Poranna rutyna – sposób na dobry dzień. Jak go mieć?

Ciężko ci czasem wstać z łóżka? A może po prostu nie lubisz wczesnych pobudek i męczą cię poranne czynności? Mamy na to sposób! Poranne wstawanie wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy wdrożyć w życie kilka rutynowych czynności. Poranna rutyna na dobry początek dnia. Dzięki Ann dowiesz się, jak dobrze zacząć dzień i co zrobić, żeby poranki były dużo przyjemniejsze.

Poranek nie należy do tej najlepszej części dnia. Tym bardziej, kiedy zaczynamy go bardzo wcześnie. Dlatego dla lepszego samopoczucia dobrze jest wprowadzić codzienną, poranną rutynę. Czyli działania, które sprawią, że poczujemy się dużo lepiej, a wstawanie z łóżka nie będzie karą, a przyjemnością. Każdy musi znaleźć swój sposób na dobry dzień, ponieważ dla każdego będzie to co innego. Przedstawiamy Wam kilka propozycji, dzięki którym wasz dzień może być lepszy, a zdrowe nawyki poprawią wasze samopoczucie.

Śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

Już od dawna mówi się o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Czy to prawda? Spór nie został jednak rozstrzygnięty. Wiadomo jednak, że jedząc śniadanie dostarczamy  organizmowi energię, która jest niezbędna do efektywnego rozpoczęcia dnia. Najlepiej, aby śniadanie stanowiło 25-30 proc. energii całodziennej diety. Trzeba jednak wiedzieć, jak skomponować pierwszy posiłek, bo dopiero to pozwoli nam na dostarczenie organizmowi odpowiednich składników, a nasze samopoczucie będzie coraz lepsze.

Śniadanie powinno składać się z produktów, które dostarczą nam sporą ilość błonnika pokarmowego. Daje on uczucie sytości oraz dostarcza węglowodanów złożonych, które są trawione i wchłaniane do krwi powoli, a tym samym stopniowo dostarczają energii organizmowi. Takimi produktami są m.in. pieczywo razowe, płatki zbożowe, czy musli. Do takich produktów dobrym dodatkiem są: mleko, jogurty, ser żółty i twaróg. Poza tym, produkty białkowe, czyli wędliny, jajka, czy pasty z roślin strączkowych. Nie możemy zapominać o dużej ilości warzyw i owoców. Dobrze skomponowane śniadanie da nam dużo energii na cały dzień. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, spożywanie śniadań wpływa na lepsze zapamiętywanie, koncentrację, rozwój intelektualny i zdolność uczenia się.

Poranna rutyna: ćwiczenia

Każdego rodzaju aktywność wpływa na nasze zdrowie. Wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny, a nawet społeczny. Poza tym, pomaga zapobiegać i leczyć wiele schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca, czy wady postawy, a co najważniejsze zmienia się nasze samopoczucie. Dlatego poranna aktywność fizyczna, może nam poprawić nastrój na cały dzień, a metabolizm przyspieszy.

Poranne ćwiczenia są dobrym wyborem. Nie muszą być długie i skomplikowane. Na początek wystarczą pajacyki, przysiady, pompki, wypady w przód, brzuszki, czy koci grzbiet. Oczywiście można też zacząć swoją przygodę z bieganiem. Jeśli o poranku mamy więcej czasu można się wybrać na basen. Warto również pomyśleć o zmianie środka transportu do pracy. Zamiast samochodu możemy używać roweru, albo rolek. Ewentualnie jeśli do pracy nie mamy daleko, możemy dojść do niej pieszo.

Poranna rutyna: joga i medytacja na rozpoczęcie dnia

W poranną rutynę można wprowadzić również jogę lub medytację. Praktyka jogi pozwala na zwiększenie pojemności płuc, pobudza ich krążenie, wzmacnia i reguluje system nerwowy i hormonalny. Co ważne pozwala również zmniejszyć nasz poziom stresu, który negatywnie wpływa na nasze życie. Osoby praktykujące jogę już na początku zaczynają odczuwać wewnętrzny spokój, emocjonalną równowagę, radość, a ich organizm staje się silniejszy. Joga jest formą świadomego ćwiczenia dla ludzi w każdym wieku i o różnych możliwościach psycho-fizycznych.

W poranną rutynę możemy wprowadzić również wspomnianą wcześniej medytacje. To idealna metoda na pozbycie się stresu i zrelaksowanie się. Medytacja jest formą skupienia się na konkretnej czynności. Mogą nią być między innymi ćwiczenia oddechowe. Przykład: usiądź na krześle, bądź podłodze, wyprostuj się i skup się na oddechu. Zamknij oczy i wsłuchaj się w swoje ciało. W tej metodzie ważne jest, żeby myśleć o oddychaniu i o tym, jaką drogę tlen przebywa w naszym ciele.

Ożywczy prysznic dla zdrowia

Do porannej rutyny dobrze jest wprowadzić prysznic, tym bardziej jeśli mamy problem z wczesnym wstawaniem. Poza tym, powszechnie wiadomo, że poranny prysznic poprawia nasze krążenie. Do kąpieli warto wybrać ulubione żele pod prysznic. Najlepiej sprawdzą się orzeźwiające zapachy.

Poranna rutyna, a rozwój osobisty

Kolejnym przykładem rutynowej czynności może być przeczytanie fragmentu wartościowej książki, zaplanowanie przebiegu dnia, czy obejrzenie motywującego filmiku.

Istnieje mnóstwo rzeczy, które o poranku możemy zrobić, żeby umilić sobie dzień. Co ważne, dla każdej osoby będzie to inna czynność. Poranna rutyna powinna być indywidualnie dopasowana. Na początek warto zacząć od jednej czynności i sukcesywnie wprowadzać kolejne.

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Przeczytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *