Olej z poziomki na choroby cywilizacyjne? To fakt!

Poziomka to nie tylko bogactwo witamin. Okazuje się, że ten niewielki owoc jest także skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają właściwości olejów z niekonwencjonalnych źródeł olejarskich. Tym razem pod lupę wzięli olej z poziomki. 

Nie tylko olej rzepakowy? Olej z poziomki

Nie tylko z rzepaku czy lnu, a więc roślin hodowlanych, można pozyskiwać olej. Przykładem są badania prowadzone przez dr Magdalenę Grajzer z Katedry i Zakładu Bromatologii i Dietetyki Wydziału Farmaceutycznego UMW. Dokonuje ona dogłębnej analizy właściwości olejów już od ponad 10 lat. 

Obecnie badam bioaktywność oleju z poziomki tłoczonego na zimno i ekstrahowanego z wykorzystaniem dwutlenku węgla – mówi dr Magdalena Grajzer. – Jest to metoda, która pozwala na pozyskanie wyciągów roślinnych cechujących się czystością i niewywierających negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto, wraz z produktem nie są ekstrahowane dodatkowe składniki i zanieczyszczenia.  

Olej z poziomki bogaty w kwasy Omega-3 

Wstępne badania wykazały na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o niskim stosunku kwasów z rodzin n-6 do n-3. W praktyce oznacza to, że są bogatym źródłem kwasów Omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Człowiek nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie, dlatego też muszą być dostarczane z pożywieniem. 

Oprócz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olej ten jest bogatym źródłem tokoferoli, karotenoidów, a także steroli – nietłuszczowych substancji bioaktywnych. Wspomniane substancje bioaktywne mają zdolność do „wymiatania” wolnych rodników. Służą do ochrony organizmu przed procesami nowotworowymi oraz starzeniem. Sterole roślinne z kolei są znane ze swoich właściwości obniżających stężenie cholesterolu. Uważa się, że sterole roślinne wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwrzodowe i przeciwnowotworowe. […] Można wstępnie ocenić jego terapeutyczne działania w profilaktyce chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych – tłumaczy dr Grajzer. 

Opracowała: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia, na podst. mat. pras. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. nnattalli / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *