Rak trzonu macicy. Pierwszym objawem są krwawienia [WEBINAR]

– Każdego roku w Polsce u 6 tysięcy pacjentek rozpoznaje się nowotwór trzonu macicy. Na szczęście coraz więcej wiemy o jego biologii – mówił w Klubie Dyskusyjnym Ann dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii, specjalista onkologii klinicznej.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, rak trzonu macicy jest drugim, po raku szyjki macicy, najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym kobiecych narządów płciowych.

Najczęściej ten nowotwór rozpoznaje się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, a także u pań po siedemdziesiątce. Dlaczego? M.in. z tego powodu, że wtedy kobiety przestają chodzić do lekarza ginekologa.

Rak trzonu macicy – diagnoza

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Kto najczęściej choruje na raka trzonu macicy?

Dr hab. n. med. Lubomir Bodnar: Jest to nowotwór, który może dotyczyć pacjentki w każdej grupie wiekowej. Niestety, występuje też u bardzo młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, nawet u dwudziestolatek. Wówczas musimy bardzo mocno zastanowić się, jaki sposób leczenia będzie najwłaściwszy, aby nie ograniczyć pacjentce możliwości zajścia w ciąże i posiadania własnego potomstwa. Jednak najczęściej ten nowotwór występuje u kobiet po menopauzie, które mają nadciśnienie, cukrzycę i nadwagę.

Jakie objawy daje ten nowotwór?

Z pewnością najbardziej niepokojącym objawem jest krwawienie z dróg rodnych.

Dlaczego w Polsce jest tak wysoka umieralność z powodu tego nowotworu?

Nad umieralnością musimy bardzo mocno poprawować. Od roku 2014 tendencja, jeśli chodzi o umieralność pacjentek nie maleje, a nawet lekko się podwyższa. Być może wzrasta liczba kobiet, które bagatelizują pierwsze objawy. A być może zmienia się biologia tego nowotworu lub mamy w Polsce więcej jego agresywnych postaci niż inne kraje w Europie.

Jak w Polsce leczy się nowotwór trzonu macicy

Jak leczy się nowotwór trzonu macicy?

Obecnie standardem staje się profilowanie molekularne, czyli genetyczne wszystkich pacjentek, które otrzymują diagnozę raka trzonu macicy. Materiał z pierwszych wyskrobień czy pobrany drogą biopsji przekazuje się na badania molekularne, aby ocenić biologiczny podtyp nowotworu. Do tego coraz częściej dostosowujemy strategię leczenia i chirurgicznego i uzupełniającego.

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Lokalizacja raka trzonu macicy
  • Przyczyny zachorowań – czy genetyka ma znaczenie?
  •  Otyłość a zachorowanie na raka trzonu macicy
  • W jaki sposób lekarz ginekolog diagnozuje raka trzonu macicy?
  • Czy można zamiennie używać określenia rak trzonu macicy – rak endometrium?
  • Rak trzonu macicy a przerzuty

O ekspercie:

dr hab. n. med. Lubomir Bodnar –  dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii, specjalista onkolog, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii w tymże szpitalu. Profesor Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Rozmawiała Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Przeczytaj, posłuchaj bezpłatnie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie:

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych.

W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *