Półpasiec to poważna choroba. Nie lekceważ tych objawów!

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Zaburzenia słuchu, pogorszenie wzroku, a nawet porażenie nerwów czaszkowych – takie mogą być trwałe konsekwencje półpaśca. To choroba, której nie należy lekceważyć! W jaki sposób objawia się schorzenie i jakie są przyczyny półpaśca? Kiedy udać się do lekarza? Ile trwa półpasiec i jak się leczy chorobę? Odpowiedzi znajdziesz w Ann!

Półpasiec – co to za choroba?

Półpasiec to wirusowa choroba zakaźna wywołana tym samym wirusem – varicella-zoster – który odpowiada za rozwój ospy wietrznej. Do półpaśca dochodzi w momencie reaktywacji wirusa po przebyciu ospy wietrznej. Choroba może pojawić u każdego, kto przebył ospę wietrzną – bez względu na to, czy przebieg był czy łagodny czy ciężki.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Półpasiec – przyczyny

Wirus odpowiedzialny za ospę wietrzną nie znika po przebyciu choroby, lecz pozostaje w uśpieniu. Kiedy dochodzi do osłabienia układu odpornościowego, wtedy wirus może się uaktywnić i wywołać półpaśca. Innymi ważnymi czynnikami wpływającymi na rozwój półpaśca jest podeszły wiek, cukrzyca, a także nowotwory złośliwe.Objawy półpaśca – jak wygląda półpasiec?

Głównym objawem półpaśca jest charakterystyczna wysypka w postaci pęcherzyków, którym towarzyszy silny ból. Są one zlokalizowane w miejscach unerwionych przez jeden korzeń rdzeniowy i występują po jednej stronie ciała. . Najczęściej wysypka umiejscowiona jest na tułowia, ale może też pojawić się na nodze, ręce, a nawet na twarzy. Wysypce może towarzyszyć gorączka, ból głowy i złe samopoczucie.

Wysypka na plecach w przebiegu półpaśca.
Głównym objawem półpaśca jest charakterystyczna wysypka w postaci pęcherzyków/fot. aslysun

Przebieg wysypki

Początkowo wysypka ma charakter rumieniowy i zazwyczaj nie jest od razu kojarzona z półpaścem. Szybko jednak pojawiają się pęcherzyki wypełnione jasnożółtym, przezroczystym płynem, które po kilku dniach pękają. Warto wiedzieć, że chorobą można zarazić się w wyniku kontaktu ze wspomnianym płynem lub drogą kropelkową.

Jak długo trwa choroba?

Przed wystąpieniem wysypki może pojawić się ból zwiastujący jej wystąpienie. Po 4-5 dniach od pojawienia się pęcherzyków, zmiany pękają, a po 7-10 dniach przyjmują formę strupów. Chory przestaje zarażać dopiero wtedy, kiedy wszystkie wykwity skórne ulegną wysuszeniu.

Kobieta choruje na półpasiec i ma gorączkę.
Objawem choroby może być także gorączka/fot. VGstockstudio/shutterstock.com

Leczenie półpaśca

W przypadku wystąpienia objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Podstawą jest leczenie przeciwwirusowe przy pomocy leków przepisanych przez specjalistę. Czasami półpasiec może mieć ciężki przebieg i wtedy konieczna jest hospitalizacja chorego. Poza przyjmowaniem leków, istotna jest również odpowiednia higiena zmian skórnych. Szczegółowych wskazań udziela lekarz.

Półpasiec – możliwe powikłania

Jednym z powikłań półpaśca jest neuralgia popółpaścowa, czyli utrzymujący się przez dłuższy czas ból zlokalizowany w miejscu występowania wysypki. Choroba może też doprowadzić do trwałych powikłań w postaci zaburzeń słuchu, pogorszenia wzroku czy porażenia nerwów czaszkowych. Powikłania mogą być poważne, dlatego tak ważna jest szybka interwencja i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *