Przepis na zdrowie Ann: Przedwczesne dojrzewanie. Alarmujące sygnały [ROZMOWA WIDEO]

Kiedy dojrzewanie zaczyna się zbyt wcześnie, a kiedy jest na nie odpowiednia pora? Czy przedwczesne dojrzewanie może świadczyć o poważnej chorobie? O tym rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Korzeniowską, endokrynologiem dziecięcym i pediatrą.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Jakie objawy mogą wskazywać na przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek i chłopców?

Dr n. med. Katarzyna Korzeniowska: O przedwczesnym dojrzewaniu u dziewczynek mówimy wtedy, gdy przed ukończeniem 8 roku życia dochodzi do powiększenia gruczołów piersiowych. U chłopców sygnałem jest zbyt wczesne pojawienie się owłosienia łonowego. Natomiast, gdybyśmy mieli spojrzeć na małego pacjenta typowo pod kątem endokrynologicznym, pierwszym sygnałem przedwczesnego dojrzewania u chłopców będzie powiększenie się jąder.

A w jakim wieku te objawy powinny wystąpić o czasie?

O dojrzewaniu o czasie mówimy, gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać między 8 a 13 rokiem życia. Po skończonych ósmych urodzinach może dojść do powiększenia brodawek piersiowych i pojawienia się owłosienia łonowego, przetłuszczania się włosów, trądziku czy zapachowego wydzielania potu – i to jest normalne. Od pojawienia się pierwszych objawów dojrzewania do wystąpienia miesiączki mogą minąć dwa lata.

A jak wygląda książkowe dojrzewanie u chłopców?

Dojrzewanie „o czasie” u chłopca występuje między 9 a 14 rokiem życia. Pierwszym objawem dojrzewania u płci męskiej powinno być powiększenie jąder. Natomiast skok wzrostowy u chłopców występuje dopiero w momencie pojawienia się mutacji.

Jak dużej grupy pacjentów dotyczy przedwczesne dojrzewanie?

Nie jest to bardzo częsty problem, dotyczy jednego na 5 tys. dzieci. Natomiast charakterystyczna jest sezonowość zgłaszania się pacjentów, u których rodzice obserwują wczesne dojrzewanie. Zwykle dzieje się to w okresie zimowo – wiosennym.

Jakie są najczęściej przyczyny wczesnego dojrzewania?

U większości dziewczynek wczesne dojrzewanie ma podłoże idiopatyczne. Co oznacza, że tak naprawdę nie wiemy, dlaczego właśnie u nich wcześniej doszło do uruchomienia kaskady hormonalnej. Natomiast u 90 procent chłopców, którzy dojrzewają przedwcześnie, powodem mogą być guzy np. przysadki mózgowej lub wrodzony przerost nadnerczy. Oczywiście, przyczyna może być też inna, ale każdy przypadek należy skonsultować ze specjalistą.

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Do jakiego lekarza powinniśmy się udać, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko przedwcześnie dojrzewa?
  • W jaki sposób endokrynolog diagnozuje przedwczesne dojrzewanie?
  • Jakie mogą być skutki przedwczesnego dojrzewania?
  • Przedwczesne dojrzewanie – czy to się leczy?
  • Dlaczego w XXI wieku dzieci dojrzewają wcześniej niż kiedyś?

O ekspertce:

Dr n. med. Katarzyna Korzeniowska – absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz o specjalności z zakresu pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Doświadczenie zawodowe zdobywa w Klinice Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii UCK w Gdańsku.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *