Poradnik Ann: Co jeść przy niedoborze żelaza? [PODCAST]

Niedobór żelaza to jedna z głównych przyczyn anemii. Narażone są na nią głównie kobiety. Co zrobić, żeby odbudować poziom żelaza? Warto wybierać produkty bogate w ten składnik i odpowiednio je łączyć. Dowiedz się, jakie posiłki wybierać, a czego unikać, żeby żelazo dobrze się wchłaniało. O zasadach diety i trikach, które można w niej zastosować, opowiada dietetyczka Paulina Przytuła-Woszczak.

Posłuchaj podcastu: Co jeść przy niedoborze żelaza?

Niedobór żelaza? Najpierw znajdź przyczynę!

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Od czego zacząć, jeśli wykonaliśmy badania krwi i wiemy, że poziom żelaza w naszym organizmie jest zbyt niski?

mgr Paulina Przytuła-Woszczak: Myślę, że przede wszystkim powinniśmy zacząć od takiego pytania, z czego wynika ten niedobór żelaza. Może być kilka przyczyn takiego stanu. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście niedobór żelaza wynikający z małej jego ilości w diecie. Kiedy dostarczamy zbyt mało żelaza, jego magazyn ulega wyczerpaniu. Warto też przyjrzeć się jak pracuje przewód pokarmowy, ponieważ spadek wchłanialności (który towarzyszy biegunkom i chorobom przewodu pokarmowego), również może prowadzić do niedoboru żelaza. I ostatnia kwestia, czyli to że my, kobiety jesteśmy bardziej narażone na niedobór żelaza, ze względu na miesiączki czy ciąże. Nasze zapotrzebowanie na żelazo znacznie wzrasta w porównaniu do mężczyzn w naszym wieku rozrodczym. Kiedy znamy już przyczynę, oczywiście w pierwszej kolejności to nią się zajmujemy i wprowadzamy odpowiednią dietę.

Co jeść przy anemii z niedoboru żelaza? Źródła żelaza w diecie

Jeśli przyczyną tego niedoboru żelaza jest nieodpowiednia dieta, co powinniśmy zmienić w naszym sposobie odżywiania? Gdzie tego żelaza jest najwięcej?

Warto podkreślić, że żelazo występuje w dwóch formach. Jest to żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego i charakteryzuje się wyższą przyswajalnością (ok. 25%). Największą jego ilość znajdziemy oczywiście mięsie (wołowinie, cielęcinie, baraninie), jajach i rybach. Warto, żeby takie żelazo pojawiało się w naszej diecie. Natomiast jeśli nie lubimy mięsa, czy jesteśmy na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, sięgajmy po żelazo niehemowe. Ono charakteryzuje się niższą przyswajalnością (ok. 5%), a jego głównym źródłem są rośliny strączkowe, kasze, płatki owsiane, chleb żytni na zakwasie.

Na zdj. przykładowe produkty bogate w żelazo/ fot. shutterstock

Czy to że żelazo niehemowe jest mniej przyswajalne oznacza, że przypadku diet wegetariańskich lub wegańskich trudniej jest dostarczyć żelazo?

Musimy po prostu więcej zjeść tych produktów, które są bogate w żelazo, więc tak, to może być trudniejsze. Jest ono trudniej przyswajalne, przez to musimy go więcej zjeść i bardziej skupiać się na źródłach żelaza i ułatwianiu jego przyswajalności. Mamy też takie triki, które pozwalają nam zwiększyć przyswajalność żelaza lub ją zmniejszyć.

Dodatkowo podczas rozmowy szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

  • Jak zwiększyć przyswajanie żelaza?
  • Jakich produktów nie łączyć, żeby żelazo dobrze się wchłaniało?
  • Ile zazwyczaj zajmuje odbudowanie poziomu żelaza dzięki diecie?
  • Jak podnieść poziom ferrytyny?
  • Czego powinniśmy unikać, żeby żelazo wchłaniało się jak najlepiej?

Posłuchaj podcastu: Co jeść przy niedoborze żelaza?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Zainteresowała Cię ta rozmowa? Znajdź więcej ciekawych treści w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *