Przepis na Zdrowie Ann: W życiu można mieć kilka udarów [ ROZMOWA WIDEO]

– Cechą udaru mózgu jest nagłość pojawienia się objawów – mówi prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pani profesor była naszym gościem w cyklu Przepis na Zdrowie Ann.

W ostatnich latach bardzo obniżyła się średnia wieku pacjentów, u których rozpoznaje się udary. Jaka jest tego przyczyna i jak rozpoznać udar – u siebie, ale i u osób nam bliskich. Jak skutecznie udzielić pomocy? O tym rozmawialiśmy z ekspertką.

Udary u młodych osób

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Dlaczego udary coraz częściej zdarzają się młodym osobom, które są  aktywne zawodowo, uprawiają różne sporty i wydaje się, że są okazem zdrowia?

Prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal: To prawda, często ulegamy niewłaściwemu myśleniu, że udar mózgu może się pojawić wyłącznie u osób starszych. W istocie wiek jest jednym z czynników ryzyka. Ale pamiętajmy, że udar może wystąpić u osób młodszych, także u dzieci. Prawdą jest, że w ostatniej dekadzie obniża się wiek wystąpienia pierwszego udaru mózgu – zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego. A to wiąże się z rosnącym znaczeniem czynników ryzyka udaru mózgu, związanych ze stylem życia.

Jakie to czynniki?

Niewłaściwa dieta, zbyt mała aktywność ruchowa, nadwaga, ale też stosowanie środków psychostymulujących.

Czy można mieć w życiu kilka udarów?

Oczywiście. Każda osoba, które przeżyła udar niedokrwienny, do końca życia ma podwyższone ryzyko kolejnego udaru. Dlatego powinna podlegać profilaktyce. Największe ryzyko występuje w pierwszym tygodniu po udarze niedokrwiennym i wciąż wysokie jest w ciągu roku od udaru.

Udar – jak go rozpoznać?

Często pacjenci, którzy przeszli udar, mówią o nim, że nagle w ich życiu doszło do czegoś w rodzaju „trach” – tak go określają. To charakterystyczny opis?

Często spotykany. Cechą udaru mózgu jest nagłość pojawienia się objawów. Dlatego każde odstępstwo od stanu zdrowia wskazujące na udar, lepiej skonsultować i skonfrontować z personelem medycznym, po to, by nie tracić cennego czasu na zastosowanie leczenia.

Podczas rozmowy specjalistka wyjaśniła także:

  • Jakie są rodzaje udarów – ich cechy charakterystyczne
  • Czym udar różni się od wylewu?
  • Jakie są najczęstsze przyczyny udaru?
  • Jak rozpoznać udar? – praktyczne wskazówki
  • Czy udar zawsze jest niespodziewany?

O ekspertce:

Prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal – kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Rozmowy ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *