Przepis na zdrowie Ann: Operacje urologiczne w systemie da Vinci [ROZMOWA WIDEO]

Czym jest robot da Vinci, i jakie choroby układu moczowo–płciowego można dzięki niemu wyleczyć? O tym rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Marcinem Słojewskim, lekarzem kierującym Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Zobacz całą rozmowę: Operacje urologiczne

Lekarz urolog – przyjaciel mężczyzny i kobiety

Aleksandra Zalewska–Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Panie Profesorze, mówi się, że lekarz urolog powinien być najlepszym przyjacielem mężczyzny. A co z kobietami?

Prof. dr hab. n. med. Marcinem Słojewski: Urolog powinien być najlepszym przyjacielem zarówno mężczyzny, jak i jego partnerki. Bo często to właśnie kobiety są czynnikiem sprawczym powodującym, że mężczyzna w ogóle zgłasza się do lekarza. A poza tym kobiety również chorują na choroby, którymi na co dzień zajmują się lekarze urolodzy. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jesteśmy męskimi ginekologami. Jesteśmy lekarzami, którzy zajmują się chorobami układu moczowo–płciowego męskiego, ale również leczymy schorzenia onkologiczne, zapalne, występujące także u kobiet.

Z jakimi schorzeniami kobiety przychodzą do lekarza urologa?

Kobiety stanowią około ¼ wszystkich pacjentów. Najczęstsze choroby, z którymi się zgłaszają, to nowotwór pęcherza moczowego, nerek, nietrzymanie moczu, kamica dróg moczowych, a także dość powszechne schorzenie zapalenie dolnych dróg moczowych.

Objawy chorób urologicznych

Jakie objawy powinny być sygnałem dla kobiety i mężczyzny, że powinni zgłosić się do lekarza urologa?

Głównym objawem, który każdą pacjentkę bądź pacjenta powinien zaprowadzić do lekarza urologa, to obecność krwi w moczu. Inne objawy to niepokojące zmiany ze strony dróg moczowych, głównie pod postacią zmiany częstości i rytmu oddawania moczu, jego zabarwienia, a także bóle przy oddawaniu moczu. Dodajmy do tego stany gorączkowe nieznanego pochodzenia. I wreszcie – zachorowania na choroby nowotworowe układu moczowo–płciowego w rodzinie.

Robot da Vinci leczy choroby urologiczne

Jedną z nowoczesnych metod leczenia chorób urologicznych są zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. Jego właściwości porównał Pan do lotu rakietą kosmiczną. Na czym polega innowacyjność tego rozwiązania?

Wolałbym system da Vinci nazywać kobotem, czyli robotem współpracującym z człowiekiem. Trzeba pamiętać, że sercem tego systemu jest chirurg. To urządzenie nie podejmuje samodzielnie żadnych decyzji. A jeśli chodzi o innowacyjność tego systemu, opiera się on na kilku aspektach, które wynikają z jego konstrukcji.

Jakich?

Po pierwsze chodzi o bardzo zaawansowaną technologię przekazu obrazu. Dzięki temu systemowi chirurg może rozpoznać warstwy, struktury, miejsca anatomiczne, które do tej pory były trudno rozpoznawalne albo ukryte. A to przekłada się bezpośrednio na wyniki leczenia.

System da Vinci doskonale sprawdza się w zabiegach urologicznych. W jakich? Komu może pomóc?

Główną grupą pacjentów, którzy najbardziej korzystają z systemu robotowego, są młodzi mężczyźni z rozpoznanym rakiem gruczołu krokowego, czyli rakiem prostaty, o stosunkowo niskim stopniu zaawansowania. Są to pacjenci aktywni seksualnie, którzy tą funkcję chcieliby utrzymać. Z systemu da Vinci korzystają również kobiety. W naszym ośrodku operujemy panie z rozpoznanymi nowotworami górnych dróg moczowych, czyli guzami nerek. Jesteśmy w stanie zaproponować im operację wycięcia guza nerki z pozostawieniem czynnego narządu.

Pozostałe zagadnienia, które poruszyliśmy podczas rozmowy:

  • W ilu ośrodkach w Polsce korzysta się z systemu da Vinci?
  • Jakie są zalety stosowania robota w zabiegach urologicznych?
  • W jaki sposób system da Vinci może pomóc w leczeniu nowotworów?
  • Czy leczenie z wykorzystaniem systemu robotycznego odbywa się w ramach NFZ?
  • Jak wygląda przykładowy zabieg z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci?

O ekspercie:

Prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski – lekarz urolog, kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz

Zobacz całą rozmowę: Choroby urologiczne

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *