Ukryte w zakamarkach Twojego domu, atakują nocą. Pluskwy, bo o nich mowa – wciąż są plagą! Choć niewielkich rozmiarów, potrafią skutecznie zaburzyć sen i komfort życia. Swędząca wysypka na skórze, nieprzyjemny zapach w domu – to pierwsze objawy obecności pluskwy w Twoim domu. Jak je rozpoznać i skąd biorą się pluskwy? Czy ugryzienia pluskwy są niebezpieczne? Jak skutecznie pozbyć się pluskiew? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Jak wygląda pluskwa domowa?
Pluskwy domowe mają płaski, owalny kształt i osiągają wielkość 4-7 mm. Zabarwione są na brązowo lub brązowo-czerwono. Ich odwłok jest spłaszczony, co pozwala na ukrywanie się w szczelinach i ciasnych zakamarkach. Samica pluskwy składa dziennie 2-10 jaj, z których po 10 dniach wylęga się larwa. Okres dojrzewania larwy trwa około 6 tygodni. Pluskwy w fazie rozwojowej potrzebują dużo pokarmu. Ciekawostką jest, iż dorosłe osobniki pluskwy mogą przeżyć bez jedzenia nawet rok.

Pluskwy żywią się wyłącznie krwią. Przyciąga je ciepło ciała, zapach wydzielany przez skórę oraz wydychany dwutlenek. Żerują podczas głębokiej fazy snu człowieka, która przypada pomiędzy2 a 5 rano. Wybierają odkryte miejsca na ciele: twarz, nogi, ręce czy szyja. Kiedy się najedzą wracają do swoich kryjówek.
Pluskwy są trudne do wykrycia z powodu ich adaptacji i znieczulających enzymów wydzielanych podczas ugryzienia.
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwy najchętniej bytują miejscach, tam, gdzie są problemy z utrzymaniem czystości. Możemy je przywieźć do mieszkania z hotelu czy po podróży pociągiem. Pluskwy mogą także przywędrować od sąsiadów, ze strychów lub piwnic. Jeśli zabierasz stare meble, które ktoś wystawił przed domem – zanim wniesiesz je do domu – najpierw dokładnie wyczyść! Mogą być siedliskim pluskwy.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Ugryzienia pluskiew są bezbolesne. Pluskwy wydzielają enzymy znieczulające, które sprawiają, że ofiara nie odczuwa bólu podczas ugryzienia. To jest jeden z powodów, dla których tak trudno jest rozpoznać ugryzienie pluskwy, zauważyć ich obecność i leczyć ugryzienie pluskwy. Dodatkowo swędzące plamy pojawiają na ciele nawet kilka dni po ukąszeniu i nie zawsze są łączone z pluskwami. Objawy często przypominają ukąszenia innych owadów. Na przykład komara lub meszki.
W przypadku ugryzienia pluskwy poza czerwoną plamką w miejscu ugryzienia może pojawić się także obrzęk.

Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?
Pogryzienie przez pluskwy może być dokuczliwe, ale z reguły nie jest groźne. Choć pluskwy mogą przenosić dziesiątki różnych patogenów, nie ma dowodów na to, iż mogą zarażać nimi swoich żywicieli.
Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby są bardziej wrażliwe na ugryzienia pluskwy. Wówczas mogą wystąpić silne reakcje alergiczne. Intensywne drapanie miejsca ugryzienia może prowadzić do wtórnych infekcji skóry.
Zazwyczaj przypadki ugryzienia pluskwy mają łagodny przebieg i leczenie można przeprowadzić samodzielnie. Stosowanie maści przeciwhistaminowych lub środków przeciwbólowych może przynieść ulgę. Ważne jest również utrzymywanie higieny miejsca ugryzienia. Unikanie drapania uchroni nas przed podrażnieniami i rozwojem stanów zapalnych skóry.
Jeżeli natomiast po kilku dniach objawy nie ustępują, nasilają lub pojawi się gorączka i silny ból, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Pluskwy: jak wykryć ich obecność?
Gdy podejrzewamy obecność tych małych pasożytów mieszkaniu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić łóżko i pościel. Pluskwy znajdują się również w meblach tapicerowanych, zagłówkach a także w gniazdkach elektrycznych.
Znaki świadczące o obecności pluskiew to między innymi małe, czarne plamki na pościeli, prześcieradle, poduszkach lub materacach. A dokładniej wzdłuż szwów materaca. Pluskwy pozostawiają odchody oraz ślady krwi.
W pomieszczeniach, gdzie gniazd pluskwy jest wiele, unosi się specyficzny, stęchły, lekko słodki zapach.
Pluskwy są trudne do zobaczenia. Szczególnie za dnia. Dobrym sposobem może okazać się szybkie przejrzenie łóżka czy mebli chwilę po zapaleniu światła.

Domowe sposoby na pozbycie się pluskwy
Jeżeli uda się zaobserwować obecność pluskiew zaraz po ich pojawieniu się, zastosowanie domowych sposób może okazać wystarczające. Pościel, wszelkie narzuty czy koce należy wyprać. Temperatura prania powinna wynosić minimum 50 st. C. Jaja oraz dorosłe osobniki pluskwy giną w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Dlatego wszelkie tkaniny po praniu warto jeszcze wyprasować.
Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pluskiew należy:
- regularne sprzątać wszystkie pomieszczenia
- kontrolować uszczelki okienne
- często prać pościel, koce, narzuty
- sprawdzać materac
- unikać mebli z niepewnych źródeł
Podróżowanie i korzystanie z miejsc noclegowych zwiększa ryzyko przywiezienia ze sobą nie tylko wspomnień ale i pluskiew. Dlatego warto dokładnie sprawdzać bagaż i ubrania po powrocie do domu.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.