Ostropest plamisty: właściwości lecznicze

Z pozoru przypomina chwast i mylony bywa z pospolitym ostem. Badania naukowe dowodzą jednak, że ostropest plamisty to roślina posiadająca wiele prozdrowotnych właściwości. Dojrzałe owoce pozyskiwane są najczęściej we wrześniu. Substancja w nich zawarta to silimaryna. Jej największą zasługą jest działanie antyhepatoksyczne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ostropestu? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Cym jest ostropest plamisty?

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie przekonują w swoich badaniach o bardzo dużym potencjale ostropestu (Silybum marianum) w przemyśle farmaceutycznym. Ta roślina z rodziny astrowatych występuje w dwóch odmianach różniących się kolorem liści. Rośnie w kępach i pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. Nie dziwi więc, że jest bardzo istotny w medycynie naturalnej zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

W Polsce występuje dziko, ale coraz bardziej popularne są komercyjne uprawy tej rośliny. Posiada ona niskie wymagania glebowe i może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Z tego powodu można się spodziewać, że uprawa ostropestu w naszym kraju stanie się opłacalna. 

Na co wpływa zażywanie ostropestu plamistego?

Badania lubelskich naukowców skoncentrowały się na surowcu zielarskim ostropestu. Są nim dojrzałe owoce pozyskiwane najczęściej we wrześniu. Substancja w nich zawarta to silimaryna. Jej największą zasługą jest działanie antyhepatoksyczne. Co to oznacza?

Substancja zawarta w nasionach ostropestu sprzyja regeneracji uszkodzonych komórek wątroby. Badania wskazują nawet na jej łagodzący wpływ w przypadku marskości wątroby. Nie ma jednak dowodów na to, że zmniejsza śmiertelność przy tym schorzeniu. Jednocześnie wykazuje działanie ochronne wobec czynników toksycznych. W prasie naukowej podkreśla się wielopoziomowy charakter tej ochrony. Ma ona charakter:

  • przeciwzapalny
  • przeciwutleniający
  • przeciwwirusowy
  • hamujący odnośnie wnikania toksyn do wątroby

Olej z ostropestu posiada także naturalną witaminę E. W badaniach podkreśla się, że jest znakomicie wchłaniana przez komórki człowieka. Znacznie przewyższa pod tym względem swój syntetyczny odpowiednik. Silimaryna i witamina E mają także swój udział w zapobieganiu nowotworom. Wskazuje się również na fakt, że zawarta w ostropeście silimaryna wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Jest to możliwe przy długotrwałym podawaniu tej substancji.

Fot. Papazachariasa / Pixabay.com. Zdjęcie ilustracyjne.

Jak zażywać ostropest plamisty?

Sposoby spożywania ostropestu mogą być różne. W niektórych krajach panuje tradycja włączania go do diety na surowo pod postacią kiełków lub sałat. Za najbardziej powszechny sposób wykorzystania ostropestu uważa się spożycie oleju tłoczonego z jego nasion. Jest cenny dla regeneracji skóry, ale przede wszystkim dobrze wpływa na wątrobę.

W handlu można spotkać też gotowe preparaty farmaceutyczne w postaci kropli lub tabletek. Zmielone ziarna można dodawać choćby do wypiekanego pieczywa. Niewielkie ilości wykorzystuje się też do sałatek, kanapek, niekiedy nawet koktajli. Jedno jest pewne – warto samemu przekonać się o możliwościach tej rośliny.

Podobnie jak w przypadku stosowania wielu innych ziół, przed włączeniem do diety ostropestu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *