Poradnik Ann: Jak nie przytyć w święta? [PODCAST]

Tyjemy nie tylko w święta, ale w całym okresie przedświątecznym. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Kuszą nas tłuste potrawy i pyszne ciasta. Jak mądrze wkomponować je w swoją dietę? Nadmiar jedzenia w całym grudniowym czasie może sprawić, że zobaczymy wyższy wynik na wadze. Jak szybko wrócić do formy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w podcaście Ann, którego gościem jest Zuzanna Szypowska-Koperda, dietetyczka kliniczna.

Posłuchaj podcastu: Jak nie przytyć w święta?

Tyjemy nie w święta, ale w całym okresie okołoświątecznym

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pierogi, makowce, smażony karp, łazanki. Najpierw słyszymy: ,,nie jedz, to na Święta” i już nie możemy się ich doczekać. Później padają słowa: ,,jedz, bo się zmarnuje”. I możemy mieć już dość świątecznych rarytasów, ale jemy… żeby się nie zmarnowało. A później na wadze widzimy dodatkowe kilogramy. Czy da się nie przytyć w święta?

mgr Zuzanna Szypowska-Koperda: Nie tylko okres samych świąt, ale cały ten czas okołoświąteczny jest bardzo newralgiczny pod względem trzymania się racjonalnej diety. W tym czasie nie tylko więcej gotujemy i próbujemy, ale też więcej kupujemy. Zewsząd docierają do nas różnego rodzaju chwyty marketingowe. One sprawiają, że oparcie się pokusom bywa bardzo trudne. Pamiętajmy, że przytycie, czyli zwiększenie masy tkanki tłuszczowej, której każdy z nas chce mieć jak najmniej, jest dosyć trudne. Aby zwiększyć masę ciała o 1 kilogram, musimy dostarczyć ok. 7000 kcal ponad nasze codzienne zapotrzebowanie na energię. Jest to duże wyzwanie jak na okres tylko 3 dni. Nawet jeżeli wtedy jemy nieco więcej niż zazwyczaj. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę cały okres okołoświąteczny, to już jest jak najbardziej możliwe i realne.

Umiar zamiast restrykcji

A czy to oznacza, że musimy odmawiać sobie świątecznych potraw w trosce o naszą figurę?

Absolutnie nie. Niezależnie od naszego celu sylwetkowego, wcale nie musimy rezygnować ze świątecznych dań. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i umiar. Dla wielu z nas ten okres świąt to jedyny czas w roku, kiedy możemy nieco zwolnić i pomyśleć o swoich potrzebach. Byłoby super, gdybyśmy wsłuchali się w nie. Kontrolujmy uczucie głodu, nie jedzmy wtedy, gdy czujemy się syci. Nasz organizm naturalnie dąży do zachowania pewnej równowagi, dlatego zaufajmy sygnałom, które nam wysyła. Wtedy będziemy się dobrze czuć i zwiększy się szansa na to, że tą masę ciała zachowamy.

Dodatkowo podczas rozmowy szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

  • Od czego tyjemy w święta?
  • Które potrawy na świątecznym stole są najbardziej kaloryczne?
  • Co zrobić z zapasami jedzenia po świętach?
  • Jak szybko wrócić do swojej wagi, jeśli jednak przytyjemy w święta?

Posłuchaj podcastu: Jak nie przytyć w święta?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Zainteresował Cię nasz podcast? Więcej ciekawych treści w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *