Rak trzonu macicy zbiera żniwo [ZAPOWIEDŹ LIVE]

Dzień Kobiet powinien być dniem zdrowia. Dlatego 8 marca o godzinie 18:00 w Klubie Dyskusyjnym Ann rozmawiać będziemy o profilaktyce. Rak trzonu macicy należy do jednego z najczęstszych nowotworów ginekologicznych, mimo że jego objawy w postaci nieregularnych upławów i krwawień są dość charakterystyczne. Dlaczego Polki wciąż chorują na ten nowotwór? M.in. o to zapytamy onkologa dr hab. n. med. Lubomira Bodnara.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, rak trzonu macicy jest drugim, po raku szyjki macicy, najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym kobiecych narządów płciowych. Częstotliwość jego występowania jest zależna m.in. od położenia geograficznego. W Polsce częstość występowania raka trzonu macicy wynosi około 7 procent. Najczęściej ten nowotwór rozpoznaje się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, a także u pań po siedemdziesiątce. Dlaczego? M.in. z tego powodu, że wtedy kobiety przestają chodzić do lekarza ginekologa.

Rak trzonu macicy – dlaczego jest tak groźny?

W rozmowie na żywo zapytamy specjalistę m.in. o to:

  • Nowotwór trzonu macicy – kto choruje najczęściej?
  • Pierwsze objawy – te charakterystyczne i te, które łatwo przeoczyć
  • Lokalizacja raka trzonu macicy
  • Przyczyny zachorowań
  • Otyłość a zachorowanie na raka trzonu macicy
  • Diagnostyka – w jaki sposób lekarz ginekolog diagnozuje raka trzonu macicy? Czy mogą o nim świadczyć nieprawidłowe wyniki badań, np. podwyższony poziom glukozy?
  • Dlaczego jest wysoka śmiertelność jeśli chodzi o ten nowotwór?
  • Czy można wykryć prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzonu macicy w badaniach genetycznych?
  • Leczenie.
  • Profilaktyka.

O ekspercie:

dr hab. n. med. Lubomir Bodnar – dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii i Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii w SCO, profesor Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Specjalista onkologii klinicznej, którego głównym obszarem zainteresowań naukowych stanowią nowotwory ginekologiczne, w tym rak jajnika i rak trzonu macicy, rak nerki, piersi oraz nowotwory przewodu pokarmowego. Autor i współautor ok. 200 prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Zapisz się na spotkanie: Rak trzonu macicy

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *