Potówki, czyli czerwone i niewielkie krostki pojawiają się niemalże u każdego niemowlaka. Powstają w okolicach karku, szyi, na rękach i nogach, pod pachami a nawet na policzkach. Dzieje się tak najczęściej w wyniku przegrzania organizmu malucha, ponieważ jego gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni wykształcone i nie radzą sobie z nadmiernym ciepłem. Jak zapobiec powstawaniu potówek u niemowląt? Jak dbać o prawidłową pielęgnacje? W Ann znajdziesz odpowiedź!
Czym są potówki?
Organizm niemowlaka musi się zaadaptować do funkcjonowania w świecie. Jego układy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, w tym także jego skóra. Organizm dziecka ma trudności z odprowadzaniem ciepła z ciała, ponieważ jego gruczoły łojowe są niedojrzałe. To one właśnie odpowiadają za powstawanie potówek.
Potówki są to malutkie krostki z wydzieliną ropną, które powstają na skutek zamykania jeszcze niedojrzałych gruczołów łojowych u niemowlaka. Wokół nich może powstać zaczerwienienie. Występują najczęściej w okolicy szyi, karku, na nogach rękach, twarzy.
Mogą przypominać małe pęcherzyki lub kaszkowate krostki, które przypominają wysypkę. Zdarza się, że powodują swędzenie, które drażni niemowlaka i często wywołuje u niego płacz.
Potówki – przyczyny powstania
Potówki powstają w wyniku przegrzania organizmu niemowlaka. Dzieje się tak między innymi, gdy wychodząc na spacer, rodzice zakładają za dużo warstw na swoje dzieci, a dodatkowo przykrywają je kocykiem. Wówczas następuje przegrzanie ciała.
Przeczytaj też: Niemowlę a upały. Jak pomóc dziecku?
Inną przyczyną powstania potówek może być utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w pokojach, w których przebywa niemowlak. Potówki pojawić się mogą również podczas karmienie piersią. Policzek dziecka jest przytulony do piersi matki, co prowadzi do jego przegrzania.
Potówki pojawiają się zarówno latem, jak i zimą, gdy dziecko zostanie zbyt ciepło ubrane. Czasami wysypka występuje po kąpieli, gdy zastosuje się zbyt dużo oliwki lub gdy zbyt rzadko kąpiemy niemowlaka. Nieprzewiewna odzież również będzie drażnić skórę.
Potówki u niemowląt do naturalnie występują rzecz, która pojawia się bardzo często i trudno jest ich uniknąć. Mimo wszystko ważne jest, by dbać o skórę dziecka.
Jak sobie radzić z potówkami u niemowlaka?
Z reguły potówki znikają samoistnie, po kilku lub kilkunastu dniach. Zdarza się jednak, że potówki u dziecka są bardzo uciążliwe. Co w takie sytuacji robić?
– Zaleca się między innymi kąpiele. Do jej przygotowania stosuje się mąkę ziemniaczaną oraz wodę. Rozpuszczamy kilka łyżek mąki w szklance wody, a potem całą zawartość przelewamy do litra gotującej się wody, następnie mieszamy. Później wlewamy do wanienki, w której maluch będzie kąpany – wyjaśnia położna Magdalena.
Najważniejsze, żeby nie przegrzewać niemowlaka. Musimy pamiętać, żeby zakładać dziecku tylko jedną warstwę więcej niż osoby dorosłe. Warto pamiętać, że jeśli zastosujemy się do tej zasady, ale jeszcze dodatkowo przykryjemy niemowlaka kocykiem to będzie to już kolejna dodatkowa warstwa odzieży. Wówczas dziecko będzie przegrzane.
Przeczytaj lub posłuchaj: Warto wiedzieć z Ann: Czego nie może jeść niemowlę? Produkty zakazane w diecie dziecka poniżej roku [PODCAST]
Odpowiedni ubiór i pielęgnacja niemowlaka to podstawa
Poza dobrze dobranym ubiorem warto się skupić na materiałach, które używamy do pielęgnacji oraz ubioru niemowlaka. Ważną kwestią jest również pielęgnacja jego skóry.
– Do ubioru, czy pielęgnacji dziecka powinniśmy używać materiałów bawełnianych, lnianych czy z tetry. Należy również utrzymywać odpowiednią higienę dziecka, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie niemowlak się najczęściej poci. Wówczas trzeba je przemywać przegotowaną wodą, a później dobrze osuszyć.
Ważne też żeby często zmieniać pieluszki i wykorzystywać kremy na odparzenia, ponieważ zawierają one dużo cynku i dobrze wpływają na skórę dziecka. Nie używajcie kremów z parafiną, która jest bardzo tłusta i ona właśnie będzie bardziej zatykała gruczoły łojowe – tłumaczy położna.
Aby uniknąć potówek u niemowlaków warto też wietrzyć ich skórę poprzez odkrywanie i zostawienie ich na kilka minut bez pieluszki. Okolice pachwin to częste miejsce występowania potówek. Gdy zauważymy je na ciele malucha można zastosować:
- kojącą emulsję,
- puder lub zasypkę
- maść na potówki z antybiotykiem.
Jeśli pomimo zastosowania wyżej wymienionych metod, stan skóry niemowlaka się pogorszył, należy skorzystać z pomocy lekarza.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: