Poradnik Ann: Dieta przy zakażeniu Helicobacter pylori [AUDIO]

Helicobacter pylori jest bakterią wywołującą zakażenie układu pokarmowego. U większości osób przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych może powodować ból nadbrzusza, wzdęcia, odbijanie czy uczucie pełności. Wsparciem dla leczenia zakażenia i łagodzenia objawów może być odpowiednia dieta. Co jeść podczas zakażenia bakterią Helicobacter pylori, a jakich pokarmów unikać? Czy zakażenie bakterią jest groźne dla zdrowia? Dowiedz się z Poradnika Ann!

Bakteria Helicobacter pylori – objawy zakażenia

Helicobacter pylori to rodzaj bakterii, która bytuje w żołądku człowieka. W polskiej populacji bardzo duża część ludzi jest zakażona – ponad 50 procent, a według niektórych badań nawet 70 do 80 procent Polaków jest nosicielami bakterii. Natomiast u większości osób nie powoduje ona żadnych objawów klinicznych, czyli wielu z nas może mieć bakterię w swoim żołądku i o tym nie wiedzieć.

U 20-30 procent nosicieli zakażenie bakterią Helicobacter pylori może wywoływać pewne objawy. Należą do nich:

  • bóle, pieczenie nadbrzusza, okolic żołądka;
  • odbijanie;
  • uczucie pełności;
  • wzdęcia;
  • objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, takie jak np. pieczenie w przełyku.

Bakteria Helicobacter pylori – leczenie zakażenia

W ostatnich latach podejście do Helicobacter pylori w medycynie bardzo się zmieniło. Wcześniej, ze względu na częstość występowania zakażeń i brak poważnych zachorowań, nie było wskazań do leczenia. Były one tylko u osób, które miały krewnych z wywiadem raka żołądka w rodzinie, zmagały się z dokuczliwymi objawy albo rozwinęły aktywną chorobę wrzodową.

Nowe badania i nowe wytyczne pokazują, że Helicobacter pylori jest jednoznacznie patogenną bakterią, którą należy wyeliminować z organizmu – bez względu na to, czy istnieją czynniki ryzyka czy nie. U każdej osoby, u której zostanie zdiagnozowane Helicobacter pylori, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie zakażenia jest złożone, ponieważ składa się z połączenia kilku antybiotyków. Dodatkowo stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Leczenie może trwać nawet kilka tygodni i wymaga przestrzegania zaleceń lekarskich. Wcześniejsze odstawienie leków może skutkować rozwojem antybiotykoodporności. Terapia lekowa stosowana przez odpowiedni czas, umożliwia pozbycie się bakterii z organizmu. Aktualnie jest ona zalecana u wszystkich pacjentów, u których zostanie zdiagnozowana obecność bakterii.

Zakażenia bakterią Helicobacter pylori – powikłania

Dlaczego leczenia zakażenia jest tak istotne? Bakteria Helicobacter pylori, bytując w żołądku, prowadzi do tzw. przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Może również wywołać chorobę wrzodową, zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. U kilku procent pacjentów bakteria może nawet doprowadzić do raka żołądka. Należy także wspomnieć o innych powikłaniach zdrowotnych, które wywołuje bakteria Helicobacter pylori. Przez to że upośledza wchłanianie witaminy B12 może prowadzić do rozwoju niedokrwistości spowodowanej niedoborem witaminy.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Dieta w zakażeniu bakterią

Postępowanie dietetyczne na pewno nie zastąpi leczenia, jednak warto wspomagać się dietą. Większość pacjentów z objawami zakażenia Helicobacter pylori sama zauważa, jakie produkty im szkodzą i które są przez nich źle tolerowane. Zwykle są to pokarmy, które mogą podrażniać błonę śluzową żołądka takie jak bardzo ostre przyprawy, świeże cytrusy, mocna czarna kawa.

fot. Shutterstock

Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie? Badania pokazują, że nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w tłuszczach roślinnych mogą działać przeciwzapalnie i hamować rozwój bakterii. Pomocne w leczeniu zakażenia są także różnego rodzaju owoce i warzywa. Szczególnie warto spożywać brokuły i kalafior, które zawierają związki działające bakteriobójczo na Helicobacter pylori.

Pozytywne działanie mają także owoce, które zwierają witaminę C, czyli przede wszystkim cytrusy, jeżeli pacjent je dobrze toleruje. Jeśli nie, to równie dobrym źródłem witaminy C jest na przykład natka pietruszki.

Z zalecanych przypraw udowodnione działanie ma czosnek, który jako naturalny antybiotyk hamuje wzrost bakterii. Warto także wspomnieć o kurkumie mającej związki o działaniu hamującym rozwój komórek rakowych.

Dieta w zapobieganiu raka żołądka

Ze względu na możliwe powikłania zakażenia bakterią Helicobacter pylori, należy unikać pokarmów, które mogą wspierać rozwój komórek nowotworowych. W przypadku raka żołądka są to przede wszystkim produkty z dużą ilością soli. Nie należy nadmiernie solić potraw, a także powinno unikać się pokarmów, które są mocno dosalane. Należy zrezygnować z różnego typu konserw, produktów konserwowych, a także sztucznie przetwarzanego czerwonego mięsa. Przetworzona, dosalana żywność, z dużą ilością konserwantów negatywnie wypływa na błonę śluzową żołądka.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori a probiotyki

Badania pokazują, że wsparciem dla leczenia zakażenia może być także przyjmowanie probiotyków. Stosowanie niektórych z nich ogranicza rozrost bakterii. Poza tym pacjenci zakażeni bakterią przechodzą terapię antybiotykowa, przez co flora jelitowa naturalnie ulegnie u nich zaburzeniu. Dlatego probiotyki są zalecane nawet dla samego odbudowania flory po antybiotykoterapii.

Warto pamiętać, że udowodnione medycznie działanie w kierunku leczenia zakażenia mają tylko niektóre probiotyki. Z tego względu preparatów nie należy dobierać samodzielnie, tylko skonsultować ich dobór z lekarzem. Specjalista powinien przepisać probiotyk, który zawiera szczepy o udowodnionym działaniu.

Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *