Przepis na zdrowie Ann: Dlaczego włosy wypadają nadmiernie? [ROZMOWA WIDEO]

Niewłaściwy tryb życia, stres, przyjmowanie niektórych leków, choroby przewlekłe – przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo dużo. Często za łysienie odpowiada nawet kilka czynników. Jak rozpoznać, że włosy wypadają nam nadmiernie i kiedy udać się do specjalisty? Jakie są czynniki predysponujące do łysienia? W jaki sposób leczy się dolegliwość? Między innymi o tym rozmawialiśmy z Mariką Zdyb-Brant, magistrem kosmetologii, dyplomowanym trychologiem diagnostą i dyplomowanym ekspertem probiotykoterapii.

Łysienie bliznowaciejące i niebliznowaciejące

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Jak w praktycznym wymiarze rozpoznać, że włosów wypada więcej niż zwykle?

mgr Marika Zdyb-Brant: Do tej pory przy myciu czy przy szczotkowaniu nie zauważyliśmy, że włosy wypadają nadmiernie. Natomiast obecnie, kiedy myjemy włosy, zostaje ich bardzo dużo w odpływie, na szczotce. Wtedy jak najbardziej należy zgłosić się do specjalisty.

Czy możemy wyróżnić główne przyczyny wypadania włosów związane np. z lokalizacją łysienia?

Mamy dwa główne typy łysienia: łysienie bliznowaciejące i niebliznowaciejące. Niebliznowaciejące jest dosyć popularne i dużo osób zmaga się z takim typem łysienia. Włosy wypadają, natomiast w miejscu, gdzie one wypadły, nowy włos wyrasta. Przyczyn takiego typu wypadania włosów jest bardzo dużo. W ostatnim czasie, z uwagi na nasz styl życia, przyczyną numer jeden jest stres. Z tym związane są niedobory składników pokarmowych, a także nadużywanie posiłków typu fast food, które nie dostarczają nam niezbędnych składników pokarmowych.

Przyczyną jest też przyjmowanie niektórych leków: kardiologicznych, psychotropowych, nawet antykoncepcyjnych. Przyczyną mogą być również choroby zakaźne. Nie skupiałabym się tylko na covidzie, natomiast na każdym schorzeniu, które przebiega z wysoką gorączką. Wysoka gorączka predysponuje do tego, że wokół mieszka włosowego pojawia się stan zapalny i w konsekwencji włosy wypadają.

Rozmowy ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

Wypadanie włosów a choroby przewlekłe

Czy za wypadanie włosów może odpowiadać kilka przyczyn?

Jak najbardziej. Tak w praktyce zdarza się najczęściej. Zwykle klienci są zaskoczeni, że to nie jest jedna przyczyna. Okazuje się w trakcie wywiadu, że osoba się stresuje, dodatkowo ma niedobory np. witaminy D3, popala papierosy. Czynników może nakładać się wiele.

Czy istnieją czynniki predysponujące do wypadania włosów?

Zdecydowanie tak. Wymieniłabym przede wszystkim schorzenia związane z tarczycą, czyli nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto. Bardzo często są to też schorzenia uwarunkowane genetycznie. Nie zawsze jednak, dlatego że np. do cukrzycy czy insulinooporności przy nieprawidłowym stylu życia możemy doprowadzić sami. Na pewno czynnikami predysponującymi do wypadania włosów jest długotrwały, niewłaściwy styl życia, długotrwały stres i bagatelizowanie objawów stresu, które utrzymują się przez dłuższy czas.

Podczas rozmowy specjalistka wyjaśniła także:

  • Jakie są przyczyny niebliznowaciejącego wypadania włosów?
  • Jaki wpływ na wypadanie włosów mają geny?
  • Jak przebiega wizyta u trychologa?
  • W jaki sposób leczy się nadmierne wypadanie włosów?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *