Przepis na zdrowy sok z buraka. Jak przyrządzić? [PORADNIK ANN] 

Burak jest jednym z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Uwielbiają go dzieci w postaci barszczu. Chętnie sięgają po niego też dorośli, którzy dodają go do sałatki lub wyciskają sok. Nic dziwnego. Jest stosunkowo tani, a zawiera moc drogocennych właściwości. To prawdziwy polski superfood. Zwłaszcza biegacze i osoby aktywne fizycznie powinny włączyć go do codziennej diety. Jaki jest przepis na zdrowy sok z buraka? 

  • Co kryje w sobie sok z buraka? Potas, wapń, żelazo, lit…
  • Ile zawiera kalorii? Czy mogą go pić diabetycy? Jest niskokaloryczny, ale cukrzycy muszą na niego uważać ze względu na wysoki indeks glikemiczny.
  • Jak pozbyć się metali ciężkich z buraka? Mycie, obieranie i wyciaskanie soku to najlepsze metody usuwania szkodliwych substancji.
  • Czy sok trzeba wypić od razu? Wypijmy go tego samego dnia lub odłóżmy do lodówki.
Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.

Bogactwo witamin i minerałów 

Burak i świeżo wyciskany sok są skarbnicą cennych składników odżywczych. Dlaczego warto go pić?  

  • Zawiera potas, który reguluje ciśnienie krwi, 
  • Jest bogaty w wapń odpowiedzialny za zdrowie kości i zębów, 
  • Obfituje w żelazo, działające jako środek krwiotwórczy, 
  • Lit, który koi zszargane nerwy, 
  • Bor, mało znany, a ważny pierwiastek, wspomagający funkcjonowanie śledziony i tarczycy, 
  • Cez, wykazujący działanie antynowotworowe, 
  • Witamina C, wzmacniająca system immunologiczny, 
  • Witamina A, B1, beta-karoten, pozytywnie wpływają na wzrok, a także kondycję włosów, skóry i paznokci.  

Ponadto jest doskonałym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który chroni nas przed wolnymi rodnikami, wywołującymi nowotwór. Sok z buraka zawiera również betaninę – barwnik, któremu zawdzięczamy burakowi intensywny kolor. Usuwa on szkodliwe substancje z wątroby. Sok z buraka działa również łagodząco na zgagę i nadkwasotę ze względu na zasadowość. Jest niskokaloryczny. Na 100 g przypada tylko 38 kcal. Uważać na niego muszą na niego jedynie diabetycy ze względu na wysoki indeks glikemiczny (IG=64).  

Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Prosty przepis na zdrowy sok z buraka. Jak zrobić? 

Przepis na sok z buraka nie należy do zbyt skomplikowanych. Nie jest też czasochłonny. Jedyną wadą jest silny barwnik i niedogodność związana z tym, że wszystko łatwo się brudzi. Wystarczy jednak założyć jednorazowe rękawiczki, aby uniknąć zabarwień skóry dłoni. Jak przygotować zdrowy sok z buraka? 

Wystarczy umyć i obrać 2-3 buraki i wrzucić je do wyciskarki lub sokowirówki. Należy pamiętać, że im młodsze buraki, tym mniej cierpkiego smaku i więcej soku. Możemy dodać inne warzywa lub owoce, np. marchew lub jabłko, aby zneutralizować mdły smak. Soku nie dosładzamy. Możemy skropić go dodatkowo sokiem z cytryny. Najlepiej wypić go tego samego dnia lub przechowywać w lodówce. 

Metale ciężkie mniej szkodliwe w soku? 

Wiele osób obawia się metali ciężkich obecnych w warzywach korzeniowych, takich jak: buraki, marchew, pietruszka czy seler. Badania wykazały, że obranie ich ze skórki i wyciśnięcie soku w znacznym stopniu eliminuje zawartość szkodliwych substancji.  

– Przede wszystkim przed spożyciem należy bardzo dokładnie myć warzywa i owoce. Pamiętajmy również, aby obrać je ze skórki, bo zewnętrzna warstwa kumuluje najwięcej szkodliwych metali ciężkich. Badania wykazały również, że w świeżo wyciśniętym soku z obranej marchwi znajduje się znacznie mniejsze stężenie metali niż w warzywie spożywanym w całości. W ten sposób dostarczamy organizmowi niezbędne witaminy z bardziej bezpiecznego źródła. – tłumaczy dr hab. nauk o zdrowiu i prof. SUM, Grzegorz Dziubanek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dodaje także, że powinniśmy zwracać uwagę na źródło pochodzenia warzyw. Na Górnym Śląsku nie zaleca się kupowania produktów, które pochodzą z lokalnych upraw ze względu na skażenie gleb metalami. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór produktów z innych, nieskażonych części Polski lub żywność pochodzenia roślinnego pochodząca z upraw ekologicznych.  

Autorka: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. pada stockphoto / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *