Poradnik Ann: Choroby cywilizacyjne – jakie nam zagrażają i jak możemy zapobiegać ich rozwojowi? [AUDIO]

Choroby cywilizacyjne powstają na skutek rozwoju ludzkości i zmiany stylu życia człowieka. Postęp cywilizacyjny z jednej strony nam służy, a z drugiej – zagraża naszemu zdrowiu. Szacuje się, że współcześnie choroby cywilizacyjne są odpowiedzialne za nawet 80% wszystkich zgonów. Czym są choroby cywilizacyjne i skąd się biorą? Czy możemy zapobiegać ich rozwojowi? Dowiedz się z Poradnika Ann!

Choroby cywilizacyjne – przyczyny

Choroby cywilizacyjne są również nazywane chorobami XXI wieku. Wśród naszych przodków, większość tych schorzeń nie występowała. Choroby cywilizacyjne powstały w ciągu kilku ostatnich stuleci, a ich bezpośrednią przyczyną jest postęp cywilizacyjny i zmiana stylu życia człowieka. Coraz mniejsza aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, zmiana modelu odżywiania oraz przewlekły stres to czynniki, które są odpowiedzialne za powstawanie chorób cywilizacyjnych. Wśród przyczyn wymienia się również zanieczyszczenie środowiska oraz wszechobecny hałas.

Choroby cywilizacyjne – układ krążenia

Układ krążenia, do którego zaliczamy serce oraz naczynia krwionośne, jest narażony na skutki postępu cywilizacyjnego. Zbyt mała aktywność fizyczna połączona z niezdrową dietą zaburza metabolizm naszego organizmu i powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu. Te zmiany skutkują miażdżycą tętnic, która prowadzi do kolejnych niekorzystnych skutków w układzie krążenia. Nadciśnienie tętnicze, zwiększone ryzyko zawału serca oraz udarów mózgu to tylko niektóre przykłady schorzeń, które mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności. Warto podkreślić, że choroby cywilizacyjne układu krążenia są obecnie wiodącą przyczyną zgonów w naszym kraju.  

Całość tekstu dostępna w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie.

Choroby cywilizacyjne – otyłość

Otyłość to przykład choroby cywilizacyjnej, która dotyka nie tylko osoby dorosłe. Niestety, otyłość coraz częściej rozpoznaje się także wśród dzieci. Szacuje się, że co czwarte dziecko w Polsce ma nadwagę, a co dziesiąte – otyłość. Ostatnie lata wskazują, że liczba otyłych dzieci w naszym kraju dynamicznie wzrasta. Otyłość to nie tylko problem zdrowotny, ale również psychologiczny i społeczny. Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, które wymagają interdyscyplinarnego podejścia w leczeniu. Oprócz opieki medycznej, pacjenci otyli powinni otrzymywać wsparcie dietetyczne, fizjoterapeutyczne oraz psychologiczne.

fot. Shutterstock

Choroby cywilizacyjne – nowotwory

Choć przyczyny rozwoju chorób nowotworowych są złożone, w przypadku niektórych z nich udowodnione czynniki ryzyka są związane z postępem cywilizacyjnym. Palenie papierosów w raku płuca, stres w raku żołądka, niezdrowa dieta w raku jelita grubego czy otyłość w raku endometrium to dobrze zbadane przyczyny rozwoju nowotworów.  Czy zdrowy tryb życia może zatem uchronić nas od raka? Nie zawsze i nie w każdej chorobie nowotworowej (niektóre rodzaje nowotworów zależą głównie od innych czynników, np. genetycznych). Warto jednak podkreślić, że wielu chorobom nowotworowym możemy zapobiegać, dbając o prawidłową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Choroby cywilizacyjne – zaburzenia psychiczne

Choroby cywilizacyjne to nie tylko dolegliwości somatyczne. Współcześnie mierzymy się z rosnącą liczbą problemów natury psychicznej. Depresja, zaburzenia lękowe czy uzależnienia w wielu przypadkach wynikają z rosnącego tempa życia, przewlekłego stresu i niewłaściwej regeneracji organizmu. Odzyskanie równowagi psychicznej może wymagać pomocy specjalisty oraz wsparcia farmakologicznego. Zdrowy tryb życia oraz prawidłowa ilość snu są niezbędne do właściwego funkcjonowania mózgu oraz układu nerwowego. Od dawna wiadomo przecież, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Więcej poradników na temat zdrowia znajdziesz w naszej bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Choroby cywilizacyjne – alergie

Alergie to kolejny przykład chorób, których częstość w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Jedna z teorii dotyczących ich powstawania nosi nazwę „hipotezy nadmiernej higieny”. Uważa się, że wychowywanie dzieci w ograniczonym kontakcie z naturą, często w niemalże sterylnych warunkach, prowadzi do nadmiernej aktywności układu immunologicznego. Wówczas zupełne naturalne substancje, takie jak pyłki roślin czy sierść zwierząt, mogą stać się alergenami. Do chorób alergicznych mogą predysponować również zanieczyszczenia powietrza oraz wszechobecny dym tytoniowy. Nic zatem dziwnego, że alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry czy astma oskrzelowa to współcześnie jedne z najczęstszych chorób w populacji dziecięcej.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych z Ann

Choć lista chorób cywilizacyjnych jest długa, pozytywną informacją jest fakt, że większości z nich możemy skutecznie zapobiegać. Warto wziąć zdrowie w swoje ręce i wdrożyć podstawowe reguły zdrowego stylu życia. Prawidłowo zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna (minimum 4 razy w tygodniu) oraz co najmniej 7 godzin snu na dobę są konieczne do codziennego funkcjonowania naszego organizmu.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych to także monitorowanie swojego stanu zdrowia. Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę stanu zdrowia oraz analizę pomiarów będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia

fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *