Przedwczesny wytrysk. Czy wizyta u seksuologa może pomóc?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Ten problem może powodować frustrację, dyskomfort i unikanie zbliżeń. Przedwczesny wytrysk to najczęściej diagnozowane zaburzenie seksualne u mężczyzn. Jakie są przyczyny tego problemu? Czy wizyta u seksuologa może pomóc? Na pytania odpowiada mgr Magdalena Czech, seksuolog i psycholog. 

Wśród mężczyzn, jednym z często zgłaszanych problemów w konsultacjach seksuologicznych, oprócz zaburzeń wzwodu, jest przedwczesny wytrysk. Szacuje się, że ten problem dotyczy nawet 30% mężczyzn. 


seks, seksualność, seksualność dzieci, jak rozmawiać z dziećmi o seksie, edukacja seksualna, edukacja seksualna dzieci

Partnerki bardzo często niepotrzebnie przypisują samym sobie kwestię wczesnego wytrysku powodując tym wtórne poczucie winy u partnera. A czasem znajdują się po drugiej stronie szali i indukują ,,problem” którego wcale nie ma.

— mgr Magdalena Czech.

Przedwczesny wytrysk, czyli ile to minut?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym dokładnie jest przedwczesny wytrysk i jak można go zdefiniować?

Magdalena Czech: Rozpoczynając rozmowę na temat męskiej seksualności w gabinecie seksuologicznym, często zauważam, że mężczyźni przychodzą z niepokojącymi diagnozami samodzielnie wyszukanymi w Internecie.

Zjawisko przedwczesnego wytrysku budzi w nich obawy i niepokój. Kiedy zapytuję ich o to, co to dla nich oznacza, wielu z nich wykazuje zdziwienie i wyjaśnia, że mają trudności w utrzymaniu stosunku przez długi czas, który by im odpowiadał. Niektórzy wspominają, że w młodości mieli większą kontrolę nad swoim wytryskiem.

Zgodnie z klasyfikacją medyczną ICD-11, termin „wczesny wytrysk” u mężczyzn odnosi się do sytuacji, w której wytrysk następuje przed lub bardzo krótko po penetracji pochwy lub doświadczeniu innej stymulacji seksualnej. Czas ten wynosi około 1 minuty, a jednocześnie mężczyzna odczuwa brak lub niewielką kontrolę nad wytryskiem. 

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Istotne jest podkreślenie, że mówimy o „wczesnym” wytrysku, a nie „przedwczesnym”. Ten schemat może występować przez całe aktywne życie seksualne lub jego część. Często wiąże się też ze stresem towarzyszącym tej sytuacji. Co ciekawe, samo wystąpienie wytrysku nie musi być związane z osiągnięciem orgazmu, czyli charakterystycznym skurczem mięśni.

Przedwczesny wytrysk: przyczyny 

Jakie mogą być przyczyny przedwczesnego wytrysku, zarówno fizyczne, jak i psychologiczne?

Zwykle, kiedy pacjent przychodzi do mnie do gabinetu, pytam się go czy był na kontroli u lekarza seksuologa bądź urologa. Ponieważ niezwykle ważną rzeczą jest przeprowadzenie wstępnej diagnozy i rozróżnienie czy problem, z którym zmaga się pacjent jest problemem natury somatycznej, psychosomatycznej czy mieszanej.

Ja ze swojej perspektywy psychoseksuologicznej mogę wymienić kilka rzeczy, które bywają częstą przyczyną wczesnego wytrysku (jeśli już odpowiednio go sklasyfikujemy): 

  • poczucie braku kontroli; 
  • nadmierne myślenie (również gonitwa myśli i niemożność skupienia się), a przecież powszechnie wiadomo, że seks nie lubi myślenia tylko zabawę! 
  • lęk przed ciążą; 
  • lęk przed niesprostaniem oczekiwaniom partnerki/a;
  • konflikt wartości – często o podłożu religijnym, mocne osadzenie w stereotypach takich jak: ,,mężczyzna zawsze może”, ,,mężczyzna zawsze chce”. Także jest to często związane z niemożliwością przeżywania emocji i blokadą.

Mężczyzna przykrywa rękami okolice intymne - boryka się z problemem przedwczesny wytrysk
Szacuje się, że ten problem dotyczy nawet 30% mężczyzn; Fot. Nenad Cavoski / Shutterstock

Przedwczesny wytrysk ma wpływ na relacje partnerskie

Jak przedwczesny wytrysk może wpływać na życie seksualne mężczyzny oraz relacje partnerskie?

Wydaje mi się, że bardzo ważną kwestią jest rozróżnienie właśnie tego ,,czyj” ten ,,problem” w ogóle jest. 

Partnerki bardzo często niepotrzebnie przypisują samym sobie kwestię wczesnego wytrysku powodując tym wtórne poczucie winy u partnera. A czasem znajdują się po drugiej stronie szali i indukują ,,problem” którego wcale nie ma. Z mojej perspektywy każdemu przypadkowi dobrze jest przyjrzeć się indywidualnie, ponieważ każda osoba ma swoją unikalną historię życia i ważnym jest dobranie leczenia szytego na miarę.

Z punktu widzenia mojego doświadczenia pracy z pacjentami doświadczającymi wczesnego wytrysku mogę powiedzieć, że ta kwestia bardzo mocno rezonuje z poczuciem własnej wartości u mężczyzn – tym kim są dla samych siebie i dla partnerek/ partnerów. Oczywiście ma to wpływ na relacje partnerskie, ponieważ te osoby bardzo często opisują swoje życie seksualne jako niesatysfakcjonujące i ciąg narastającej frustracji.

Jedną z metod niefarmakologicznych jest psychoterapia

Jak leczy się wczesny wytrysk? Czy metody niefarmakologiczne są skuteczne?

Magdalena Czech: Jedną z metod niefarmakologicznych jest psychoterapia. Podczas psychoterapii skoncentrowanej na problemie seksuologicznym najpierw bada się biografię psychoseksualną pacjenta, rozmawiamy o jego doświadczeniach seksualnych na przestrzeni życia. O tym w jakie relacje wchodził pacjent, czego się w nich uczył, jak emocjonalnie je przeżywał. Ponieważ doświadczenia seksualne (fizyczne) nie są oderwane od tych psychiczno-emocjalnych.

Dopiero kiedy zlokalizujemy psychiczne źródło problemu i pacjent nauczy się z nim radzić, wchodzimy w dalsze etapy terapii. Bardzo często mają one związek z nauczeniem pacjenta przeżywania własnej seksualności w pozytywny sposób, czyli uczenie tzw. pozytywnej seksualności. 

Lecz zanim dojedzie doprowadzenia kwestii technicznych i drugiej osoby z pary niezwykle ważną kwestią jest przepracowanie przekonań kluczowych, zbudowanie pozytywnego konstruktu własnej męskości i seksualności, a także pochylenie się nad spójnością z emocjami oraz przepracowanie lęków.Przedwczesny wytrysk i rola kobiety

Jaka jest rola kobiety w szukaniu rozwiązania tego problemu?

Może nie będę tutaj zbyt delikatna, ale przede wszystkim nie przeszkadzać i nie próbować robić czegoś ,,za” mężczyznę tym samym odbierając mu sprawczości. 

A co robić? Wspierać. Nie martwić się – a troszczyć. Bo martwienie się to zakładanie, że ktoś nie da sobie rady. A troska jest bardziej otwartością na bycie wsparciem wtedy, kiedy mężczyzna będzie tego potrzebował. Więc w takim przypadku wczesnej ejakulacji przyda się także cierpliwość i gotowość na dołączenie do procesu leczenia wtedy, kiedy przyjdzie na to czas. Ponieważ partnerki/ partnerzy też mają swoją bardzo ważna rolę w tym procesie.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *