Baza Żywności Ann: Orzech laskowy – jedna z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowej

Czekolada z orzechami, batony, czy krem orzechowy w cieście. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie przyjemności. Orzech laskowy jest zaliczany do grona produktów, które najczęściej wywołują alergie pokarmowe. Objawy alergii są nagłe i zdarza się, że zagrażają życiu. Jak je rozpoznać i co zrobić w przypadku ich wystąpienia? Jakie są przyczyny alergii? Dowiedz się, jak rozpoznać alergię na orzechy laskowe i jak w walce z uczuleniem może pomóc Ci Baza Żywności Ann!

Alergia na orzechy, w tym orzechy laskowe jest jedną z najczęstszych wykrywanych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dużą rolę w pojawieniu się takiego uczulenia odgrywają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne ale nie tylko. Innym powodem jest coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego, czy chociażby zwiększenia spożywania egzotycznych owoców i warzyw w naszej populacji oraz spożywanie wysoko przetworzonej żywności i wykorzystywanie jej do przygotowywania posiłków.

Uczulenie na orzechy laskowe pojawia się wtedy, gdy układ immunologiczny zaczyna nadmiernie reagować na białka zawarte w orzechach. W rezultacie pojawiają się przeciwciała IgE. To właśnie one wywołują objawy.

Przeczytaj też: Poradnik Ann: Nietolerancja laktozy a alergia na mleko. Czym się różnią? [AUDIO]

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej na orzechy laskowe

Alergia pokarmowa na orzechy laskowe może objawiać się na różne sposoby, są to m.in:

  • objawy żołądkowo-jelitowe (np. biegunki),
  • zmiany skórne (np. egzema, pokrzywka),
  • zaburzenia ze strony układu oddechowego (np. kaszel, nieżyt nosa, astma),
  • obrzęki twarzy,
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.

Najcięższym i najbardziej niebezpiecznym objawem alergii pokarmowej jest wstrząs anafilaktyczny.

Czy da się rozpoznać alergię na orzechy laskowe?

Rozpoznanie alergii na konkretny produkt jest w stanie stwierdzić tylko i wyłącznie lekarz. Jeśli podejrzewamy u siebie uczulenie na orzechy laskowe, to niezwłocznie powinniśmy się udać do alergologa, który zleci wykonanie specjalnych testów. Dopiero po wynikach, będzie można potwierdzić alergię lub ją wykluczyć.

Uczulenie na orzechy laskowe może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Jednak najczęściej pojawia się u niemowląt i dzieci ze względu na zwiększoną podatność układu immunologicznego przewodu pokarmowego na nieprawidłowe reakcje. Zdarza się, że alergia pokarmowa ustępuje wraz z wiekiem.

Po diagnozie warto się pilnować

W przypadku alergii pokarmowej na orzechy laskowe żadne leczenie, czy odczulanie nie pomoże. Konieczna jest całkowita eliminacja z codziennego jadłospisu tego produktu, jak i również produkty, które w swoim składzie mogą zawierać ich śladowe ilości.

Jeśli jednak, przez przypadek osoba uczulona zje orzech laskowy lub produkt, który mógł go zawierać, konieczne jest podanie leków antyhistaminowych. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego konieczne będzie podanie adrenaliny.

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Niestety jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii i zapobiegania jej objawom jest dieta eliminacyjna, polegająca na unikaniu alergenu w żywności. Z Bazą Żywności Ann staje się to łatwiejsze! Dzięki nowej funkcjonalności w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą szybko, czytelnie i bez konieczności szukania w spisie na etykiecie, poznać skład produktu i dowiedzieć się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu. Dodatkowo, w karcie produktu pojawią się informacje dotyczące wartości odżywczych. Jak dokładnie działa Baza Żywności Ann?

Baza Żywności Ann

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności należy określić swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Po określeniu składników alergennych, możemy rozpocząć skanowanie. Jest to możliwe na dwa sposoby:

  • zeskanuj kod kreskowy produktu,
  • wpisz numer z kodu kreskowego produktu.

Należy wspomnieć, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie ma konieczności zaznaczania ich za każdym razem. Co więcej, po wejściu w bazę żywności zobaczymy zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *