Odżywianie po Covidzie. Co jeść, by przyspieszyć powrót do zdrowia?

Miliony Polaków mają już za sobą zakażenie COVID-19. Część z nas przeszła chorobę łagodnie, lecz niektórzy muszą mierzyć się z jej powikłaniami. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, warto przyjrzeć się swojej diecie. Odżywianie po covidzie ma ogromne znaczenie dla regeneracji organizmu. Dowiedz się, co warto jeść, aby odzyskać siły i energię!

Odżywianie po covidzie – warto zacząć od podstaw

Prawidłowa dieta to jeden z fundamentów naszego zdrowia. Komponując swój jadłospis po przechorowaniu COVID, zacznijmy od podstaw. Sprawdźmy, czy nasze posiłki są odpowiednio zbliansowane. W ciągu dnia, około 45-75% energii powinno pochodzić ze spożycia węglowodanów, 20-35% z tłuszczów, a 10-20% z białek. Warto upewnić się, że na talerzu znajdują się źródła wszystkich makroskładników.

Więcej na temat zdrowej diety przeczytasz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

W procesie regeneracji organizmu, najważniejszą cząsteczką budulcową są białka. Pozwalają odbudować uszkodzone tkanki, a także biorą udział w procesach odpornościowych. Po przechorowaniu COVID, powinniśmy za wszelką cenę unikać niedoboru białka. Warto wprowadzić różnorodne źródła tego składnika do diety. Nabiał, produkty mleczne, chude mięso, ryby oraz warzywa strączkowe to świetne źródła substancji budulcowych.

Dieta po COVID – ugasić stan zapalny

Po przechorowaniu COVID, wielu pacjentów zmaga się z przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem. Jedną z przyczyn tego problemu jest rozległy stan zapalny, który powstaje w organizmie w wyniku walki z wirusem. Niestety, poza zwalczeniem infekcji, taki stan przyczynia się do uszkodzenia wielu tkanek.

Aby zminimalizować skutki stanu zapalnego wywołanego przez COVID, warto włączyć do swojej diety produkty o działaniu przeciwzapalnym. Podstawę powinny stanowić świeże owoce i warzywa, bogate w witaminy i antyoksydanty. Pamiętajmy o spożywaniu minimum 5 porcji, tj. 400 gramów warzyw i owoców dziennie.

Kolejny składnik diety o działaniu przeciwzapalnym to nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich świetnym źródłem są tłuszcze pochodzenia roślinnego. Oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy lniany, awokado, a także pestki i orzechy zawierają mnóstwo zdrowych kwasów tłuszczowych. Doskonałym źródłem tego składnika w diecie są także tłuste ryby morskie.

Pamiętaj o wodzie!

Odpowiednie nawodnienie to kolejny fundament zdrowej diety. Umożliwia oczyszczanie organizmu z toksyn oraz wspiera funkcjonowanie wszystkich tkanek. Po przechorowaniu COVID, dbajmy o wypijanie minimum 2,5 l płynów dziennie. Większość z nich powinna stanowić woda. Warto włączyć do swojej diety również świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Jeżeli wolimy ciepłe napoje, postawmy na zieloną herbatę lub ziołowe napary. Na czas powrotu do zdrowia powinniśmy całkowicie zrezygnować z alkoholu, a także dosładzanych napojów typu cola.

Odżywianie po covidzie – jak jeść?

W kontekście odżywiania po covidzie, warto zwrócić uwagę nie tylko na to co jemy, ale również – w jaki sposób. Wiele osób po infekcji doświadcza zmniejszonego apetytu i obniżonego poziomu energii. Zbyt mała ilość spożywanych kalorii grozi niedożywieniem, które z kolei uniemożliwia regenerację organizmu po chorobie.

Po przechorowaniu COVID, konieczna może okazać się zmiana dziennego rozkładu posiłków. Być może trudno będzie spożywać nam duże porcje. Warto wówczas postawić na regularne spożywanie niewielkich posiłków. Zapewnimy w ten sposób stały dopływ energii, którą nasz organizm będzie mógł łatwiej dysponować. Pamiętajmy jednak, aby nawet drobne przekąski były odpowiednio zbilansowane, czyli zawierały źródło białka, tłuszczów oraz węglowodanów! Przykładem takiego posiłku może być jogurt naturalny ze świeżymi owocami, posypany nasionami słonecznika.

Kontroluj swoje zdrowie i wyniki badań razem z bezpłatną aplikacją Ann Asystent Zdrowia!

Uczta dla zmysłów

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów infekcji COVID-19 jest utrata węchu i smaku. Niestety, u części pacjentów utrzymuje się ona przez wiele miesięcy po chorobie. Aby przyspieszyć regenerację narządów zmysłów, starajmy się je regularnie stymulować. Świetną okazją do pobudzenia kubków węchowych i smakowych jest jedzenie. Aromatyczna kawa, świeże cytrusy czy potrawy z dużą ilością czosnku mogą służyć nam do treningu narządów zmysłów. Aby poprawić funkcjonowanie węchu, możemy również zaopatrzyć się w zestaw olejków eterycznych przeznaczonych do regularnego wąchania.

Odżywianie po covidzie – tego unikaj

Dieta po covidzie powinna zapewniać nam odpowiednią ilość kalorii oraz makro- i mikroskładników potrzebnych do regeneracji organizmu. Posiłki są paliwem, które napędza nasz organizm do działania. W okresie po chorobie starajmy się unikać spożywania produktów, które nie służą naszemu zdrowiu. Nasz żołądek nie jest śmietnikiem, do którego wrzucamy przypadkowe składniki. Na czas regeneracji po COVID, warto odstawić żywność wysoko przetworzoną, konserwowaną, a także słodycze i słone przekąski (chipsy, orzeszki). Stawiajmy raczej na urozmaicone, domowe posiłki. Nasz organizm odwdzięczy się szybszą regeneracją i powrotem do formy sprzed choroby.

zakupy, jedzenie po COVID
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz artykuł? Czytaj więcej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *