Pierwsza pomoc na wakacyjnym wyjeździe. Co warto mieć w apteczce i gdzie szukać pomocy? [WEBINAR ANN]

Wakacje to czas relaksu. Niestety, nie jest to okres pozbawiony wypadków i chorób. O ile pomocy łatwiej szukać w naturalnym środowisku, o tyle w wielkim świecie, jesteśmy trochę jak dzieci we mgle. Tymczasem nie musimy błądzić. Do wyjazdu wystarczy się dobrze przygotować. Pomogła w tym ekspertka, ratowniczka medyczna, kierowca karetki medycznej w Liberandum, Anna Kozłowska.

Pierwsza pomoc: Ubezpieczenie to podstawa

Żeby czuć się na wyjeździe bezpiecznie, powinniśmy wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To, jak mówi Anna Kozłowska, nasz gwarant ubezpieczenia. Jeśli mamy taką kartę (przysługuje wszystkim ubezpieczonym w ramach polskiego NFZ) zostaną nam zwrócone koszty publicznego leczenia w kraju, w którym przebywamy. Jeśli więc trafimy do szpitala, lub trzeba będzie zszyć nam ranę, nie musimy martwić się o wysoki rachunek. Nawet jeśli wystawiona zostanie nam faktura, będziemy mogli oczekiwać zwrotu kosztów od NFZ.

Apteczka na każde wyjście

Równie ważną sprawą, co ubezpieczenie, jest apteczka. Ogólna apteczka, którą mamy ze sobą w samochodzie, powinna być regularnie sprawdzana, a także trzymana poza zasięgiem promieni słonecznych.

Jak mówi Anna Kozłowska, nie powinniśmy więc trzymać apteczki na przykład za szybą. Jak podkreśla ratowniczka, raz na jakiś czas powinniśmy sprawdzać daty przydatności do użycia produktów medycznych, które trzymamy w apteczce. Nawet gaziki i bandaż mają termin przydatności do użycia.

W zależności od tego, kto jedzie na wakacje, czy są to kobiety, osoby miesiączkujące, dzieci itp, apteczka powinna być specjalnie dostosowana do potrzeb każdej z grup, w tym grup wiekowych.

Izba przyjęć i SOR

Szpitalny Oddział Ratunkowy, to zwykle pierwsze miejsce, w którym szukamy pomocy, gdy nie wiemy gdzie się udać. Zwykle to błąd, tłumaczy Anna Kozłowska, bo w sytuacjach, które nie zagrażają życiu i zdrowiu, powinniśmy się udać na Izbę Przyjęć.

Wzywanie pomocy

Anna Kozłowska wytłumaczyła także, jak powinno się prawidłowo wezwać pomoc, jeśli do lekarza nie możemy się samodzielnie zgłosić.

W przypadku wzywania pomocy podczas wyjazdu zagranicznego, zwłaszcza do krajów, gdzie nie obowiązuje język angielski, warto skorzystać z pomoc osoby władającej lokalnym językiem, lub skorzystać z tłumacza w komórce.

W webinarze poruszyliśmy takie kwestie jak:

  • przygotowanie do wyjazdu na wakacje
  • rodzaje apteczek
  • zawartość apteczek
  • wyposażenie i zabezpieczenie
  • szukanie pomocy podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych
  • prawidłowe wzywanie pierwszej pomocy
  • prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy
  • co warto mieć ze sobą, chcąc udzielić pomocy sobie i innym

Więcej webinarów w Ann Asystent Zdrowia:

Zobacz całą rozmowę ze specjalistą w bezpłatnej aplikacji Ann lub zaloguj się na stronie.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *