Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w metabolizmie naszego ciała. Wątroba każdego dnia magazynuje, przekształca i detoksykuje setki substancji chemicznych. Niestety, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, używki czy choroby przewlekłe mogą wpłynąć na uszkodzenie wątroby. Czy wątroba może się regenerować? Na czym polega dieta na regenerację wątroby? Co jeść na regenerację wątroby? Dowiedz się z Poradnika Ann!
Dieta na regenerację wątroby – dla kogo jest przeznaczona?
Wątroba to jeden z największych i najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Przeciętnie waży około 1,5 kilograma i pełni niezliczone funkcje, które służą wszystkim tkankom. Wątroba odpowiada za metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. Magazynuje żelazo, substancje energetyczne oraz witaminy. Ponadto, przekształca leki, alkohol i substancje toksyczne, a także umożliwia ich wydalenie z organizmu. Zdrowa wątroba prowadzi nieustanny detoks naszego ciała.
Niestety, nadmierne obciążenie wątroby może stopniowo pogarszać jej funkcję. Dodatkowo, większość z nas ma kontakt z rozmaitymi substancjami hepatotoksycznymi, czyli uszkadzającymi komórki wątroby. Do substancji wpływających negatywnie na wątrobę należy alkohol, niektóre leki, rozpuszczalniki chemiczne, a także toksyny występujące w grzybach. Wątroba może zostać uszkodzona przez wirusy, które namnażają się w jej komórkach (m.in. HBV, HCV czy HIV). Do zniszczenia wątroby może dojść w sposób gwałtowny lub przewlekły. Konsekwencją długotrwałych chorób wątroby jest marskość wątroby, czyli nieodwracalne zwłóknienie tego narządu.
Regeneracja wątroby czy jest możliwa?
Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Pozytywną wiadomością jest jednak fakt, że wątroba jest jednym z narządów o największym potencjale regeneracyjnym. Komórki wątroby mają zdolność odbudowy nawet po zadziałaniu czynników toksycznych. Warto jednak pamiętać, że regeneracja wątroby jest możliwa tylko do pewnego momentu.
Jeśli wątroba będzie poddawana długotrwałemu działaniu czynników uszkadzających, może zostać nieodwracalnie przebudowana. Gdy komórki wątroby zostaną zastąpione przez tkankę łączną, ich odbudowa nie jest już możliwa. Taki proces przypomina tworzenie blizny w skórze, które już nigdy nie odzyska pierwotnego wyglądu.
Regeneracja wątroby co jeść?
Podstawową zasadą diety wspomagającej regenerację wątroby jest bogactwo składników odżywczych. Dieta na regeneracją wątroby powinna być maksymalnie różnorodna, zapewniająca podaż wszystkich makro- i mikroelementów.
Podstawę odżywiania powinny stanowić warzywa i owoce, pełne witamin oraz antyoksydantów. Regenerację komórek wątroby wspiera regularne spożywanie białka. Jego najlepszym źródłem jest chudy nabiał, ryby, białe mięso oraz warzywa strączkowe.
Warto natomiast zrezygnować z nadmiaru czerwonego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych.
Zawartość talerza w diecie regenerującej wątrobę powinna zapobiegać obciążaniu tego narządu. Warto dokładnie obserwować swój organizm i przekonać się, po których produktach czujemy się „ciężko”. Pokarmy tłuste i wzdymające lepiej zastąpić łatwostrawnymi.
Należy absolutnie wystrzegać się głodówek oraz diet drastycznie ograniczających kalorie. Głodzenie organizmu prowadzi do nasilenia przemian metabolicznych w wątrobie, która próbuje zapewnić tkankom stały dopływ energii. W ten sposób dochodzi do nadmiernego obciążenia tego narządu, a nie jego regeneracji.
Regeneracja wątroby – jedz powoli i uważnie
W diecie regenerującej wątrobę warto zwrócić uwagę nie tylko na zawartość posiłków, ale też sposób ich przygotowania i spożywania. Zamiast smażenia potraw, lepiej postawić na duszenie, pieczenie i gotowanie na parze z ograniczeniem użycia tłuszczów. Aby odciążyć wątrobę i przewód pokarmowy, lepiej zjadać mniejsze porcje jedzenia, ale za to z większą częstotliwością. Dobrą praktyką jest także uważne przeżuwanie każdego kęsa, które wpływa korzystnie na proces trawienia.
W każdym przypadku zaburzeń pracy wątroby, bądź wystąpienia niepokojących objawów – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia
Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w bezpłatnej aplikacji Ann!