Poradnik Ann: 6 sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba – nie boli i przez długi czas nie powoduje żadnych objawów, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Wysokie ciśnienie tętnicze krwi uszkadza serce, naczynia i narządy wewnętrzne. Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba układu sercowo-naczyniowego w polskiej populacji. Co możemy zrobić aby obniżyć ciśnienie tętnicze wprowadzając zmiany w swoim jadłospisie? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby z Poradnikiem Ann!

1. Ogranicz spożycie soli

Sól to składnik diety, którego osoby z nadciśnieniem powinny unikać jak ognia. Jej nadmiar wpływa niekorzystnie na pracę nerek, powodując zatrzymanie wody w organizmie. Zbyt duża ilość soli dodawanej do posiłków to prosty przepis na podwyższone ciśnienie tętnicze. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dobowa ilość spożywanej soli nie powinna przekroczyć 5 gramów. Biorąc pod uwagę fakt, że sól jest dodawana do większości gotowych produktów spożywczych, trzeba naprawdę uważać, by nie przekroczyć bezpiecznej porcji. Gdy jesteśmy przyzwyczajeni do obfitego solenia potraw, początki mogą być trudne. Starajmy się używać w zamian zdrowszych przypraw, takich jak zioła, sproszkowane warzywa czy przyprawy korzenne. Nowe smaki z czasem spowszednieją, a mniejsza ilość soli przestanie nam przeszkadzać.

2. Prawidłowe nawodnienie to podstawa.

Kolejnym sposobem na walkę z wysokim ciśnieniem tętniczym jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest konieczne do tego, by nerki mogły regulować gospodarkę wodną w naszym organizmie. Gdy pijemy za mało, organizm przestawia się na tryb oszczędzania płynów. Do krwi uwalniany jest hormon – aldosteron, który oprócz oszczędzania wody, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. W nadciśnieniu tętniczym ważne jest, aby płyny spożywać regularnie i małymi porcjami. Pamiętajmy, by wybierać napoje bez zbędnych dodatków – najlepsza jest woda niegazowana. Dla poprawy smaku warto dodać do niej listki świeżej mięty lub plasterki cytrusów. Jeśli dbanie o nawodnienie sprawia nam problem, możemy ustawiać alarmy w telefonie przypominające o konieczności wypicia kolejnych porcji płynów.

Całość tekstu dostępna w aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie.

3. Zadbaj o regularny ruch.

Regularna aktywność fizyczna to prawdziwe dobrodziejstwo dla naszego organizmu. Regularny ruch poprawia krążenie krwi i wpływa korzystnie na pracę wszystkich narządów. Aktywność fizyczna jest również udowodnionym naukowo sposobem na niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego. Jaki rodzaj ruchu powinny wybierać osoby z nadciśnieniem? Najlepiej postawić na rekreacyjne formy aktywności, angażujące wiele grup mięśniowych. Należą do nich spacery, nordic walking, jazda na rowerze, aerobik czy spokojne pływanie. W nadciśnieniu tętniczym nie zaleca się sportów siłowych, generujących duże obciążenia mięśni (takich jak dźwiganie ciężarów). Aby osiągnąć korzystny efekt w postaci obniżenia wartości ciśnienia, ruch powinien stać się elementem naszej codzienności. Za minimalną dawkę aktywności uważa się 30 minut 3 razy w tygodniu.

fot. Shutterstock

4. Zrezygnuj z używek.

Jedną z korzyści, które przynosi rezygnacja z używek, jest poprawa kontroli ciśnienia tętniczego. Zarówno palenie papierosów, jak i spożywanie alkoholu, podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Warto pomyśleć o stopniowej rezygnacji z nałogów. Jeśli początkowo nie potrafimy się ich pozbyć całkowicie, starajmy się je przynajmniej ograniczyć. Pozytywną wiadomością dla pacjentów z nadciśnieniem jest natomiast fakt, że najnowsze wytyczne nie nakazują rezygnacji z picia kawy. W przeszłości napój ten posądzano o podwyższanie ciśnienia tętniczego. Obecnie wiadomo jednak, że negatywny wpływ kawy na wartość ciśnienia jest znacznie mniejszy niż pierwotnie podejrzewano.

Więcej poradników na temat zdrowia znajdziesz w naszej bezpłatnej aplikacji Ann!

5. Zarządzaj stresem.

Związek pomiędzy natężeniem stresu w życiu a podwyższonym ciśnieniem tętniczym jest niepodważalny. Przewlekłe napięcie emocjonalne powoduje uwalnianie hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu, które prowadzą do wzrostu ciśnienia tętniczego. Warto zastanowić się, czy stres nie jest powszechnym elementem naszej codzienności. Jeśli tak się stało, trzeba poszukać sposobów na ograniczenie jego wpływu na nasze życie. Najpopularniejsze sposoby walki ze stresem to spędzanie większej ilości czasu z rodziną, wyjazd na urlop, czy znalezienie chwili na hobby i relaks. Gdy czujemy się przytłoczeni nadmiarem stresu, warto poszukać wsparcia bliskiej osoby lub specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, a nawet lekarza rodzinnego.

6. Przyjrzyj się swojej diecie.

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na stan układu sercowo-naczyniowego oraz wysokość ciśnienia tętniczego. Dla osób z nadciśnieniem tętniczym, najkorzystniejszy model odżywiania to tzw. dieta DASH. Podstawowe składniki diety DASH to naturalne produkty – warzywa, owoce, chudy nabiał, tłuszcze roślinne oraz produkty pełnoziarniste. Ograniczeniom podlega spożycie produktów wysokoprzetworzonych, tłuszczów zwierzęcych, soli, słodyczy oraz alkoholu. Warto wiedzieć, że oprócz obniżenia ciśnienia tętniczego, dieta DASH sprzyja również utracie zbędnych kilogramów.

Kontrola ciśnienia tętniczego z Ann

Nadciśnienie tętnicze to przewlekła choroba, której nie da się całkowicie pozbyć. Prowadząc zdrowy tryb życia, można jednak sprawić, że wartości ciśnienia tętniczego wrócą do normy.Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga monitorowania swojego stanu zdrowia. Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę ciśnienia tętniczego, stanu zdrowia oraz analizę pomiarów będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia

fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w aplikacji Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *