Pobranie moczu u niemowlaka [PORADNIK ANN]

Badanie moczu jest badaniem prostym, a jednocześnie dostarczającym wielu cennych informacji o zdrowiu. U osób dorosłych oraz starszych dzieci wykonanie badania nie stanowi problemu, sporo zaś rodziców zastanawia się, jak wykonać pobranie moczu u niemowlaka. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, jak poradzić sobie z tym problemem.

Zakażenia układu moczowego u dzieci to stosunkowo częsta dolegliwość. Dotykają one zarówno niemowlęta, jak i nastolatków. Badania pokazują, że u 8-30% dzieci, które przebyły zakażenie układu moczowego, infekcja pojawi się po raz kolejny.

Pobieranie moczu u niemowlaka: jak się przygotować? 

Pobranie moczu jest dość częstym badaniem stosowanym u dzieci, zwłaszcza z podejrzeniem zakażenia układu moczowego lub chorób nerek. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi mocz do badania należy pobrać u wszystkich gorączkujących bez uchwytnej przyczyny dzieci w wieku poniżej 2. roku życia.

Przed przystąpieniem do próby pobrania moczu warto napoić niemowlaka i przygotować wszystkie potrzebne rzeczy. M.in. wodę i mydło, papierowe ręczniki, środek o działaniu antyseptycznym i kompres, a także woreczki do pobierania moczu – najlepiej kilka sztuk, oraz jałowy pojemnik na mocz. Prawidłowy wynik badania moczu zależy w dużej mierze od tego, jak ściśle przestrzegane są zasady pobierania próbki moczu. Niestety przy pobraniu moczu u niemowlaka dość często dochodzi do fałszywych wyników.

Pamiętaj by dokładnie umyć narządy płciowe!

Przed pobraniem moczu należy dokładnie, ale delikatnie umyć narządy płciowe i ich okolicę wodą z mydłem. Pamiętajmy, że u dzieci nie stosujemy płynów do higieny intymnej!  Warto też zaznaczyć, że umyć niemowlaka musimy szybko, ponieważ ciepła woda, a także jej szum mogą spowodować, że dziecko się posika w wannie. Po umyciu dziecka należy osuszyć okolice cewki moczowej papierowym ręcznikiem.

Proces oddawania moczu można przyspieszyć za pomocą jałowego kompresu, nasączonego odpowiednim antyseptykiem. Następnie można dziecku nakleić specjalny woreczek do pobierania moczu. Pamiętaj, by woreczek dokładnie przylegał do skóry, nie odstawał i nie przeciekał. Uważaj także by nie nachodził on na odbyt, ponieważ może nastąpić zanieczyszczenie próbki kałem.

Pobranie moczu u niemowlaka: bądź cierpliwy

Przy pobraniu moczu u niemowlaka musimy być cierpliwi – rzadko uda się zrobić wszystko poprawnie z pierwszej próby. Warto też zawsze mieć w pobliżu pojemnik do pobierania moczu – może się zdarzyć, że uda nam się zebrać mocz bezpośrednio do niego.

Jak tylko zauważymy, że dziecko oddało mocz, należy szybko odkleić woreczek. W żadnym przypadku nie można przelewać moczu do pojemnika. Należy go skleić, nie dotykając przy tym  brzegów woreczka palcami, i włożyć całość do pojemniczka na mocz. Bardzo ważne jest, żeby czas od przyklejenia woreczka do uzyskania próbki moczu nie przekraczał jednej godziny. Gotową próbkę należy przekazać do laboratorium w ciągu dwóch godzin. Jeśli się nie uda – mocz można przechowywać w lodówce przy temperaturze 4–8°C, nie dłużej jednak niż przez dobę.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *