Warto wiedzieć z Ann: Podolog – kim jest i czym się zajmuje?

Podologia to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem stóp. Chociaż nie jest jeszcze szeroko popularna w Polsce, ale coraz częściej korzystamy z usług podologów. Na czym dokładnie polega ten zawód? I kiedy warto udać się na wizytę? Dowiedz się z Ann.

Podolog, czyli lekarz od stóp

Podolog to specjalista, który zajmuje się problemami – schorzeniami, wadami oraz skrzywieniami – powstającymi w obrębie stóp i paznokci. Warto zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem. Jest to zawód paramedyczny, czy około medyczny, który wymaga ścisłej współpracy z lekarzami innych specjalizacji, jak również wiedzy medycznej.

Do zadań podologa należy dobranie odpowiedniej terapii oraz wykonanie zabiegów, które mają na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp i ich właściwego wyglądu. Specjalista może także udzielić konsultacji jak odpowiednio dbać o paznokcie. Oprócz tego podolog zajmuje się wykonywaniem masażu stóp czy opatrunku na stopach, doborem odpowiedniej ortezy, jak również profesjonalnym obcinaniem paznokci. Jak się okazuje nie jest to taka oczywista czynność.

Aby zapisać się na wizytę do podologa nie trzeba posiadać skierowania od lekarza rodzinnego. Jednakże bardzo trudno jest znaleźć specjalistę zatrudnionego w ośrodku zdrowia, do którego można zarejestrować się na NFZ.

Z jakimi problemami udać się po podologa?

Z wizyty u podologa korzystają osoby, które nie są w stanie samodzielną pielęgnacją pozbyć się rozmaitych schorzeń kończyn dolnych. Do specjalisty w tej dziedzinie zgłaszają się osoby starsze, a także osoby borykające się z bolesnymi odciskami oraz nagniotkami. Ponadto częstymi „gośćmi” gabinetu podołoga są osoby z przewlekłymi infekcjami grzybicznymi, wirusowymi i bakteryjnymi. Do podologa udają się również osoby cierpiące na stopę cukrzycową, wrastające paznokcie, oraz z haluksami czy brodawkami. Wizyta u podologa zalecana jest osobom, które w życiu zawodowym narażone są na urazy organu ruchu, bądź choćby infekcje grzybicze czy wirusowe, m.in. sportowcom lub ratownikom wodnym.

Dość częstym problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do podologów są wrastające paznokcie. Z tą dolegliwością mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokcia wrasta w skórę. Koryguje się ona za pomocą specjalnych klamer i tylko w niektórych przypadkach niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Gdy zauważymy niepokojące zmiany koloru lub struktury i kształtu paznokci, wtedy również możemy zgłosić się do podologa.

Ponadto w gabinecie podologicznhy możemy wykonać także badania stóp, m.in. badania podoskopowe oraz badanie na podobaroskopie.

Podolog: jak przygotować się do wizyty?

Przed wizytą u podologa przede wszystkim należy pamiętać o higienie nóg. Należy odświeżyć stopy – umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem środka myjącego. Nie można nakładać na nie żadnych balsamów, kremów lub maści. Konieczne jest także zmycie lakieru do paznokci, w przeciwnym razie specjalista nie będzie w stanie prawidłowo ocenić stanu płytki paznokciowej.

Warto też pamiętać, że w przypadku przyjmowania leków lub stosowania innych preparatów w celu pozbycia się problemu w obrębie stóp, należy wziąć je ze sobą lub ewentualnie zapamiętać nazwy.

Podolog: jak uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu?

Zawód podolog dopiero niedawno został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w Polsce. Wcześniej wykształcenie specjalistów w tej dziedzinie nie było uregulowane prawnie i można było je dostać na studiach podyplomowych. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego „podolog” został przyporządkowany do branży fryzjersko-kosmetycznej.

Uprawnienia do wykonywania zawodu można dostać w 2-letniej szkole policealnej. Można także rozpocząć pracę po 10-miesięcznym kursie w trybie zaocznym.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *