Prof. Ellen Kampman z Holandii i wyniki jej badań. Czy dieta ma wpływ na rozwój raka? [WIDEO]

Dieta a rozwój raka. „Wyróżniamy ponad 100 rodzajów raka. Każdy z nich ma inną etiologię i różne czynniki ryzyka. Najważniejszym z nich jest styl życia, jaki prowadzimy.” Jaki związek ma sposób odżywiania na rozwoj raka? Dlaczego warto unikać czerwonego mięsa? Czy witamina C może zapobiec tej poważnej chorobie? O profilaktyce, diagnostyce i leczeniu nowotworu opowiedziała prof. Ellen Kampman z Wydziału Żywienia Człowieka i Nauk o Zdrowiu z Wageningen University w Holandii.

  • Czy geny mają wpływ na rozwój raka? Tylko 5% stanowią geny!
  • Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego? Alkohol, czerwone mięso, a także niskie spożycie błonnika.
  • Superżywność na raka? Nie udowodniono jej skuteczności.
  • Wlewy witaminowe. Hit czy kit?

Geny czy styl życia? Dieta a rozwój raka

Badaczka podkreśla, że geny odgrywają marginalną rolę w rozwoju raka. – […] Wyróżniamy ponad 100 rodzajów raka. Każdy z typów ma inną etiologię i różne czynniki ryzyka. Obecnie wiemy, że największy wpływ ma na rozwój np. raka jelita grubego ma styl życia. Tylko 5% ma związek z genami, które dziedziczymy. – tłumaczy prof. Ellen Kampman. Dodaje, że istotą jest styl życia, dieta i środowisko, a nie genetyka.

Oglądaj całe bezpłatne wideo w Klubie Dyskusyjnym w Aplikacji Ann Asystent Zdrowia! 

– […] W przypadku raka jelita grubego ogromną rolę odgrywa także wysoko przetworzone czerwone mięso i dieta uboga w błonnik. Wciąż zmagamy się z tym problemem w Holandii, gdzie spożycie warzyw i owoców pozostaje na niskim poziomie. Warto zwrócić również uwagę na niską podaż produktów zbożowych bogatych w błonnik, a także wysokie spożycie fast foodów, zawierających konserwanty i barwniki. Negatywny wpływ mają też słodkie napoje. – mówi badaczka w wideo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Obejrzyj więcej rozmów wideo w Ann Asystent Zdrowia:

Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *