Ma właściwości przeciwmiażdżycowe, obniżające ciśnienie krwi oraz hamujące agregację płytek krwi. Zewnętrznie, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkuma to nie tylko wyjątkowa przyprawa, ale także sposób na wiele dolegliwości zdrowotnych. Jakie właściwości ma kurkuma? Kiedy można ją stosować oraz czy ma przeciwwskazania? Ann podpowiada!
Ostryż długi, szafran indyjski, kurkuma: co to?
Ostryż to roślina, która pierwotnie występowała dziko w obszarach Indii. Prawdopodobnie była znana tamtejszej ludności od tysięcy lat. Jej migracja na inne kontynenty zaczęła się w VII wieku, kiedy trafiła do Chin, a następnie w VIII wieku dotarła do Afryki Wschodniej. Pierwsze zapiski na temat tej rośliny pojawiły się na Jamajce w XVII wieku.
Jednak to podróże handlowe, zwłaszcza szlaki jedwabne, odegrały istotną rolę w rozprzestrzenianiu się ostryżu poza granice Azji. To właśnie podróżnicy, tak jak Marco Polo, poszukujący drogocennego jedwabiu, przypadkowo natrafiali na niezwykłe rośliny. W XIV wieku, podczas jednej z ekspedycji, Marco Polo opisał roślinę przypominającą szafran, co przyczyniło się do rozpowszechnienia informacji o niej w Europie.
Kurkuma jest kłączem pochodzącego z rodziny imbirowatych ostryżu długiego, zwanego też szafranem indyjskim.
Właściwości kurkumy
Kurkuma to przede wszystkim wyjątkowa przyprawa o intensywnym pomarańczowo-żółtym kolorze i charakterystycznym aromacie. Niezwykłość tej rośliny tkwi jednak w tym, że jej zastosowanie nie ogranicza się tylko do kuchni. W medycynie naturalnej korzysta się przede wszystkim z kłącza ostryża długiego jako surowca farmaceutycznego.
Od ponad 2500 lat znane są właściwości lecznicze ostryża długiego. Składniki biologicznie aktywne zawarte w jego kłączu wykazują szeroki zakres działania, w tym regenerację naskórka, działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwpasożytnicze, wspomagające oczyszczanie wątroby, redukujące masę ciała, przyspieszające metabolizm, stymulujące produkcję żółci oraz łagodzące stany zapalne skóry.
Ostryż długi: na co pomaga kurkuma?
Kurkuma, ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne, znajduje zastosowanie terapeutyczne w wielu chorobach o takim podłożu. Wykazuje pozytywne efekty w leczeniu chorób przewlekłych, które często dotykają osoby w podeszłym wieku, takich jak zapalenia kości, mięśni czy reumatoidalne zapalenie stawów. W połączeniu z tradycyjną terapią farmakologiczną, związki kurkumy zwiększają efektywność leczenia, zmniejszając ból i zwiększając zakres ruchu.
Suplementacja kurkumą poprawia również stan pacjentów z problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak choroba zapalna jelit, niestrawność czy zapalenie trzustki. Dodatkowo, kurkuma działa hepatoprotekcyjnie, chroniąc wątrobę i wspomagając trawienie tłuszczów poprzez zwiększenie produkcji żółci.
Właściwości przeciwmiażdżycowe, obniżające ciśnienie krwi oraz hamujące agregację płytek krwi sprawiają, że kurkuma ma duży potencjał leczniczy w chorobach układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, depresja czy choroba Parkinsona. Jest również stosowana jako środek łagodzący objawy przeziębienia, łagodząc gorączkę, zapalenie zatok, kaszel i katar.
Kurkuma jest bogatym źródłem żelaza, wspomagając leczenie anemii, a także działa kojąco na dolegliwości w jamie ustnej, redukując ból zębów, zapalenie dziąseł oraz aftowe zapalenie jamy ustnej.
Zewnętrznie, kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dlatego jest stosowana jako okład na rany, oparzenia, zmiany skórne czy trądzik. W kosmetyce, kurkuma może opóźniać procesy starzenia się skóry, działać przeciwzmarszczkowo i sprawiać, że skóra staje się miękka, gładka i promienna.
Ostryż długi: jak stosować kurkumę? Gdzie można ją kupić?
Dla osób zdrowych najlepszym sposobem na spożycie kurkumy jest jej stosowanie jako przyprawy w kuchni, a w większych ilościach – jako składnika popularnego napoju, czyli złotego mleka. Aby przygotować pastę z kurkumy, należy wymieszać 2 łyżki sproszkowanej kurkumy z połową szklanki wrzącej wody i gotować przez około 8 minut, aż powstanie gęsta pasta. Tak przygotowaną miksturę można przechowywać w szklanym pojemniku w lodówce nawet do 3 tygodni.
Obecnie bardzo popularne jest tzw. złote mleko, czyli napój na bazie kurkumy. Aby przygotować złote mleko, należy podgrzać mleko roślinne i dodać do niego łyżkę sproszkowanej kurkumy, miodu, soku z cytryny i kilka plasterków imbiru.
W aptekach dostępne są suplementy diety zawierające ekstrakt z kłącza ostryżu długiego standaryzowany na konkretną zawartość kurkuminy. Można wybierać spośród jedno- lub wieloskładnikowych tabletek lub kapsułek. W celach terapeutycznych zaleca się nawet przyjmowanie 400–600 mg preparatu standaryzowanego na kurkuminę 3 razy dziennie. Należy jednak sprawdzić dawkowanie w ulotce produktu i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Popularne są także maseczki z kurkumy stosowane na twarz. Pasta z kurkumy nakładana jest na skórę na 30 minut. Aby uniknąć żółtego zabarwienia, można zmyć ją mieszanką oliwy z mąka z ciecierzycy (besanem) lub wodą różaną.
Ostryż długi: przeciwwskazania do stosowania kurkumy
Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność w stosowaniu kurkumy w dużych ilościach, ponieważ przyprawa ta może wywołać skurcze macicy, prowadząc do przedwczesnego porodu.
Osoby cierpiące na niedrożność dróg żółciowych lub mające kamienie żółciowe powinny również być ostrożne w spożywaniu kurkumy.
Jeśli ktoś przyjmuje leki rozrzedzające krew lub leki przeciwcukrzycowe, warto skonsultować się z lekarzem przed regularnym spożywaniem kurkumy. Może ona nasilać działanie tych leków ze względu na swoje zdrowotne właściwości.
Przedawkowanie kurkumy może wiązać się z występowaniem dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, nudności, odbarwienie kału), zawrotów głowy, a także zmian skórnych. Należy podkreślić jednak, że tolerancja dużych dawek kurkumy jest wysoka.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.