Rehabilitacja niemowląt – kiedy zabrać dziecko do fizjoterapeuty? [PODCAST]

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Zdrowy rozwój niemowląt to priorytet każdego rodzica. Dlaczego fizjoterapia niemowląt odgrywa tak istotną rolę w tym procesie? Kiedy warto skorzystać z konsultacji i w jakich przypadkach rehabilitacja jest nieunikniona? W jakim wieku zazwyczaj rozpoczyna się rehabilitacja niemowląt i jak się do niej przygotować? Na ten temat rozmawiamy z mgr Kingą Pogonowską, fizjoterapeutką dziecięcą z Centrum Medycznego Madalińskiego.

Rehabilitacja niemowląt: kiedy?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Dlaczego fizjoterapia niemowląt jest tak istotna?

mgr Kinga Pogonowska, fizjoterapeutka dziecięca: Myślę, że kiedy mówimy o fizjoterapii niemowląt, warto skupić się na samym słowie „fizjoterapia”. Fizjoterapia to właśnie terapia poprzez ruch, a więc koncentrujemy się głównie na aspekcie ruchu. Ruch jest absolutnie niezbędny w życiu, szczególnie dzieciom. Umożliwia im przemieszczanie się, zabawę, samodzielne jedzenie i wiele innych aktywności. Fizjoterapia niemowląt często polega na wspieraniu rozwoju dziecka poprzez stworzenie odpowiednich warunków. Jednakże, jeśli zachodzi potrzeba, pracujemy również nad ilością i jakością wzorców ruchowych oraz umiejętnościami dziecka. Niemniej jednak zawsze staramy się działać w sposób funkcjonalny. Naszym głównym celem jest zapewnienie funkcjonalności i pełnego uczestnictwa dziecka w życiu społecznym.

W jakim wieku zazwyczaj rozpoczyna się rehabilitacja niemowląt?

Fizjoterapię zaczynamy wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. Trudno jest podać konkretny wiek. Jednak warto zaznaczyć, że im wcześniej rozpoczniemy fizjoterapię, tym lepiej. W praktyce często zaczynamy fizjoterapię już na oddziałach niemowlęcych, jeśli to jest logiczne i wskazane.

Dlaczego to jest tak istotne? Ponieważ wczesne podjęcie fizjoterapii daje dziecku znacznie lepsze szanse na właściwe funkcjonowanie. Musimy pamiętać, że dziecko cały czas rośnie i się rozwija, dlatego nie chcemy, aby nieprawidłowe wzorce ruchowe ukształtowały się i utrwaliły.Podczas rozmowy specjalista udzielił odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie są najczęstsze przyczyny, które skłaniają rodziców do poszukiwania rehabilitacji dla swoich niemowląt?
  • Jak przygotować się do wizyty z niemowlakiem u fizjoterapeuty?
  • Jakie techniki i metody fizjoterapii są stosowane podczas rehabilitacji niemowląt?
  • Jakie są zalecenia dotyczące ćwiczeń i działań, które rodzice mogą wykonywać w domu, aby wspierać rehabilitację niemowląt?
  • Jak długo może trwać proces rehabilitacji niemowląt?

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *