Przepis na zdrowie Ann: Mrowienie, drętwienie i obrzęki nóg. Poznaj przyczynę [ROZMOWA WIDEO]

Uczucie mrowienia lub drętwienia, a także obrzęki pojawiające się w obrębie nóg są niepokojące. Powody wystąpienia tych objawów mogą zaskoczyć! Jednak ich poznanie jest kluczowe dla ustalenia metody terapii. O najczęstszych mechanizmach wywołujących mrowienia, drętwienia i obrzęki oraz możliwościach leczenia opowiedział w Ann fizjoterapeuta, Krzysztof Kwieciński.

Zobacz całą rozmowę: Mrowienie, drętwienie i obrzęki nóg

Nastawienie kręgosłupa jest rozwiązaniem problemu? To mit!

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Jakie mogą być przyczyny mrowienia, drętwienia, czy też obrzęków kończyn dolnych?

mgr Krzysztof Kwieciński, fizjoterapeuta: Musimy tutaj sobie wprowadzić kilka takich teoretycznych kwestii, żeby wyjaśnić skąd mogą pochodzić takie dolegliwości. Pierwsza rzecz, którą chciałbym rozwiać, to potoczne stwierdzenie, że wypada nam dysk. Najczęściej kiedy mówimy, że coś się dzieje w obrębie kręgosłupa, to przyczyną jest właśnie to, że wypadł dysk i teraz muszę poszukać kogoś, kto pomoże mi go nastawić. Jest to mit. Natomiast fizjologia mówi nam coś innego. Skąd bierze się takie charakterystyczne „kliknięcie” w kręgosłupie, później pojawia się ból, no i czasami następstwem jest to, że czujemy jakieś mrowienie? Mechanizmów może być kilka.

Kiedy siedzimy, uruchamiamy mechanizm

Pierwszy mechanizm związany jest z uwalnianiem kwasów między powierzchniami międzystawowymi. Czasami kiedy wokół segmentu jest nadmierne napięcie mięśniowe i wykonamy jakiś ruch, to włókienka kolagenowe też potrafią „kliknąć”.

Jednak tutaj chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym ważnym mechanizmie. Osoby spoza branży mogą nie wiedzieć, że jest coś takiego jak sieć splotów Batsona. Jest to sieć żylna, która nie posiada zastawek. Ta informacja jest kluczowa, dlatego, że wtedy kiedy my siedzimy, stoimy, spoczywamy w pozycji statycznej, np. kiedy pracujemy przy komputerze, to grawitacyjnie płyn będzie schodził w dół. Normalnie zastawka ten płyn by zatrzymała, ale z racji tego, że sploty Batsona nie mają tej zastawki, te płyny mogą spływać w dół. To może powodować, że w dolnym odcinku kręgosłupa będą pojawiały się obrzęki. Tutaj będzie dochodziło do rozszerzania tkanki i kompresji sąsiadujących naczyń.

W tym zastoju powstaną cytokiny prozapalne, które drażnią receptory nerwowe do tego, żebyśmy my zaczęli po prostu się ruszać. Czyli kiedy ja się nie ruszam, może powstać obrzęk, z niego dolegliwość bólowa, która w konsekwencji może doprowadzać do tego, że sąsiadujące tkanki będą kompresowane i to niesie dalsze następstwa takie jak ucisk na strukturę nerwową, a to doprowadzi w konsekwencji do drętwienia, parestezji, uczucia drętwienia w danym obszarze.

Mrowienie nóg
fot. Shutterstock

Mrowienie i drętwienie? 3 główne przyczyny

Co jeszcze może wywołać to napięcie i w konsekwencji, te objawy mrowienia i drętwienia?

Ja jestem terapeutą, który patrzy dość szeroko i pracuję na trzech filarach. Sprawdzam jak funkcjonuje ciało, jak działa układ pokarmowy i trzeci element układanki to tzw. somatyzacje, czyli to jak oddziałują emocje na nasze ciało.

Urazy i zabiegi

Kiedy jesteśmy przy ciele, tutaj mówimy o dysbalansie mięśniowym. Jeżeli mamy balans mięśniowy i nasze mięśnie w obrębie kręgosłupa pracują, to nie mamy problemu. Nasze ciało nie musi wtedy generować napięcia, bo jeśli jest jakaś struktura która nie pracuje, to od razu inne struktury będą to kompensować. Ten mechanizm może jednak być zaburzony z kilku poziomów. Na przykład mogą to być dawne kontuzje, które nie zostały zaleczone. Wtedy ciało odciąża ten obszar i to doprowadza do tego, że kiedy ja nie stoję do końca na jednej nodze, to mocniej dociążam tą drugą nogę. Wtedy wokół tej kończyny mogą pojawiać się większe napięcia.

Tak samo może być wokół cylindra brzusznego. Ten obszar jest kluczowy, dlatego że wpływa na kończyny dolne, górne oraz na odcinek szyjny. Co może zaburzać stabilizację cylindra brzusznego? Na przykład cesarskie cięcie. Tutaj kluczowe jest wczesne wprowadzenie terapii blizny. Następna sytuacja to może być usunięcie woreczka żółciowego, zabiegi ginekologiczne czy inne operacje i zabiegi.

Problemy w obrębie brzucha

Tutaj chciałbym wspomnieć o strefach rzutowania bólu. Dany obszar może może generować napięcie w innym miejscu ciała. Tutaj na przykładzie jelit, według takich map rzutowania bólu, kiedy tam jest zaburzenie, to ból może pojawić się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Tych powiązań oczywiście jest dużo więcej. Tutaj mamy takie kinezjologiczne powiązanie między narządem a mięśniem. Więc jeżeli jakiś problem będzie na poziomie narządu, to będzie się objawiało się albo większym napięciem albo brakiem zaangażowania w mięśniu. Tutaj powstaje nam dysbalans i dzieja sie te rzeczy, o których powiedzieliśmy na przykładzie ciała, więc mechanizm jest ten sam, ale przyczyna jest inna.

Somatyzacja czyli wpływ emocji

Jeżeli ja mam jakąś trudną sytuację w życiu i nie do końca sobie z nią radzę, to ona może generować ładunek, który odbije się w jakimś obszarze ciała. Jest takie powiedzonko, że leży coś komuś na wątrobie. Czyli ktoś się złościł, tej złości z siebie nie wyrzucił, albo ją stłumił i te emocje mogą generować napięcia w ciele.

Podczas rozmowy ekspert opowiadał także:

  • Jakie są przyczyny obrzęków w obrębie nóg?
  • Jak rozpoznać przyczynę problemów z kończynami? Jak wygląda badanie?
  • Czy masaże pomogą w tych dolegliwościach?
  • Kiedy z problemem zwrócić się do fizjoterapeuty, a kiedy do innego specjalisty?

Zobacz całą rozmowę: Mrowienie, drętwienie i obrzęki nóg

Zainteresowała Cię rozmowa ze specjalistą? Sprawdź więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *