Orzechy brazylijskie – egzotyczne i smaczne, ale silnie alergizujące [AUDIO]

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Orzechy brazylijskie – mimo że mniej znane, to równie wartościowe jak inne rodzajów orzechów. Wspomagają pracę tarczycy, zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego, a nawet wpływają pozytywnie na płodność. Niestety są też silnym alergenem. Jak rozpoznać uczulenie na orzechy brazylijskie i jak w walce z alergią może pomóc Baza Żywności Ann?

Źródło zdrowych tłuszczów i błonnika

Orzechy brazylijskie to jadalne nasiona drzewa zwanego orzesznicą wyniosłą. Charakteryzują się podłużnym kształtem, a w smaku przypominają migdały. Według danych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, orzechy brazylijskie mają aż 659 kalorii w 100 gramach, czyli są jednymi z najbardziej kalorycznych orzechów. Jednocześnie są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów, błonnika pokarmowego, a także innych wartościowych składników odżywczych. Należy wspomnieć, że z orzechów wykonuje się olej, który – ze względu na właściwości regenerujące – jest częstym składnikiem kosmetyków czy mydeł.



Orzechy brazylijskie bogate w selen

Pochodzące z Ameryki Południowej orzechy charakteryzują się bardzo wysoką zawartością selenu. Ma on pozytywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Warto wiedzieć, że niedobór selenu może doprowadzić do niedoczynności tarczycy, a nawet do choroby Hashimoto. Z tego powodu jest on szczególnie zalecany osobom, które zmagają się ze wspomnianymi schorzeniami. Selen ma również korzystny wpływ na działanie układu odpornościowego. Należy jednak zaznaczyć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar pierwiastka może być szkodliwy dla naszego organizmu.

Orzechy brazylijskie na serce i płodność

Orzechy brazylijskie są również źródłem wielu przeciwutleniaczy, które mają m.in. działanie antynowotworowe. Spożywając orzechy, dbamy także o nasze serce i zapobiegamy rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Jedzenie orzechów zmniejsza poziom cholesterolu LDL, a zwiększa poziom HDL, czyli tzw. „dobrego” cholesterolu. Co więcej, orzechy brazylijskie mogą mieć także korzystny wpływ na płodność u mężczyzn. W odpowiednich ilościach są one również zalecane kobietom w ciąży, ponieważ minimalizują ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu.

Orzechy brazylijskie w dłoniach kobiety.
Spożywając orzechy brazylijskie, dbamy o nasze serce/fot. Shutterstock

Alergia na orzechy

Osoby spożywające orzechy brazylijskie, powinny mieć na uwadze, że nasiona mają działanie alergizujące. W jaki sposób objawia się uczulenie? Do symptomów alergii należą:

  • biegunka
  • wymioty
  • obrzęk i świąd wargi, jamy ustnej i gardła
  • obrzęk twarzy i krtani
  • zwężenie dróg oddechowych
  • duszności
  • zmiany skórne w postaci pokrzywki
  • przyspieszone bicie serca
  • niskie ciśnienie.

Warto dodać, że wspomniane objawy pojawiają się dość szybko po spożyciu orzechów. Z tego powodu łatwo skojarzyć je ze zjedzonym pokarmem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że należy unikać orzechów w przyszłości. Jest to szczególnie ważne, ponieważ alergia na orzechy może doprowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Jak się przed nim uchronić? Jedynym sposobem jest eliminacja orzechów brazylijskich z diety. Z Bazą Żywności Ann stanie się to łatwiejsze!

Baza Żywności pomoże uchronić przed alergią

Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają do dokładnego zapoznania się z ich treścią. Dzięki Bazie Żywności, czyli funkcjonalności dostępnej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą szybko, czytelnie i bez konieczności szukania w spisie na etykiecie, poznać skład produktu i dowiedzieć się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu. Dodatkowo, w karcie produktu pojawią się informacje dotyczące wartości odżywczych. Jak dokładnie działa Baza Żywności Ann?

Baza Żywności jest dostępna w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Baza Żywności Ann

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty Bazy Żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej na temat innych alergenów:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *