cierpi na reumatyzm, deklaruje, że pogoda istotnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Według badań nawet 90 procent osób cierpiących na to schorzenie, deklaruje się jako osoby, które doświadczają na sobie bodźce pogodowe. W takich przypadkach szczególnie istotne jest, aby pamiętać o szybkim podjęciu leczenia i odpowiedniej profilaktyce. To pozwoli wam na nieco równiejszą walkę z prześladującymi was schorzeniami.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

reumatyzm
Fot. Kateryna / Adobe Free Stock

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *