Poród w szpitalu. Jak się do niego dobrze przygotować? [WEBINAR]

Czas przed porodem warto przeznaczyć na to, żeby zdobyć o nim wiedzę. Poznanie mechaniki porodu i jego przebiegu będzie fundamentem wielu naszych decyzji. O tym, czym kierować się przy wyborze szpitala, jak przygotować plan porodu, oraz jakie mamy prawa na oddziale mówiła Anna Furmaniuk, wiceprezeska Fundacji Matecznik, strażniczka Rodzić po Ludzku w cyklu „Seks Edukacja w Ann”.

Rodzę w szpitalu. Ale jakim?

Adrianna Klimaszewska, ANN-zdrowie.pl: Poród poprzedza wybór szpitala. Czy są czynniki, którymi na pewno możemy się kierować podczas podejmowania tej decyzji?

Anna Furmaniuk, Fundacja Matecznik: To ja to trochę rozszerzę, bo w pierwszym kroku wybieramy miejsce do porodu, niekoniecznie szpital. Polskie przepisy nie narzucają kobiecie, że to musi być szpital. Mamy prawo do wyboru miejsca porodu i może nim być nasz dom.

Żeby jednak wybrać miejsce do porodu, wybrać szpital, najpierw trzeba mieć wiedzę o porodzie. Potrzebujemy wizji naszego porodu, a nie da się jej mieć bez informacji dotyczących jego przebiegu. Jako przyszli rodzice mamy 9 miesięcy na to, żeby dane o rodzeniu pozyskać. Znajdziemy je w szkole rodzenia, książkach, dostępnych webinariach. Ciąża to czas na to, żeby zapoznać się z mechaniką porodu. Dopiero zdobyta wiedza będzie dobrym fundamentem do tego, żeby szukać najlepszego miejsca, czy też szpitala na nasz poród.

Oddziały porodowe bardzo się między sobą różnią. Kiedy mamy już wiedzę o porodzie, wiemy też, co w porodzie będzie dla nas szczególnie ważne. Dla jednej kobiety najistotniejszy będzie dwugodzinny kontakt skóra do skóry po porodzie ze swoim dzieckiem. Dla innej – urodzenie bez nacięcia krocza albo niezakłócona niczym laktacja. Polecam stronę Fundacji rodzić po ludzku, www.gdzierodzic.info – znajdują się tu informacje o wszystkich szpitalach w Polsce wraz ze statystykami, np. odnośnie nacięć krocza.

Wizyta w szpitalu przed porodem – mamy taką możliwość?

Adrianna Klimaszewska, ANN-zdrowie.pl: Czy przed porodem możemy wybrać się do szpitala, który wybrałyśmy?

Anna Furmaniuk: Jest taki zapis w standardach opieki okołoporodowej, że, w miarę możliwości organizacyjnych placówki, mamy taką możliwość. Na pewno warto spróbować. Ostatnio jeden ze szpitali w Poznaniu zaprosił kobiety w ciąży do tego, żeby korzystały z tego prawa.

Bardzo zresztą zachęcam do lektury standardów opieki okołoporodowej. Dokument jest napisany przyjaznym, dostępnym językiem i mówi o tym, jakie mamy prawa w porodzie. Obowiązuje on w całej Polsce. Zawiera zapisy, z którymi powinniśmy zapoznać się podczas zdobywania wiedzy o porodzie.

Plan porodu. Jak go przygotować?

Plan porodu to lista naszych potrzeb i marzeń o tym, jak chciałybyśmy być potraktowane podczas porodu, co byśmy chciały, żeby się zadziało, a czego byśmy zdecydowanie nie chciały. Odradzam roszczeniową postawę przy pisaniu planu. Warto przy jego przygotowywaniu wczuć się w rolę położnej, która będzie go z nami przed porodem czytała. Ważne, żeby dokument był pozytywny, bo do szpitala nie idziemy się bić, idziemy gotowe na dialog. Polecam wejść do szpitala z takim założeniem.

Cały materiał dostępny jest w aplikacji Ann. Rozmowę przeprowadziła Adrianna Klimaszewska.

Jak rozpoznać, czy to już uzależnienie od słodyczy? Obejrzyj całą rozmowę wideo w bezpłatnej aplikacji Ann.

Więcej o wizycie u ginekologa w ANN:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *