Położna: co wiesz o tym zawodzie? [QUIZ ANN]

Położna to samodzielny specjalista. Wiele osób kojarzy zawód położnej tylko i wyłącznie ze wsparciem przy porodzie naturalnym i z opieką po porodzie nad kobietą i dzieckiem. Czy tylko na tym koncentruje się zawód położnej? Jak dużo wiesz o tym zawodzie? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Położna:

Fot. Shuterstock
Dobrze! Źle!

Położna nie tylko może prowadzić ciążę, ale także asystuje przy porodzie i pomaga w czasie połogu, doradza, jak dbać o zdrowie dziecka, o zdrowie własne i rodziny. Nauczy również prawidłowej techniki samobadania piersi i zasad pozwalających ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niektóre położne rodzinne mają również kwalifikacje do odbioru porodu domowego.

Kiedy prowadzący ciążę lekarz ginekolog kieruje kobietę ciężarną do położnej?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Prowadzący ciążę lekarz ginekolog kieruje kobietę ciężarną do położnej środowiskowej po 21. tygodniu ciąży. To właśnie od tego momentu przysługują przyszłej mamie bezpłatne wizyty położnej raz w tygodniu.

Wiedzę z jakich dziedzin posiada położna?

Położna quiz Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Oprócz przedmiotów ściśle zawodowych, takich jak położnictwo, ginekologia, seksuologia czy pediatria, położna uczy się zagadnień z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki, etyki oraz podstaw zarządzania i prawa.

Zadaniem położnej jest:

położna Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Położna jest świetnym przekaźnikiem wiedzy. Potrafi ona wspaniale poprowadzić kobietę na każdym etapie jej życia.

Wizyty położnej odbywają się:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wizyty położnej odbywają się co 3 tygodnie do 28 tygodnia ciąży, co 2 tygodnie od 28 do 36 tygodnia i co tydzień od 36 do 42 tygodnia ciąży.

Kim jest Doula?

doula Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Doula nie zastępuje położnej ani położna nie zastępuje douli. To są 2 różne zawody, których pewne zakresy i płaszczyzny działania się przenikają i są wspólne.

Do jakiego etapu położna opiekuje się kobietą i dzieckiem?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Położna środowiskowa opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez niego 2. miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu - do 42. dnia po porodzie. W tym czasie zobowiązana jest do wykonania od 4 do 6 wizyt patronażowych.

Kiedy odbywa się pierwsza wizyta położnej po porodzie?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Pierwsza wizyta położnej po porodzie powinna odbyć się do 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez kobietę i dziecko.

Jak zostać położną?

położna studia Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Aby zostać położną trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć 3-letnie studia.

Gdzie może pracować położna?

położna Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Położna może pracować nie tylko na porodówce, ale również bloku porodowym, oddziale położniczym, oddziale patologii ciąży, oddziale noworodkowym czy oddziale ginekologicznym. Można także wykonywać zawód pracując w ramach samodzielnej praktyki.

Położna: co wiesz o tym zawodzie? [QUIZ ANN]
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.Ann-Zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi! Twoja wiedza na temat zawodu położnej jest imponująca! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele o zawodzie położnej. Czytaj www.Ann-Zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź swoją wiedzę w innych Quizach:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *