Piersi, które karmią. Jak pomóc sobie w laktacji? [WEBINAR ANN]

Nasze ciało przygotowuje się do karmienia piersią już w ciąży. Przygotowuje się do tego również nasz maluch w macicy. Czy możemy zrobić coś więcej, by nasza laktacyjna droga była udana? O tym rozmawiałyśmy w Klubie Dyskusyjnym Ann z Katarzyną Kołodziejczyk, Promotorką Karmienia Piersią, Prezeską Stowarzyszenia Małyssak. Zdaniem ekspertki: cenne jest uświadomienie sobie, że w laktacji nie jesteśmy same, że nie jest to tylko nasza odpowiedzialność.

Zobacz całą rozmowę : PIERSI, KTÓRE KARMIĄ

Adrianna Klimaszewska, Ann Asystent Zdrowia: Czy możemy przygotować się do karmienia piersią w ciąży?

Katarzyna Kołodziejczyk: Można tu odpowiedzieć i tak, i nie. Dlaczego tak? Już w ciąży nasze ciało samo przygotuje się do karmienia. Po 20. tygodniu ciąży w naszych piersiach produkuje się tzw. siara, czyli pierwsze mleko. Czasami mamy mogą zaobserwować kropelki tej siary na brodawkach. Już w ciąży więc możemy zauważyć, że piersi przygotowują się do laktacji, zwiększa się też ich rozmiar. Dostajemy kolejne sygnały, że nasze ciało ćwiczy.

Nasz maluszek również przygotowuje się na czas laktacji, w macicy. Ssie swój palec, czyli ćwiczy ssanie, połyka płyn owodniowy, a więc ćwiczy połykanie. Jedyne, czego nie ćwiczy w brzuchu, to oddychanie, którego doświadczy pierwszy raz po porodzie.

To są te przygotowania, które dzieją się niejako bez naszego udziału. Jako przyszłe mamy, jako przyszli rodzice, możemy zrobić jednak więcej. Po pierwsze, ogromnym wsparciem podczas całej mlecznej drogi będzie dla nas zdobyta wiedza. Pozwoli nam ona zlekceważyć mniej trafione rady, uchroni nas przed mitami.

Adrianna Klimaszewska: Co jeszcze może być dla nas wsparciem?

Warto pamiętać, że w kamieniu jesteśmy nie tylko my – jest tam też nasze dziecko oraz otoczenie. Wbrew temu, że często słyszymy, że matka nie karmiła piersią, bo nie miała mleka, bardzo rzadko problemy z laktacją są po stronie mamy. Większość problemów z karmieniem jest po stronie dziecka – może to być brak umiejętności odpowiedniego wystymulowania piersi po stronie dziecka. Świadomość, że to dziecko jest inicjatorem w laktacji, że to ono jest jej aktywnym uczestnikiem daje nam możliwość zdjęcia z siebie zbyt dużego ciężaru. […]

Zobacz całą rozmowę : PIERSI, KTÓRE KARMIĄ

Więcej rozmów wideo znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie

Kiedy nie idzie nam z laktacją, warto zasięgnąć porady specjalisty

Czy problemy z karmieniem mogą powiedzieć nam coś więcej o kondycji malucha?

Katarzyna Kołodziejczyk: Tak, bo kiedy dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym, to ma też problemy z aktywnym ssaniem, nie daje wtedy piersiom sygnału, że mleko jest mu potrzebne. Często właśnie rehabilitacja, konsultacja fizjoterapeutyczna są w takiej sytuacji niezbędne. Warto szukać wsparcia. Paradoksalnie, dzięki początkowym trudnościom w laktacji jesteśmy w stanie bardzo szybko zdiagnozować problemy dziecka, np. z napięciem ciała. To później procentuje.

Rozmawiała Adrianna Klimaszewska, Ann Asystent Zdrowia

Zobacz całą rozmowę : PIERSI, KTÓRE KARMIĄ

Znajdź więcej multimedialnych treści w aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania bezpłatnie w Google Play i App Store

Katarzyna Kołodziejczyk – Promotorka Karmienia Piersią, prezeska Stowarzyszenia Małyssak, które wspiera przyszłych i obecnych rodziców organizując spotkania oraz internetowe webinary, inicjatorka projektu „Karmienie mlekiem mamy prawem mamy i dziecka”, w ramach którego koordynuje Monitoring opieki laktacyjnej w Polsce (zebranych zostało już ponad 2000 głosów kobiet z wypełnionych ankiet: https://malyssak.pl/ankieta2022/). Jest mamą dwóch długo karmionych piersią córeczek.

Katarzyna Kołodziejczyk, archiwum prywatne

Katarzyna Kołodziejczyk  Promotorka Karmienia Piersią, prezeska Stowarzyszenia Małyssak, które wspiera przyszłych i obecnych rodziców organizując spotkania oraz internetowe webinary, inicjatorka projektu „Karmienie mlekiem mamy prawem mamy i dziecka”, w ramach którego koordynuje Monitoring opieki laktacyjnej w Polsce (zebranych zostało już ponad 2000 głosów kobiet z wypełnionych ankiet: https://malyssak.pl/ankieta2022/). Jest mamą dwóch długo karmionych piersią córeczek.

Więcej rozmów i wywiadów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *