Pierwszy oddział rehabilitacji pulmonologicznej w województwie podlaskim

Oddział rehabilitacji pulmonologicznej jest pierwszym w województwie podlaskim oddziałem, gdzie pacjenci otrzymają świadczenia pozwalające na sprawny i szybki powrót do zdrowia po przebytych schorzeniach układu oddechowego. Mieszkańcy województwa już nie będą musieli jeździć na rehabilitację do odległych o kilkadziesiąt kilometrów miejsc. Teraz mogą odbyć kurację w nowo powstałym Oddziale Rehabilitacji Pulmonologicznej w Krzyżewie.

Na rehabilitację ze skierowaniem

Oddział oferuje 20 łóżek dla pacjentów potrzebujących rehabilitacji przy powikłanych lub przedłużających się chorobach płuc. Do schorzeń należą m.in.: rozedma i pylica płuc z towarzyszącym nieżytem oskrzeli, przewlekłe śródmiąższowe choroby płuc z zaburzeniami wentylacji, a także astma oskrzelowa po zaostrzeniach.

Aby skorzystać z oferty szpitala, należy mieć wystawione przez lekarza skierowanie. Specjalista powinien być przedstawicielem którejś z poradni: gruźlicy płuc i chorób płuc, rehabilitacyjnej, alergologicznej lub chirurgii klatki piersiowej. Skierowanie może również wystawić lekarz jednego z następujących oddziałów:

  • pulmonologicznego;
  • gruźlicy i chorób płuc;
  • chirurgii klatki piersiowej;
  • kardiologii;
  • laryngologii;
  • chorób wewnętrznych;
  • alergologii;
  • onkologii;
  • pediatrii (w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej wieku rozwojowego).

Rehabilitacja pulmonologiczna

Oddział rehabilitacji pulmonologicznej jest pierwszym w województwie podlaskim oddziałem, gdzie pacjenci otrzymają świadczenia pozwalające na sprawny i szybki powrót do zdrowia po przebytych schorzeniach układu oddechowego, jak na przykład COVID-19 – mówi Maciej Bogdan Olesiński, Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku.

W trakcie terapii pacjenci mogą korzystać z porad wykwalifikowanej kadry, zarówno lekarzy, jak i fizjoterapeutów.

Jak długo trwa rehabilitacja pulmonologiczna? Czas trwania jest uzależniony od choroby pacjenta, jego stanu zdrowia i wynosi do trzech tygodni. Lekarz może przedłużyć okres terapii, jeśli uzna, że pacjent tego wymaga.

Do tej pory mieszkańcy regionu, którzy wymagali rehabilitacji pulmonologicznej, musieli szukać pomocy w innych województwach: warmińsko-mazurskim lub mazowieckim. Teraz otrzymają ją w Oddziale Rehabilitacji Pulmonologicznej w Krzyżewie.

Przygotowała: Aleksandra Mazur / na podstawie mat. prasowe Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *