Przełom w przygotowaniu pacjentów onkologicznych do leczenia: w Polsce powstała Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej!

Prehabilitacja onkologiczna jest przygotowaniem pacjenta do leczenia onkologicznego. Daje szansę na skuteczniejszą terapię i szybszy powrót do zdrowia. W Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie została otwarta pierwsza w Polsce Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej. Jest to przełom w przygotowaniu pacjentów onkologicznych do leczenia.

Prehabilitacja: co to?

Prehabilitacja jest nowoczesnym przygotowaniem pacjenta do leczenia, operacji ale tak naprawdę do każdej terapii. Jest to też przykład kompleksowej opieki opartej na współpracy zespołu specjalistów. Dzięki opiece wieloaspektowej pacjent czuje się kompleksowo „zaopiekowany”, co też wpływa na jego chęć do poddania się leczeniu. Prehabilitacja onkologiczna obejmuje 4 filary: rehabilitację fizyczną, żywieniową, psychologiczną i modyfikację stylu życia. Pacjent, który jest przygotowywany do czekającego go leczenia, ma mniejsze ryzyko komplikacji, jak również krócej przebywa w szpitalu.

Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu chorego. Podstawą prehabilitacji jest doprowadzenie pacjenta do optymalnego stanu zdrowia, który pozwoli nie tylko na dobrą tolerancję zabiegów leczniczych, ale też pozwoli uniknąć powikłań i przyspieszy powrót do zdrowia.

Prehabilitacja jest stosowana na świecie od wielu lat. W Polsce zaś, od 2020 roku propaguje i upowszechnia ją prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, wybitny chirurg, współtwórca koncepcji powstania Poradni.

Pierwsza Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej

Powstała w Brzozowie, Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej jest pierwszą, która przygotowuje pacjentów onkologicznych do chemio i radioterapii. Warto podkreślić, że rehabilitacja stanowi nieodzowny element opieki nad pacjentem. Ma ona na celu przygotować pacjenta do leczenia inwazyjnego.

Dzięki działaniom z tego obszaru nie tylko realizujemy najwyższe standardy, ale także realnie zwiększamy szanse na skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Stworzenie, we współpracy z solidnym partnerem, Poradni to sukces, ale przede wszystkim bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i zwiększenia efektywności leczenia – mówi lek med. Sebastian Opaliński, specjalista radioterapii onkologicznej, Przewodniczący Zespołu Żywieniowego,  koordynator Poradni w szpitalu.

W ramach działania Poradni Prehabilitacji Onkologicznej pacjent uzyska opiekę dietetyka, który oceni jego stan odżywienia, zaleci właściwą, zindywidualizowaną i optymalna dietę przed oraz w trakcie terapii. Następnie, po spotkaniu z fizjoterapeutą chory otrzyma zestaw ćwiczeń dostosowanych do możliwości, a także poradę psychologiczną. Ponadto otrzyma poradnik prehabilitacyjny, w którym pacjent znajdzie wszystkie informacje jak wykorzystać czas przed zabiegiem. Żeby udać się do Poradni, nie potrzebujemy skierowania.

Przygotowała: Svitlana Slyvchenko / na podstawie mat. prasowe Olimp Labs.pl

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *